Tarihte Yolculuk – PERA MÜZESİ

8 Haziran 2005’te  açılan Pera Müzesi Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir.

Müzeyi gezmeye 5. Kattan başladım. Salona girdiğimde kocaman boş bir salonla karşılaştım. Duvarlara yaklaştığımda öğrencilerin inanılmaz başarılı çalışmalarını izledim. Bir şişe ve şişede Bio-Forty Solution ve Kullanma talimatı yazılıydı, duvara montalı eserleri izlemeye devam ettim. Volkan Kızıltunç (Seni özledim-Miss you) Tek kanallı  video yerleştirmesi, Recep Serbest (Dinamic), Özer Toraman  (Tanımsız birliktelik) Can Kurucu (Yeni bir şehir kurmak), Hacer Kıroğlu (İsimsiz-Fotoğraf Baskı), Naci Güneş Güven, Serpil Çetinkaya (Harita) Masada (1970’ler hafızadan Fotoğrafa hatırladığım kadarıyla benim İstanbul’um-İstanbul ve Suyun Gücü “Yüreğin Arzuladığı ne varsa”) hepsi her zaman su betisine indirgenebilir. aul Claude.

Karşısındaki odaya geçtiğimde Mandalla ipe asılmış fotoğraflar vardı. Katılımcıların isimleri liste halinde asılmış. Yasin Akgül, Kurtuluş Arı, Sinan Arslan, Erdem Az, Gülafer Bozkuş, Aslı Çelikel, Uğur Eren, Merve Kabil, Figen Sinel, Sinan Targay.

5. Kattan 4. Kata indim. Yerellik ve Evrensel Söylemler Sergisi yer alıyordu. Katılımcılar Refia Anıl Arılı, Jaime Berral (Rıhtım’la) katılmış. Diğer yanda tavana misine ile tavana asılı duran çantalar ilgi çekiciydi. Bir ara tavanda duran bir cihaza gözüm ilişti, tavandan sarkan kulaklığı aldım, oturup Karadeniz türküleri dinledim. Gezime aynı katın digger salonuna geçerek devam ettim. Margaret Bourke White, Murat Gök, Şeyma Yılmaz, Sibel Ateş, Nur Koca, Batuhan Omaç’ın fotoğraflarıyla katıldığı fotoğraf sergisi vardı.

4. Kattan 3. Kata indim. Bedende noktaları birleştirme sergisi vardı.  Aylin Ertem (Bakır bükme) Erdinç Topçu (Karşılık), Derya Kazan (isimsiz), Bahadır Çolak (Sistem), Ayhan Mutlu (Tüketim) konulu eserler yine aynı salonda duvara küçük defterler asılmış içinde inanılmaz başarılı çalışmalar görülüyor. Azime Sarıtoprak, Elif Çetinkaya, Henry Hildebrandt, Ceyda Tuğçe, Yıldırım Başak Ünal, Berkay Dağlar, eserleriyle renklendirmişler.

3. Kattan 2. Kata indim. Duvarlar yağlı boya tablolarla süslenmiş. Osman Hamdi Bey tabloları  Kaplumbağa Terbiyecisi,  iki müzisyen kız, Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Pembe başlıklı kız konulu tablolar ve karşı odada Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisinde kesişen dünyalar, Elçiler ve Ressamlar Sergisi yer alıyordu. Alçı Alayı konulu tablo Jean Baptiste Vonmour’un 88,5×120,5 ölçülerinde, aynı ressamın Elçi Heyetinin Topkapı Sarayından geçişi, Elçi onuruna Sarayda verilen yemek konulu eser ve devamında Kozbekçi Mustafa Ağa ve Maiyeti (George Entelhardt Schroder) 227×140 cm Mehmet Said Efendi ve Maiyeti (Georgen 113×142 ölçülerinde) Yusuf Ağah Efendi Carl Fredrik Von Breda (240×148) Vergennes Kontesinin Türk giysileri içinde portresi yağlıboya Antoine de Fauray 129×96 cm, Pera’da Fransız Sarayı kağıt üzerine suluboya, Elçi alayı (126,5×239.5) ressamı belirsiz eserlerini hayranlıkla izledikten sonra;

2. kattan 1. Kata indim, Suna ve İnan Kıraç’ın Vakfı Anadolu ağırlık ölçüleri koleksiyonu. Konusunda, dünyadaki önemli koleksiyonlardan biri olan ve onbinden fazla objeden oluşan Anadolu ağırlık ve ölçüleri koleksiyonu, klasik öncesi çağlardan günümüze Anadolu’da kullanılagelmiş basilica ağırlık ve ölçü aletlerini arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimariden kuyumcuya, denizcilikten, eczacılığa, kadar çeşitli alanlardan her türlü ağırlık, uzunluk, hacim ölçüsünü bünyesinde barındıran ve bununla gerek dönemlerarası ve kültürlerarası system ilişkilerinin, gerekse dönüşümlerin ve sürekliliklerin izlenmesine olanak veren çok değerli bir bilimsel kaynak niteliği taşımaktadır. Koleksiyondan hazırlanmış cep sakstüntel, nivo, pusulalar, haritada mesafe ölçen aletler, katlanır arazi metresi, teodolit, kumpaslı baston, seyyar ölçüm aletleri, eczacı şişeleri ölçü kapları, ölçü kaşıkları, barut ölçekleri, litre takımları, hacim ölçüleri, kibble numelar, pergeller, baskül ve el kantarı, kefeli el kantarı, bismar,halk yapımı bismar taş ağırlıklar, tutamaklı küre biçiminde ağırlıklar, halka ağırlıklar, şaküller, sikke control ağırlıklar,  deniz kabuklu su biçiminde ağırlıklar, Hitit ağırlıklardan hazırlanan bir seçki, krononolojik bir düzenleme içinde sunulmuş ve Anadolu Kültür tarihinin bu heyecan verici ilgi alanine yeni ışıklar tutulmasına özellikle çaba gösterilmiştir. Aynı katın karşı salonuna geçtiğimde;

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu vardı. 1980’li yıllarda çalışmaya başlanmış ve yıllar içinde genişleyip zenginleşerek bu gün bünyesinde çeşitli dönem ve türlerden 800’ün üzerinde parçayı barındıran Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu, Osmanlı Kültürünün görece gölgede kalmış, bu yaratıcılık alanine önemli örnekleriyle katetmekte ve özellikle 18. Yüzyıldan 20. Yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimi içinde Kütahya Çini ve seramik sanatı gelişim çizgisinin ayrıntılı bir biçimde izlenmesine olanak vermektedir. Şekerlik, ağızlık, sürahi, tabaklar, ibrikler, Gülabdan, maşraba daldırma, kase, kapalı kase, kahve güğümü, kapaklı sahan, şişe, testi, ikona, askı süsü, kupa tavan göbeğinden oluşan yapıtlar, hem koleksiyonun yapısı, hem de Kütahya’da çiniciliği konusunda genel bir fikir vermektedir.

Tarihte yolculukta bir başka mekanda görüşmek dileğiyle…