Tarihte Yolculuk – Beşiktaş Müzesi

İstanbul’da Beşiktaş İnönü stadının altında bulunan Beşiktaş’ın kazandığı kupaların sergilendiği bir müzedir. Müze’de kupaların, fotoğrafların,belgelerin, formaların yanısıra koyu bir  Beşiktaş  taraftarı olan eski Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref’in kulube hediye ettiği özel bir kılıç da bulunmaktadır.

Ayrıca sporun her alanında en çok kupa kazanan takım olan Beşiktaş sadece önemli kupaları müzesinde bulundurmaktadır.

Dolmabahçe Sarayı’nın karşısında konumlanan müzeye, denizden, ve karadan kolaylıkla ulaşılmaktadır 250 m2 sergi alanı bulunan müzede Kulubün kuruluş tescil belgesi, kupalar, şiltler gibi ödüller, dünden bugüne kulup rözetleri, tarihi fotoğraflar efsane sporculara ait orjinal krampon ve formalar gibi Türk spor tarihine ışık tutan 420 adet tarihi belge ve obje sergilenmektedir. Bunun dışında 370 m2 depo alanında futbol dışı branşlara ait objeler tasnif edilmiş, kayıt altına alınmış ve müzenin yenileme ve genişletme projeleri sonunda sergilenmek üzere muhafaza edilmektedir.

Beşiktaş müzesini gezimiz sırasında “BEŞİKTAŞ MÜZESİNE GİRMENİN DÜNYA KURLARINDA FİYATI OLMADIĞI DAİMA HATIRLANMALIDIR”  İSLAM ÇUPİ’ye ait yazı gözümüze ilişti. Eski başkan Sebahattin Sobe, Nato başkanı Hikmet Çetin’in yer aldığı fotoğraf karesi, Efsane futbolcu Baba Hakkı (Hakkı Yeten)’in büyük fotoğrafı, Tolga Eti anısına yapılmış köşe vardı. Tolga Eti (1975-1996) Ailesinin genç yaşta kaybettiği çocukları anısına yaptırdıkları TOLGA ETİ İLKÖĞRETİM OKULU öğrencilerinin  köşelerinde yaptıkları resim çalışmaları, 1989 Geleneksel T.S.Y. kupası şampiyonası, 1973 Cumhurbaşkanlığı kupası birincisi, 1985 –86 Cumhurbaşkanlığı Kupası I., Sportopo kupasını 4 kere kazanan Beşiktaş’ın kupaları, Kulup başkanları: M. Şamil Osmanoğlu’ya başlayan (1903-1908) Serdar Bilgili’ile (2000-2004) biten fotoğraflar, Beşiktaş jimnastik kulubü aza kayıt defteri, 1978-79 Futbol federasyon başkanlığı kupası. Futbolcular tarafından imzalı top,  Dr. Necati Karakaya’nın ATATÜRK BEŞİKTAŞ’lı kitabı, Beşiktaş jimnastik Kulübü Marsı Güfte Behçet Kemal Çağlar, Beste Münir Ceylan’a ait.  1946’da Milano’da sadece 100 adet yapılan rozetlerin yer aldığı bölmeler vardı. Türk futbol tarihinde bir kulüp formasını en fazla giyen futbolcu (17 yılda 756 maç), Milli takımda en fazla kaptanlık yapan 19 kez 17’si üst üste ve dünya karmasında oynayan oynayan ilk beşiktaşlı Sabri Dino’nun kramponları ve Beşiktaşlı futbolculara ait kırılması güç rekorlar ve Beşiktaş tarihinin altn adamalarına ait bir çok obje’yi bir arada gördük. Tarihte yolculukta bir başka müzede görüşmek dileğiyle…