Spor ve Nostalji – 79 – Solak Fikret (Toylan)

248
Nihat Özge

Toylan ailesi 1924 mübadelesiyle Selanik Işıklar (Europos) Köyünden Kırklareli’ye yerleşen Hayrettin ve Meleke Hanım evliliğiyle ortaya çıkan çok çocuklu ve renkli bir göçmen (muhacir) aile profili oluşturur. İlk çocukları Nurettin 1943 yılında aileye merhaba dedikten sonra sırasyıla Tevfik (1944), Fikret (1945), Fikriye (1946), Hikmet (1952) ve son olarak Fikri (1962) aile tablosunu tamamlamış olur.

Sayfa konuğumuz Fikret Toylan, ailenin ortanca çocuğu olarak ağabeylerinin izinden giderek futbola merak sardı. Babasının çalıştığı, eski buzhane deposunun (şimdilerde 288 Restaurant-Düğün Salonu olarak kullanılan) yanındaki antrenman sahasında boy göster-meye başladı. Küçük boyuna, çelimsiz gibi görünen fiziğine rağmen, harika çalımları ve müthiş sol ayağıyla mahalle takımından Özgüvenspor takımına göz kırptı (1962).

Özgüvenspor, Akalar ve Doğu Mahalesi gençlerinin birbirleriyle rekabet ederken yan yana gelerek oluşturdukları bir takımdı. Dışarıdan pek fazla oyuncu alma düşünceleri yoktu. Solak Fikret bir istisna olarak transfer edildi. 1063 yılı geldiğinde Solak Fikret’i şehrimizin en eski ve köklü kulübü Gençlikspor’da görüyoruz. Burada Süleyman Sarıdoğan’ın kaptanlığında Zeki Babat, Piko Fevzi, Koko Hüseyin, Yunus Zinet ve Şengün Gedik gibi klas oyuncularla birlikte oynayarak yeni kurulacak olan Pınarhisar Çimentospor’a transfer oldu.
1964 yılında Çimentospor’un 2. Amatör kümeden 1. Kümeye yükselmesinde önemli rol oynadı. Biz sezonda 24 gol atarak Çimentospor tarihinde kendisi için güzel bir sayfa oluşturdu.

3 yıl içinde 3 ayrı takımın radarına takılan, hepsinde kendisine bir şey katarak ilerleyen Fikret Toylan, 1965 yılında Edremit-Burhaniye Acemi Birliği’nde Ordunat sınıfında askerliğe başladı. 3 ay sonra Balıkesir’de kendini Balıkesir Karagücü’nde buldu. Karagücü takımında şehrimizin efsane futbolcularından Kaptan Yalçın Levent’le birlikte oynadı. Askerlik biriminde 1967 yılında kurulan Balıkesirspor profesyonel takımının ilk kuruluş kadrosunda Yalçın Levent’le birlikte oynadı.

1967 Eylülünde Çimentospor’a döndü. Ali Sümer, İsmail Erdivanlı, Çolak Muhittin, Kaptan Mehmet, Yahya Özben ve Halil Poyraz’la birlikte Çimentospor’un veda senesinde forma giydi. Çimentospor hızlı ve iddialı bir girişten 6 yıl sonra nedensiz bir şekilde futbol şubesini kapattı. Bünyesinden Fenerbahçe’ye Yamalı Muharrem (Algış), Kaleci Rasim’i, Hatayspor’a İsmail Erdivanlı ve Ali Sümer’i gönderen bu güzide müessese kulübü, futbol tarihimizde belki küçük bir zaman diliminde yer alır. Fakat anılarıyla bizim kuşağın belleğinde bıraktığı tat hala tazeliğini korumaktadır.

Çimentospor’un 1968 yılında kapatılmasından sonra Fikret Toylan ve bazı futbolcular, Pınarhisar Gençlikspor’a geçerek, spor yaşamlarını bu kulüpte devam ettirdiler.
Fikret Toylan, 5 Ağustos 1970 tarihinde Pınarhisar’ın güzel kızlarından Asiye Tütüncüler ile hayatını birleştirdi.

Çimento Fabrikasında önce santralde daha sonraları atölye ve elektrik santrallerinde görev yaptı. Toylan Ailesine 1972 yılında İlksen katıldı. Onu 1975 yılında Nurten, 1982 yılında Hayrettin takip etti. Toylan ailesinden kaybettiklerimize rahmet dilerken, yaşayanlara sağlık, esenlik ve uzun ömürler dileriz.