Spor ve Nostalji -8- Kaptan Yalçın Levent

1950 ve 1960 yılları arasında ilimizin her mahallesinde amatör kümede yer alan Gençlikspor, Başakspor ve Güneşspor’a futbolcu yetiştiren mahalle takımları vardı.

1956 yılında Akalar Mahallesiile Doğu Mahallesi’ni birbirinden ayıran Tırnova Caddesi üzerinde ikamet eden gençler, Öğretmen Süleyman Sarıdoğan ve Mehmet Can Gündoğdu’nun desteği ile Tırnova Gençler Birliği adıyla bir mahalle takımı kurdular. En büyük rakipleri de hemen 100 metre aşağıdaki Bağlıca (Bokluca) Deresi kenarında oturan gençlerin oluşturduğu Akalar Mahallesi Takımı’ydı.

Mahalle aralarında ve Yanık Kışla adıyla bilinen askeri sahada kıran kırana, kavgalı dövüşlü maçlar yapılırdı. Aralarında büyük bir rekabet bulunan bu iki mahalle takımı çok ilginçtir ki; 1958’de kurulan Özgüvenspor’un bünyesinde birleşerek, tam 10 yıl, Kırklareli Amatör Ligi’nde fırtınalar estirdi.

Yalçın Levent, Sebahattin Babat, Zeki Babat, Mehmet Durmaz, Hasan Baydur, Atilla Çağlayan, Polat Çağlayan, Nankör Hüseyin ve ismini yazamadığım bir çok genç, Özgüvenspor’da başlayan kariyerlerinde parlayarak, daha sonra önemli takımlarda yer almayı başarmışlardı.

Spor ve Nostalji sayfamızın bu ayki konuğu, yakından tanıdığım, sevdiğim ve rahmetle andığım, ağabey diye hitap ettiğim; Kaptan Yalçın Levent.

Ağırbaşlı, mütevazı ve hoşgörülü biri olarak, spor camiamızda saygın bir yere konulan Yalçın Levent, 20.03.1940 yılında Kırklareli’de doğdu. Babası posta memuru İbrahim Bey, annesi Ayşe Hanım yakınen tanıma şansı elde ettiğim büyüklerim olarak belleğimde yer alırlar.

Ahmet Mithat İlkokulu’nu bitirdikten sonra ortaokul ve lise birinci sınıfa kadar Yayla Mahallesi’ndeki tarihi lise binasında eğitim gördü. 1957 yılında ablası Nermin Hanım’ın eşi subay Hasan Şaylan’ın isteğiyle kaydını Adana Ziraat Lisesi’ne aldırır. Bu nakil işi futbolculuk kariyeri açısından kendisine yeni bir şans kapısı açar.

Adana Birinci Amatör Küme’de iki yıl Köprü Elektrik takımında oynadıktan sonra, bir kaç kulübün birleşmesiyle oluşan Adana Demirspor takımında da Füze Selami ve Kartal Yaşar adıyla bilinen, Adana’nın o zamanki futbol ilahlarıyla beraber oynama şansını elde etti.

1961 yılında Balıkesir Karagücü’nde oynarken, 1.Ordu Karması’na seçilen Yalçın Levent, orada da dönemin ünlü oyuncularıyla yanyana oynadı. Göztepe’li Gürsel ve Çağlayan, İstanbulspor’lu Ata, geçmiş sohbetlerimizden aklımda kalanlardan bir kaç tanesi ne yazık ki..!

Askerlik sonrası Kırklareli’ne dönerek Özgüvenspor’la sözleşme imzaladı. Hayrabolu’ya tayini çıkınca, 2 yıl Hayraboluspor’da oynadı. 1967 yılında tekrar Kırklareli’ne dönünce, Kırklarelispor Amatör Takımı’na kaptan, ağabey olarak hizmet verdi.

Kırklareli Zirai Donatım Kurumu’nda uzun yıllar Ziraat Teknisyeni olarak çalıştı. Çalışma hayatında da aynı sporda olduğu gibi saygın bir yere ulaştı.

Yalçın Levent, belki profesyonel liglerde yer almadı ama birçok spor severin gönlünde, şehrimizin en yetenekli, en centilmen ve en kibar sporcusu, Kaptan Yalçın olarak yer aldı.

23 Eylül 1995 tarihinde kaybettiğimiz bu değerli futbolcu ağabeyimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz.

Bu yazının hazırlanmasında, temin ettiği resim ve verdiği bilgilerle bize katkı sağlayan, Kaptan Yalçın’ın en yakın arkadaşı Mehmet Durmaz’a teşekkür ederim.

 

1956 – 57 Lise Futbol Takımı

Ayaktakiler (Soldan Sağa): Hüseyin Gürver, Ahmet, Karanlık Sinan Yüzgeç, Bekir Erayman, Yücel Valandova, Yalçın Levent, Şakir.

Oturanlar : Mustafa Çakın, Yahya Özben, Erdoğan Kayakuzgun, Sebahattin Babat

1967 – Özgüvenspor

Ayaktakiler (Soldan Sağa): Halit Gökçe, Fikret Dalaman, …, Salim Gökay, …, Şükrü Türkoğlu, Cemal Yamaner, Mustafa, Metin Mesoğlu, Melih Ülgen, İlyas Sarı, Suat Yüksel, Tuncay Gökçe (çocuk)

Oturanlar : Ali Verdiler, Yalçın Levent, Yılmaz Ülger, Zafer Canlı, Pire Hasan, Kadir Gökçe, Rafet Kıral, H.İbrahim Kuruoğlu

Kaptan Yalçın Levent, Özgüvenspor’la mukavele imzalıyor. (1964)

1964 – Özgüvenspor

Ayaktakiler (Soldan Sağa): İlyas Sarı, Fikret Dalaman, Yalçın  Levent, Vasfi Aktuna, Hasan Işıklar, Ekrem Tekdurmaz, İsmail   Erdivanlı, Faruk Kuşçu, Kasım Ulutaş, Ali Verdiler, Rafet Kıral

Oturanlar : Laz Hüseyin, Bülent Biçkin, Ali Sümer, Yılmaz Dingiloğlu, Selahattin Babat, Mehmet Durmaz