Tebrikler Sayın Turgut Dibek; Yöneticilerin yurtdışı gezileri

665

Kırklareli CHP Milletvekili Turgut Dibek kimsenin sormaya cesaret edemediği soruyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ a sordu. Dibek Erdoğan’ nın başbakanlığı döneminde yaptığı yurt dışı geziler ve bu gezilerin amaç ve maliyetleri ile ilgili sorduğu soruya Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ cevap verdi:

Bozdağ, “Yurt dışı görev ve yolluklar konusunda kurallar, 6245 sayılı Harcırah Kanunu ile belirlenmiştir. Sayın Başbakan’ın yurt dışı görev ve harcırahları ile ilgili bütün işlemler, 6245 sayılı Harcırah Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır” dedi.

Ancak bu cevap Sayın Dibek’ i tatmin etmedi ve;

Soru önergesine verilen yanıtı ANKA’ya değerlendiren Dibek, “Başbakan’ın yurt dışına çıkış sayıları ve maliyetlerini hükümet gizlemektedir. Hükümet neden korkmaktadır? Namuslu vatandaşlarımızın verdiği vergilerin nereye gittiğini öğrenmeye hakkı vardır. Başbakan halkımızdan neden bilgi saklamaktadır? Başbakan neden korkmaktadır? Bu soruların yanıtı gelene kadar bu soruları sormaya devam edeceğiz. Önergeyi tekrarlayarak Meclis Başkanlığı’na veriyoruz” iddiasında bulundu.

Buraya kadar Sayın Dibek gibi bu soruyu sorma hakkına sahip olan tüm vatandaşlarımız haklıdır. Siyasilerin ve yöneticilerin yurt dışı gezileri o kadar arttı ki yapılan masraflar kurum bütçelerinde hatırı sayılı gider rakamları oluşturmaya başladı. Bu konuya Başbakandan başlamak üzere yerel yöneticiler, belediye başkan ve meclis üyeleri, İl Genel Meclis başkan ve üyeleri de dahil edilmeye başlandı. Durum fazla abartıldı galiba ki, bu makamlar halka hizmet için değil, seyahat acentaları gibi çalışmaya başladı.

Kırklareli İl Genel Meclis üyeleri 2014 mart seçimlerinin hemen öncesi acele bir İtalya gezisine çıktılar. Tüm masraflar bütçeden karşılanmak şartıyla bilgi ve tecrübe kazanma gezisi adı altında. İl Genel Meclis üyelerinin yeni seçimde değişeceği belli idi ve öyle de oldu. Yazık değil mi bu arkadaşlarımızın edindiği bilgi ve deneyimlere. Şimdi yeni meclis üyeleri de tekrar bilgi edinmek üzere yurt dışına çıkmak isterse, ne diyeceğiz, eski meclis üyelerinden öğrenin mi, diyeceğiz.

Kırklareli Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Siyam Kesimoğlu ve meclis üyelerinin yeni bir yurt dışı gezisinden geldiğini öğreniyoruz. Kırklareli Belediye Meclisinin 2014 yılı Ekim Ayı toplantıları, 2014/217 sayılı kararı ile ”B. Meclisince yapılan görüşme ve müzakere neticesinde;

Suining ve Kırklareli arasında kardeş şehir ilişkilerimizin kurulmasından bu yana iki şehir arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği gelişmiştir. Bu amaçla işbirliğini genişletmek ve geliştirmek ayrıca dostluğumuzu tanıtmak için 30 Ekim- 06 Kasım 2014 tarihlerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Batı Çin ve Lojistik Fuarına, Belediye Başkanı Mehmet S. KESİMOĞLU ve B.Başkanı tarafından belirlenecek heyetin (Meclis üyesi ve belediye personeli), 6245 sayılı Harcırah kanununa göre; “Yol+Yevmiye”lerinin Belediye bütçesinden karşılanmak üzere yurt dışı çıkışlarına izin verilmesine, oybirliğiyle karar verildi.

01/10/2014” ifadeleri ile Kırklareli’nin sayın başkan ve meclis üyeleri masrafları belediye bütçesinden karşılanmak üzere 8 günlük bir ÇİN Gezisine başlıyorlar.

Başkan ve meclis üyelerinin Çin gezisinde neler görüp neler yiyip içtikleri ( afiyet olsun bizi ilgilendirmez ama) neler öğrendikleri ve Kırklareli halkının cebinden çıkan bu paralar karşılığında Kırklareli halkına nasıl bir fayda sağlayacağı ve şehrin gelişimine ne gibi bir katkıları olacağı hepimizin merak ettiği bir sorudur.

Sayın Dibek çok isabetli ve önemli bir konuda cesaretle öncülük yapmıştır. Bundan sonra bu tür gezilerin nedenleri, masrafları ve bütçeleri konusunda kamuoyuna aydınlatıcı bilgiler verilmesine vesile olacağına inanıyor ve kendisini böyle cesaretli bi yöntem başlattığı için kutluyoruz.

Bekir Bozdağ misali gelecek cevaplar ve 6245 sayılı kanuna yapılan göndermeler Turgut Dibek’ i tatmin etmediği gibi bizleri de tatmin etmeyecektir, haberiniz olsun.

Mustafa Karaca – Sarantalı Köylüm