Spor ve Nostalji – 80 – Haşlak Seyfi (Seyfettin İşlek)

287
Nihat Özge

Arkadaşlarının “Haşlak Seyfi” olarka hitabettiği Seyfettin İşlek, 1928 yılında Bulgaristan’ın Burgaz şehrinin hemen güneyinde yer alan Ahyolu (Pomorie) kasabasında doğdu. Babası Ahmet Mustafaoğlu, (1935-İşlek, 1903-2001), annesi Halide Ahmetoğlu (1910-1991) hanımdı.

Ahmet İşlek çocuk yaşra Ahyolu kasabasında bir Bulgar araba ustasının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Mesleğin tüm inceliklerini öğrenerek kendi becerisini de katarak kısa bir sürede ustalık seviyesine ulaştı. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ahyolu kasabasında hatırı sayırlır bir esnaf oldu.

Ahmet İşlek- Halide Ahmetoğlu (Evlilik)

Ahmet İşlek, 1926 yılında Ahyolu kasabasının güzel kızlarından biri olan Halide Ahmetoğlu (Ahmetova) hanıma gönlünü kaptırdı. İlk çocukları Seyfettin 1928 yılında Ahyolu kasabasında dünyaya geldi. Onu 1933 yılında Necdet İşlek takip etti. Fakat bu yıllarda Bulgaristan hükümeti mübadele anlaşması (1924) sonrasında kalan Türklere baskı yapıyor, onları göç etmeye zorluyordu. Bu baskılar sonucu Ahmet İşlek 1934 yılında Çağlayık Köyü yakınlarından Türkiye’ye kaçmak zorunda kaldı. Ailenin diğer kalanları da 1935 yılında Türkiye’ye göç etti.

Ahmet İşlek soyadının da ifade ettiği gibi çok çalışkan üretken ve yenilikler peşinde koşan bir araba ustasıydı. Kısa süre içinde Kırklareli’nin ünlü arabacıları Eriklerli Ali Usta ve oğlu Tahsin Aldemir, Duloğlu Ailesi, İbrahim Tunay ve İzzet Altınlı gibi arabacılarla rekabet edebilecek duruma erişti. 1940’lı yıllarda bir tarım kasabası görünümünde olan Kırklareli’de tarımla ilgili el sanatları başta araba ve taliga yapımı, yanında saraçlık, koşumculuk, nalbantlık da çok yaygındı. O dönemde yedi adet büyük han vardı. Köylerden gelenler hanlarda kalır, hemen han yakınlarındaki bu işletmelerden ihtiyaçlarını karşılarlardı.

1944 yılında ailenin üçüncü çocuğu Güngör İşlek doğdu. Ahmet İşlek ilk dükkanını Kasap Yakup Gürel’in Cumhuriyet Caddesi üzerindeki han’ın girişinde açtı. İlerleyen yıllarda eski Ticaret Borsası’nın karşısının hemen altındaki 2. Dükkanını açtı. Oğlu Necdet İşlek babasının izinden giderek arabacılığı ve taliga yapımını bir sanat haline getirdi. 50’li yıllarda kendi dükkanında çalışmaya başladı.

Sayfa konuğumuz Seyfettin İşlek ilkokuldan sonra Yayla Meydanındaki ortaokula devam etti. Çok başarılı bir öğrenciydi. 1943 tarihinde Kırklareli’de lise eğitimi henüz başlamamıştı. (1954 tarihinde lise eğitimi başladı) Birkaç arkadaşıyla birlikte Edirne Lisesinde yatılı olarak eğitime başladı. Eğitimindeki başarısının yanında çok iyi bir sporcu idi. Okulun futbol takımında sağaçık ve sonraları boyunun uzaması nedeniyle santrafor olarak forma giydi. Edirne’deki başarısı Kırklareli’nin en popüler kulübü Gençlikspor’un dikkatini çekti. Bir çok arkadaşı ve gıpte ettiği, örnek aldığı ağabeyleriyle birlikte forma giymeye başladı. Yavru Bülent, Kasap Sami Özturhan, Selahattin Güner, Kuru İsmet Orhun ve Polis Emin’le birlikte kendi yaşındaki Reis Abdullah (Çankır), Necdet Onat, Yeşil Trakya Hasan’la yeşil-kırmızı formayı giyme onurunu yaşadı.

Kırklareli’de futbola ilk başladığında (1946) Türkiye’de yerel (mahalli) ligler yoktu. (Türkiye mahalli ligleri 1953, Türkiye Milli ligi 1959 yılında başladı) Şehir takımları kendi aralarında ve şehir karmaları arasında bölge şampiyonaları yapılırdı.

Seyfettin İşlek, 1947 yılında Edirne Lisesini bitrdikten sonra İstanbul Hukuk Fakültesi’nde eğitimine devam etti. Bu süreçte Gençlikspor ve il karmasında santrafor olarak birçok maçta oynadı. En belirgin özelliği kafa ve sağ ayak içiyle attığı golleriyle dönemine damga vurdu.

İstanbul Hukuk Fakültesinde okurken hemen hemen her hafta Kırklareli’ye gelir, Gençlikspor’un maçlarında oynardı.

4 yıllık bir eğitimin sonrasında üniversite eğitimini bıraktı. Kırklareli’ye dönerek önce cezaevinde, sonra Yapı Kredi Bankasında çalıştı. Daha sonra Babaeski ve Lüleburgaz Garanti Bankalarında görev yaptı. Askerliğini Vize’de yedek subay olarak yaptıktan sonra 02.08.1956 yılında Gençlikspor’dan takım arkadaşı Kaya Çakır’ın kızkardeşi, Güngör Çakır hanımla hayatını birleştirdi. Kızı Deniz 1957, oğlu Hakan 1958 yılında İşlek ailesine katıldı.
İlerleyen yıllarda Ege bölgesindeki birkaç şehirde banka müdürü olarak çalışıp emekli olan Seyfettin İşlek, İzmir’de yaşamaya başladı. 02.11.2017 tarihinde kaybettiğimiz Seyfettin İşlek’e rahmet diler, hayatta olan aile bireylerine sağlıklı uzun ömürler dileriz.