Tarihte Yolculuk – Atatürk Müzesi

589

Daha önce okuduğum kitaplarda Atatürk’in Osmanbey-Şişli’de bir evde oturduğu yazılıydı.O evi  uzun zamandır ziyaret etmeyi istiyordum ve gittim.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele Çalışmaları sırasında kiracı olarak kaldığı ev (Aralık 1918-16 Mayıs 1919) 28 Mayıs  1928’de İstanbul Belediyesi (Şehremaneti) tarafından satın alınarak, 15 Haziran 1942’de İstanbul Vali ve Belediye Başkanı Lütfü Kırdar tarafından Atatürk İnkilabı Müzesi olarak ziyarete açılmış.

9 Ocak 1962’de geçirdiği yangın tehlikesinden sonra onarılarak 4 Mart 1962’de açılan müze, 1977’de Belediye tarafından Turing Otomobil Kurumu ve İş Bankası’na resrore ettirildi ve 19 Mayıs 1981’de tekrar ziyarete açıldı. Müze 1989 yılında onarım amacıyla kapatılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kez daha restore  edilerek 1991 yılında yeniden hizmete girdi. Mustafa Kemal Paşa, Aralık 1918-16 Mayıs 1919 tarihleri arasında kaldığı bu evde asker ve sivil arkadaşlarıyla birlikte vatanın kurtuluş planlarını hazırladı. Çalışma arkadaşları arasında, İsmet (İnönü) Paşa, Ali Fuat (Cebesoy) Paşa, Kazım (Karabekir) Paşa ve Rauf Orbay gibi  önemli isimler var.

Mustafa Kemal Paşa döneminde evin giriş katında yaver ve yemek odaları, 2. katında toplantı ve çalışma salonu ile yatak odaları bulunuyordu. 3. kat ise annesi Zübeyde Hanım ve  kızkardeşi Makbule Hanım tarafından kullanılıyormuş.

Atatürk Müzesi koleksiyonunun  önemli bölümünü  Atatürk’ün kişisel eşyaları, kıyafetleri, üniformları, askeri ve sivil yaşamına ait fotoğrafları, el yazısı ile yazdığı çeşitli belgeleri, madalyaları, hatıra eşyaları oluşturmuş. Müzeye kızkardeşi Makbule Atadan tarafından armağan edilen eşyalar arasında sivil giysiler, “Mustafa Kemal” armasını taşıyan mendil ve gömlekler ile iç çamaşırları bulunmaktadır.

Müşir üniforması ve Sivas Kongresinde giydiği elbise, tarihi değeri önemle vurgulanacak parçalar arasındaydı. Yazı takımı ile ilgili parçalar, sigara tabakaları, madalyalar, Amerika Başkanı Roosevelt’in hediyesi olan ahşap möbleli radyo-pikap hatıra eşyaları arasında yer almaktadır.

Ressam İbrahim Çallı ve Zeki Kocamemi tarafından  yapılmış yağlı boya tablolar da koleksiyonun önemli parçalarındandır. Müzede orjinal eserler arasında V. Pisani tarafından yapılmış olan Kurtuluş Savaşı’ni simgeleyen suluboya tablolar da bulunmaktadır. Tarihte yolculukta bir başka müzede görüşmek dileğiyle…