Tarihimizde Zindanlar

Trakya’nın çeşitli yörelerinde ve özellikle İstanbul’ da tarihe mal olmuş zindanlar vardır.

Kırklareli Lüleburgaz ilçemiz’de bugünkü Hükümet Konağı bahçesinde bulunan, artık tamamen yıkılmış duvar kalıntıları arasında kalmış olan kiremitli taş bir bina çok kimsenin dikkatini bile çekmemiştir. CHP Mitingi için gitmiş olduğumuz Lüleburgaz’ da, bahçesinde bulunan ağaçların gölgesinde oturan binlerce kişiden acaba kaçının dikkatini çekmişti “ZİNDAN BABA” Türbesi.

Türbenin bulunduğu yer bir zamanlar Lüleburgaz Kalesi’nin zindanı yani bugünkü deyimiyle Hapishanesi imiş. Varsayılan bir suçtan dolayı bir kişi zindana atılır. Ancak zindana atılan kişinin suçlu olmadığına inanan bir kişi daha vardır. Ancak suçsuzluğunu ispat edecek delil yoktur. Suçsuzluğunu kanıtlayacak delil bulması için Kale komutan’ ı suçluyu serbest bırakacaktır, ancak bir şartla, “onun yerine suçsuzluğunu kanıtlayana kadar kendisi zindana girerse. Haksızlığa tahammülü olmayan Zindan Dede, zindana girmeyi kabul eder. Ancak günler ayları takip eder, ne gelen vardır ne giden. Zindan dede zindanda unutulur ve açlıktan ölür gider. Daha sonra suçlular bulunur fakat, Zindan Dede öldüğü ile kalır. Hikayesi efsaneleşerek nesilden nesile aktarılarak bu günlere gelinir. Zindan Dede’ nin kabrini bekleyen bir kabir bekçisi bugün dahi görevini sürdürmektedir. Dede’ den toruna aktarılarak devam eden bu bekçilik görevi kutsal bir görev niteliğine dönüşmüştür.

İstanbul’un Bizans’tan miras kalan bir zindanı ise Yedikule Zindanları’ dır. Bugün ismi Yedikule Müzesi olarak anılsa da tarihin zindan izlerini hala taşır ve efsanesi anlatılır. Yedikule Zindanları bin yıllık bir suskunluktan sonra  PANOYİTİS TUNDAS’ ın söz ve müziğini bestelediği şarkısı ile yeniden gündeme gelmiştir. “ Selam olsun devlete, mapus yattım beş sene, yedi düvel zindanından beterdir Yedikule.. ” diyerek başlayan şarkı Yedikule Zindanlarını ve yapılan haksızlıkları günümüze taşımıştır. Tabi içine nargile ve Cevriye Hanımın aşkı girince şarkı bir başka lezzetle dinlenir olmuş, hele şarkıyı Kırklareli’ nin güzel sesi Candan Erçetin söylüyorsa.

Arkadaşımız Hatice Opak Bilgin Yedikule Zindanlarını sizler için gezdi ve fotoğrafladı. Bugünlere kadar hala eski heyecanını muhafaza eden efsanelerini sizler için yeniden kaleme aldı. Efsaneyi okurken hissedecek ve yapılan haksızlıkları efsane gibi yaşayacaksınız.

Bugün Trakya’ nın bir başka köşesinde Silivri Cezaevinde yatanlar haksız yere yattıklarını ifade ediyorlar ya, bu topraklarda ne haksızlıklar yaşanmış. Sabırla çilenin dolmasını beklemek gerek. İleriki yıllar ne ilginç efsanelere gebe gibi görünüyor.