Tarihte Yolculuk – Dupnisa Mağarası

862

Tarihte yolculukta rotamızı memleketim Kırklareli’nde bulunan Dupnisa mağarasına çevirdik. Kırklareli’nde Tema Başkan yardımcısı olduğum dönemde Dupnisa mağarasına gurup olarak çevre gezilerimizde gittik.

Trakya’nın en uzun iki mağarası olan Dupnisa Mağaraları, 2003 yılında turizme açılmıştır.

Trakya’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası olan Dupnisa Mağarası Karadeniz’in serin ikliminin etkisi altında kalan Türkiye-Bulgaristan sınırını oluşturan, Rezve Deresi’nin Istranca Dağlarını derin vadilerle yardığı, vahşi görünüme sahip bir bölgede yer alır. Mağara literatüründe en çok bilinen mağaralardan biri olan Dupnisa Mağaraları, yaklaşık 4 milyon yıldan beri oluşum ve gelişimini sürdüren büyük bir yer altı sistemidir. İçinde sürekli akan bir yer altı nehri ve bu nehrin oluşturduğu, derin yer yer 2 metreyi aşan göller bulunuyor.  Dupnisa Mağarası, yeşilin her tonunu görebileceğiniz yoğun bir bitki örtüsüyle kaplı bir bölgede ikinci jeolojik zamanda mermerler içesinde birbirine bağlı iki kat ve üç kat mağaradan oluşmuştur. Mağarada, zengin damla taş oluşumları yer alır. Süt beyazdan kırmızı ve kahverenginin her tonundaki renklere sahip, dev boyutlara ulaşan sarkıt, dikit, sütunlar, perde , bayrak damla taşları ve damla taş havuzları ile hayranlık uyandıran bir görünüme sahiptir. Bu muhteşem görüntünün yanında, kısa mesafeler dahilinde değişiklik gösteren mağara havasının sağlık açısından olumlu olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bilimsel olarak “Mağara sistemi” olarak bilinir. Toplam uzunluğu 2720 mt. Olan sistemin üst katını, kuru ve kız mağaraları oluşturur.

Gelişimini tamamlamış bu mağaralardan, 50-60 mt. Aşağıda sulu mağarası yer alır. İçinden devamlı akışı olan bir yer altı nehri akan ve deniz yüzeyinden 345 mt. Yukarıda giriş ağzı bulunan bu mağaranın toplam uzunluğu 1977 metredir. Son noktası ise, girişten 61 mt. Yukarıda yer alır. Üst katlar sıcak, (ortalama 17 derece), ve kuru (% 60-70 mutlak nem ) olmasına karşılık, ana mağara daha serin (10-12 derece) ve nemlidir.( %80-90) Dupnisa Mağaralarının üst katını oluşturan ve içinde dev sarkıt, dikit ve sutünlarla kaplı olan Kuru Mağara’nın 250, sulu mağaranın 200 metrelik bölümü turizme açılmıştır. 450 metrelik kısmı bu kısmında yürüyüş iskelesi ve aydınlatma mevcuttur. İçinde yer altı nehri ve derin göllerin bulunduğu bu bölümler, macera ve doğa sporu tutkunları için güzel fırsatlar sunmaktadır.

Bu farklılık, üst kat ile ana galeri arasında belirgin bir rüzgarın meydana gelmesine neden olmuştur. Yarasaların bulunduğu mağara oldukça korkutucu bir ortam havasına sahiptir. Yarasaların üreme mekanı olan mağara 16 türde 33 bin farklı yarasa türüne yuvalık yapıyor. Mükemmel bir ışıklandırma var. Yer yer sarı ve beyaz karışımı. Mağaraya su yolları bir çok  sarkıt oluşturmuştur. Tabii sadece su yolları değil sarkıtların oluşmasının sebebi birçok jeolojik olay sonrasında birbirinden farklı figürler ortaya çıkmıştır.

Tarihte yolculukta bir başka mekanda görüşmek dileğiyle…

Hatice Opak Bilgin