Spor ve Nostalji – 81 – Ramadan Uçarkaya

258
Nihat Özge

Ramadan Uçarkaya, Makedonya-Üsküp-Silpuva doğumlu Hasan Uçarkaya (1899-1974) ve Makedonya-Üsküp-Senice doğumlu Hamide Hanımın (1910-2000) ikinci çocuğu olarak Poloz (Yoğuntaş)’da dünyaya geldi (1997). Babası Hasan Uçarkaya, Çelep olarak hayvan alım satım işiyle uğraşıyordu. Ailenin ilk çocuğu olarak Mukaddes dünyaya geldi (1935). 1940 tarihinde doğan Rahmi ailenin 3. ve son çocuğuydu.

Ramadan Uçarkaya, Ahmet Mithat İlkokulunu bitirdikten sonra Yayla Meydanındaki ortaokula devma etti. 1952 yılında lise eğitimine devam edebilmek için Edirne Lisesinin orta 3. sınıfına kaydını aldırdı. (O yıllarda Kırklareli’de lise eğitimi henüz başlamamıştı) Lise 1. sınıfı Edirne’de, 2. sınıfı yeni açılan Kırklareli’de (1954) okudu. Furbola Kırklareli Lisesi’nde başladı. Takımın solaçık ve soliç mevkilerinde oynarken kendini bir anda Gençlikspor’da buldu. Yavru Bülent, Reis Abdullah, Necdet Onat, Canavar Yusuf, Papaz Remzi, Piko Fevzi ile birlikte forma giyerken tekrar Edirne Lisesine döndü. Lisenin kaptanlığını yaptığı yıl (1956) takımının şampiyon olmasında büyük rol oynadı.

1957 yılında şehrimizin Gençlikspor’la birlikte en güçlü takımı Başakspor, Kasap Sami Özturhan’ın başkanlığında sezonu çok güçlü bir kadroyla açtı. Ramadan Uçarkaya, kendisi gibi Gençlikspor’dan ayrılan Yusuf Gerez, Sebahattin Babat, Mustafa Çakın ve Şerif Hecan’la birlikte Başakspor’da forma giymeye başladı. Başakspor, 1958 yılında iki grupta oynanan mahalli ligde grubunda 1. oldu. Diğer grubun 1.si Alpullu Şekerspor’u 1-0 yenerek tarihinde ilk şampiyonluğunu kazandı. Daha sonra Trakya Şampiyonluğu için Edirnespor ve Çorlu Doğanspor kulüpleriyle karşılaştı. Her ikisini de eleyerek Trakya Şampiyonu oldu. Eskişehir’de oynanan Marmara Bölgesi grup şampiyonasında çok oynamasına rağmen elendi.

Ramadan Uçarkaya, 1959 yılında askere gitti. 6 aylık temek eğitiminden sonra Piyade Asteğmen olarak doğu Beyazıt’ta 12 ay görev yaptı. Askerlik dönüşü Başakspor’da oynarken ağır bir sakatlık geçirdi. Döneminin ümit vadeden genç futbolcularından biriyken, talihsiz bir şekilde futbol hayatı sona erdi.

02.06.1962 tarihinde Fatma Güçyüner hanımla hayatını birleştirdi. İlk çocuğu Gökhan 1963 yılında, kızı Handan ise 1965 yılında Uçarkaya ailesine katıldı.

Ramadan Uçarkaya, 1963 yılında babasının mesleğine paralel kasaplığa başladı. Kasaplar Çarşısında 10 yıla yakın çalıştıktan sonra Vergi Dairesinde Emlak İşlerinde memuriyete başladı. Daha sonra o zamanki Beden Terbiyesi olan Gençlik Spor İl Müdürlüğüne geçerek spor şefi olarak Fehmi Kınay, Şerif Hecan, İsmail Yapar ve Polat Çağlayan’la birlikte çalıştı. 1977 yılında yine kurum değiştirerek Sosyal Sigortalar Hastanesinin Sivil Savunma Amiri oldu. Nisan 1999’da buradan emekli oldu.

Emekliliğini sağlıklı bir şekilde sürdüren Ramadan Uçarkaya’ya, çocukları, torunları, dost ve arkadaşlarıyla birlikte sağlıklı, mutlu ve huzur dolu günler diliyoruz.