Tarihte Yolculuk – Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi

Kadın tarihini araştırmak isteyenler için gerekli malzemeyi toplayarak, sürekli genişleterek ve kullanıma sunarak geçmişte harcanan çabaların boşa gitmemesine, büyükannelerimizin yapıp ettiklerinin ve seslerinin izinin sürülüp görünür, duyulur kılınmasına katkıda bulunurken aslında kendimize daha özgür bir gelecek inşa etmemizin zeminini hazırlıyor; çünkü geçmişi geri almadan yeni bir gelecek yaratmamız mümkün değil.

Ben de bu değerli araştırmalara katkıda katkıda bulunmak amacıyla; Sana Sevgimi Yolladım (Şiir), Sevgiye Pencere Açtım (Şiir), Hayatın İçindekiler (Öykü), Ünlülerin Ağzından Kendileri (Röportaj), Mücevher Işıltısı (Roman), Tarih ve Kültür Zenginliğimiz Müzeler (Gezi),  kitaplarımı teslim ettim.

Kadın Kütüphanesinin 22 yılda kadın konusundaki belgelerden oluşan ilk ve en büyük koleksiyonu oluşturması, ülkemiz açısından çok önemli bir kazanımdır. Bu koleksiyon kitap, arşiv, sureli yayınlar, etemerolar, 22 yıllık basın taramasından oluşan gazete kupurleri, kadın örgütleri koleksiyonu, özel arşiv koleksiyonu, görsel koleksiyonlar (kartpostal, afiş, fotoğraf, dia, video, kaset) ve sanatçı, yazar ve siyasetçi kadınların biyografik dosyalarından oluşmaktadır. Kütüphanenin bir başka işlevi de diğer kütüphane ve arşivlerde bulunan, kadınlarla ilgili belgeleri bulmaktadır. Vakıf bu belgelerden oluşan bibliyografyalar ve katologlar hazırlanmıştır.

Fener’de tarihi bir binada girdiğimde duvarlarda resim, tablolar ve fotoğraflar, kitaplar sanki bir hazinenin içine girmiş gibi oldum.  Vakıf koleksiyonunda Türkiye’de seçilmiş ya da seçilmemiş ama politika yapan tüm kadınların isimleri ve onlara ait bilgileri, Türkiye Üniversitelerinde üretilmiş, kadın konulu yüksek lisans ve doktora tezlerinin sayısı 500’e ulaşmaktadır. 1935 yıllarında yazılmış kadın konulu tezler, 4000’inin üzerinde Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca makale arşivlenmiş Kadın Sanatçılarla ilgili biyografik dosyalar ve eserlerinin diaları toplanmaktadır. Bu güne kadar plastik sanatlar dalında eser vermiş  1301 üzerinde kadın sanatçıya ait bilgilere kadın yazarlar bölümünde bulunmaktadır. Kadın Edebiyatçılarımıza ait her türlü bilgiyi (kitap, tanıtımlarını, kişisel haberlerini, katıldıkları etkinliklerin bilgilerini, biyografilerini) Materyal çeşitli dergilerden ve gazetelerden kesilen kupurlerden, kadın yazarlara kişisel dosyalar oluşturulmaktadır, ayrıca kadın yazarlarla bağlantıya geçilerek kişisel arşivlerinden bağış alınmaktadır. Yazarlarımızın okuyucularla veya araştırmacılarla paylaşmak istediği her türlü malzemeyi (diplomalar, ödül örnekleri, plaketler, mektuplar, fotoğraflar, günceler, çalışma taslakları, el yazısı örnekleri vb) bu koleksiyonda okuyuculara ulaştırılıyor. Bu koleksiyonda 780 yazarımızla ilgili bilgi bulunmaktadır. Cumhuriyet öncesi 22 kadın yazarlarımızla ilgili kişisel dosyalar da oluşturulmuştur. Fatma Aliye Hanım, Asiye Hatun, Fithat Hanım, Şair Nigar Hanım’la ilgili bilgiler içeren kişisel dosyaları da bulunmaktadır.

Kadın kütüphaneleri günlük ve özel yaşamla ilgili kaynakları elde etmek için özel bir çaba gösteriyor. Bu belgeler günceler, kadınların kişisel arşivleri, aile evrak ve arşivleri, mektuplar vb gibi başka hiç bir yerde bulunamayacak olain çok değerli bilgi kaynaklarıdır. Kişilere ait arşivler ya doğrudan kişilerin kendilerinin kütüphanemize bağışlanması yoluyla, ya mirasçıları veya yakınları ile ilişkiye geçilip arşivin kütüphaneye bağışlanmasını sağlıyarak ya da sahaflardan satın alınarak derlenmektedir.  Kişilere ait 19 arşivden Necile Tevfik (Biren) ve Safiye Hüseyin Elbi arşivi satın alınmış, Rezzan Yalman Süreyya Ağaoğlu, Tezer Taşkıran, Müfide İlhan, Celile Butka, Pervin Ulusoy, Zerring Bölükbaşı arşivleri yakınları, Emel Aslan Akal, Fazıla Atabek, Hasene Ilgaz, Sibel Özbutun, Cahit Uçuk, V.H.Yaşaroğlu, Dr. Rana Beşe, Pınar Kür ve Şirin Tekeli arşivleri ise kendileri tarafından bağışlanmıştır. Bağışlanan ilk arşiv Hasene Ilgaz, son arşiv ise Gaye Erbatur arşividir.

Dünya’nın her yerinden kadın konulu; ya da kadınlar tarafından yazılmış 11400’ün üzerinde kitap yazar adı ve konulara göre sınıflandırılarak bilgisayara girilmiş, Efemolar; gri yayınlar tek bir koleksiyon altında toplanmıştır. Ör: Kadın örgütlerinin ürettiği efemolara ve gri yayınlar bu yıl açılmış kadın örgütlenmeleri koleksiyona alınmıştır.

İlkler öncüler : Adile Aya (Devlet Bakanlığı Görevlisi), Adile Tuğrul (Hostes) Afife Cenani Demirel (Öğretim üyesi), Asime Soner (Şoför) Asuman Doğru (Vaiz), Aynur Çoğay (Defterdar), Can Etili (Halk Müziği Profesörü), Ferhunde Erkan (Piyanist) Ferih Tevfik (Türkiye Güzeli), Halide Yıldırım (Korucu), Lale Aytaman (Vali), Elif Arslan (Kaymakam), Sabire Aydemir (Veteriner), Semra Karatosun (Manken), Yıldız Moran (Fotoğrafçı),

Kadınların Belleği Dizisi : Aile (1880) ve Hanım (1921), Yeni harflerle Osmanlıcadan çeviri), Genç Kadın  1919 Ocak – Mayıs Yeni harflerle çeviri.

Türk kadını (1918-1919) Yeni harflerle Osmanlıca’dan çeviri bulunmaktadır.