Tarihte Yolculuk – Galatarasay Müzesi

Türkiye’nin ilk spor müzesi olma niteliğini taşıyan Galatasaray müzesi Ali Sami Yen tarafından 1905 yılında Kalamış’ta kurulmuş. 1. Dünya Savaşı sonunda bunlara el konulacağı haberini alan Ali Sami Yen müzeyi 15 Mayıs 1919 tarihli genel kurul kararıyla Galatasaray müzesine taşımış.

Biz de arkadaşım Ferah Çölgeçen’den ile müzeyi ziyaret ettik. Mekanın temininden sonra müze faaliyeti 3 esasa dayanmış.

1. Müze eşyasının korunması,

2. 2. Müzeye devamlı yeni eşya temini. (Her yıl Ekim ayında kuruluş yıldönümünde) klüp o yıl kazanılan kupa ve ödülleri müzeye teslim eder.  Ayrıca Galatasaraylılar ellerindeki belge ve eşyaları müzeye teslim etmektedirler.

3. Kültür değeri olarak müze konu ve kapsamını kamunun  bilincine aktaracak teşhirini yapacaktır.

Şu anda İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesinde Galatasaray Postanesi binasındaki müzede; klup arşivi, 97 yıllık resim koleksiyonu, başta Atatürk olmak üzere Türk ve yabancı Devlet Başkanlarının imzalı fotoğrafları ve 2000 yılında kazanılan UEFA kupası ve süper kupa ile birlikte 3000 adet kupa bulunmaktadır.

Galatasaray kulubü tarafından “Dünyaya açılan pencere” temasıyla  açılan müzede ilk salonda Metin Oktay’ın heykeli, daha sonra Ali Sami Yen’in (1886-1951) heykeli bulunmaktadır. Duvarlarda gazete kupurleri ve fotoğrafların bulunduğu müzede cam bölmelerde Galatasaray’ın Brezilya’lı golcusü Maria Jardel’in süper kupada Real Madrid’te  iki kol attığı Krampları (2000 UEFA Super Kupa),  1962-63 sezonunda Türkiye Basketbol Şampiyonasında  oynanan top, Ersin Aydın’ın  yüzme yarışlarında kullandığı mayosu ve bonesi, Harb Okulu hentbol topu, (23.4.l946), İngiliz profesyonel Futbol takımı karşısında 4-2 kazanılan maçta oynanan İngiliz Futbolcularının imzalarını taşıyan top. Ankara (7.2.1941) Galatasaray takımının su sporlarında kazandığı madalyalar (1954) Balkan oyunlarında Yugoslavya tarafından verilen madalya (1930), 14. Londra Olimpiyat oyunlarında Rıza Maksud İşman’ın kazandığı madalya (1948), Mısır, Yunan ve Türk takımlarının katıldığı bir sportif karşılaşmada Rıza Maksud İşman’ın kazandığı Madalyalar Mısır (Nisan 1941) mevcuttur.

Tarihte yolculukta bir başka müzede görüşmek dileğiyle…