Tarihte Yolculuk – Zafer Müzesi

Miniatürk Panonarama Zafer Müzesi 25 Aralık 2003 tarihinde Cumhuriyetimizin kuruluşunun 80. Yılında Ulusal hafızamıza bir armağan olarak açıldı.

Miniatürk’ü daha once gezmiştim, içerisindeki Zafer Müzesini gezmek için gittim. İçeriye girer girmez kulağa once savaş sesleri, ezan sesleri, hayvan sesleri geliyor.

Zafer Müzesi bir yandan kazanılan savaşı gözler önüne sererken diğer yandan önemli bir eğitici fonksiyon üstleniyor.

Fonda resimlenen Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarından seçilen sahneler, üç boyutlu maketler, ses ve ışık unsurlarıyla bütünlenerek ortaya canlı bir kompozisyon çıkıyor. Böylece tarihimizden önemli kesitler, adeta bir zaman tünelinden geçercesine gezilebilecek bir mekana dönüşüyor. Cumhuriyet’imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi’nde aynı zamanda Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk’ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Atatürk’ün “Büyük Türk Milletinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum ve şeref duyuyorum” yazısı ve fotoğrafını group  devam ediyorum, “Arkadaşlar ekonomi demek her şey demektir. Yaşamak için mesut olmak için, medeni insan olmak için ne lazımsa onların  hepsi demektir. “ diyen yazısı ve üstünde fotoğıafına bakıp ilerliyorum.Yine çok önemli bir söz karşısında duruyorum. “ Yeni Türk Devleti Savaşçı bir devlet olmayacaktır. Fakat yeni Türk devleti, ekonomi devleti olacaktır.” ‘ okuyup yine yürüyorum. Atatürk’ün güzel sözleri bitmez ve yine bir tanesi “ Bizim dinimiz en makul ve en tabii bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.”  Devamı “Eğitimde katiyen başarılı olmak  lazımdır. Bir milletin kurtuluşu ancak bu yolla olur.”  “ Medeniyetin esası gelişme ve gücün temeli aile hayatıdır”  “Biz barış istiyoruz” dediğimiz zaman “tam bağımsızlık istiyoruz” dediğimizi herkesin  bilmesi lazımdır. Bunu istemeye hakkımız ve kudretimiz vardır.”  “Türk kumandanları kumanda etmesini, Türk askeri ölmesini bildi. Harbi kazanmanın sırrı bundan ibarettir”  “Türkiye Cumhureyeti mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır”  “Bu milletin kılı kıpırdamadan dava uğruna ve benim uğruma canını vermeye hazır olmasaydı ben hiç bir şey yapamazdım” Milletin bağımsızlığı uğrunda canımı vermek benim için vicdan ve namus borcu olsun.” “ Ya İstiklal, Ya Ölüm” diyen yasını okuyup  ezan sesleri arasında yürüyerek fotoğraf çekmeye devam ettim.

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki. Zafer Müzesi’nde Milli Mücadele’yi sadece cepheden, yani ölmekte olan askerlerin arasından seyretmiyorsunuz.

Cephe gerisinde süregiden günlük hayatı da ses ve ışık efektleri arasında canlanan maketlerle izleyebiliyorsunuz. Ama savaş, cephede olduğu kadar cephe gerisinde de yaşanıyor. Yurdun her yanı adeta bir cephe…

Cumhuriyet’imizin yakın tarihinin panaromik bir gerçeklikle yansıtıldığı Zafer Müzesi’nde aynı zamanda Atatürk Fotoğrafları sergisini de gezmek mümkün. Sergiye, Atatürk’ün tarihe ve geleceğe yön veren sözleri de eşlik ediyor.

Türkiye’nin Vitrini Miniaturk’te Panorama Zafer Müzesi ile Türkiye’nin tarihine de tanıklık ediyoruz.

Miniaturk’u ziyaret eden herkes Kristal İstanbul ve Zafer Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Tarihte yolculukta bir başka mekanda görüşmek dileğiyle…