Sultanlar Yolu Projesi Açılış Toplantısı Kırklareli’de yapıldı

748

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Trakya Kalkınma Ajansı’nın 2013 Yılı Mali Destek Programları kapsamında destek verdiği  “Sultanlar Yolu Projesi”nin açılış toplantısı Kırklareli’nde yapıldı.

Projenin iştirakçileri arasında Kırklareli Istranca Gençlik Doğa Sporları Kulübü, Pınarhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü ve Kırklareli İl Özel İdaresi yer alıyor.

Kırklareli İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen Sultanlar Yolu Projesi Açılış Toplantısı’na Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çaltı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Tuluğ Bayram, Sultanlar Yolu Vakfı Yöneticisi Sedat Çakır, Vakıf Koordinatörü Tom Roos ile yolun geçtiği köylerin muhtarları katıldı. Tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çaltı şunları kaydetti: “Turizm artık sadece deniz-kum-güneş olmaktan çıkıp alternatif alanlara yönelmiştir. Doğa Turizmi, kültür turizmi, av turizmi, yeme-içme gibi birçok farklı turizm çeşidi turistlerin daha fazla ilgisini çekmektedir. Kırklareli alternatif turizmin tüm özelliklerini taşımaktadır. İşte bunlardan biri de Sultanlar Yoludur. Sultanlar Yolu bir trekking güzergahıdır. Viyana’dan başlayarak 8 ülkeden geçer ve Ülkemizde Süleymaniye Camiinde bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın kabrinde son bulur. 2200 kilometreyi aşan toplam yürüyüş mesafesi ile Avrupa’nın en uzun trekking rotalarından biridir. Bu rotanın yaklaşık 385 kilometresi Ülkemiz sınırları içerisinde bulunmaktadır. 1529 yılında Kanuni Sultan Süleyman önderliğinde gerçekleştirilen 1. Viyana Seferi esnasında kullanılan güzergah, bundan 5 yıl önce Sedat Çakır’ın çabaları ve çalışmaları ile turizme, doğa severlere bir trekking rotası olarak kazandırılmıştır.”

İl Müdürü Çaltının konuşmasının ardından Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Tuluğ Bayram söz aldı. Bayram konuşmasında şunları söyledi: “Bu proje Trakya’da uygulanacak güzide projelerin başında yer almaktadır. Ülkemize ve tarihimize yeni bir değer katacak bu proje ile birlikte ecdadımızın Avrupa’da bıraktığı ve silinmeye yüz tutan izleri de hatırlanacaktır. Böylesi anlamlı bir fikre katkıda bulunduğumuz için biz sizlere teşekkür etmek isteriz.”

Toplantının sonunda Sultanlar Yolu Projesinin mimarı olan Sedat Çakırda proje ile ilgili olarak slâyt sunumu eşliğinde bilgilendirmelerde bulundu.

Projenin Amacı nedir?

Projenin amacı Sultanlar Yolu’nun Kırklareli’de takip ettiği güzergâhın belirginleştirilmesi, yollarının netleştirilmesi ve kapsamlı tanıtılması olarak belirlendi. Proje kapsamında ayrıca Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli Merkez, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli ile Çakıllı bölgelerinde yaşayanların turizme heveslendirilmesi, kurulacak internet sitesi ile Sultanlar Yolu’nun ve Kırklareli’nin tanınırlığını arttırılması, yolun geçeceği 17 bölgeden seçilecek 51 eğitimli işsiz gence verilecek kılavuzluk eğitimi verilmesi diğer amaçlar olarak belirlendi. Proje sonunda yolu kullanan yürüyüşçü sayısının 15.000’e çıkarılması hedefleniyor.

Sultanlar Yolu

Sultanlar Yolu, 1529 yılı, 1. Viyana Seferi ve 1683 yılı, 2. Viyana seferleri menzillerini takip eden bir trekking yoludur.