Tesadüfün Yarattığı Dostluğun Hikayesi

2963

1992 Kakava Şenlikleri (Şovu) sırasında 1917 yılında Kırklareli Mutasarrıfı Yanyalı Hilmi Bey’in Amerika’da öğrenim yapmış, evlenip orada kalmış ve Amerika’da ünlü devlet adamlarının yağlı boya resimlerini yapmakla ünlenmiş  olan Naci Demokan ve Eşi Helen ile tanıştım.

Şeytandere’de “Büyük Şov” dediği Kakava eğlencelerini izledik. Bundan önceki gazetede çıkan yazımın ortasında yer alan fotoğraf bunu anlatıyordu. Tabii her zaman olduğu gibi herhangi birisi bu fotoğraf neyin nesidir diye sormadı. Bundan sonrasını 17 Mayıs 1992 tarihli mektubunda anlatıyordu.

“Sevgili Kardeşim Nazif Karaçam; Bir an tanışmak, bin yıl hatırlanmak, seninle tanışmak benim için büyük bir şans. Seni nasıl unutabilirim. 1929 da yani 63 sene evvel kaybettiğim rahmetli babama senin vasıtanla kavuştum. Gayretinin devamını temenni ederim. Kırklareli sana sahip olmakla ne kadar şanslı olduğunu ümit ederim idrak etmiştir.”

Sayın Naci Demokan Balkanlardan “Kemal’e gidelim” diyen tanınmış bir ailenin çocuğudur. Kırklareli Koca-hıdır İlkokulunda sınıf arkadaşları, bir maçta rakip takıma 14 gol atarak dünya rekorlar kitabına giren Pınarhisarlı ünlü futbolcu Leblebi Mehmet ile Mustafa Kemal Atatürk’ün nikah şahidi Kırklareli’li Dr.Fuat Umay’ın Kardeşi Rıdvan Umay’dır.

Mutasarrıf Hilmi Bey’in üç erkek bir kız çocuğu vardır. Hepsi de okumuş, önemli görevlerde bulunmuşlardır. Hilmi Bey, Atatürk ve İnönü zamanında TBMM Başkanlığı yapmış olan Çankırı Milletve-kili Abdülhalik Renda’nın akrabasıdır. Milli Mücadele başlarında yani 1917-1918 yıllarında Kırklareli Mutasarrıfı iken Allahın rahmetine kavuşmuştur. Mezarı Kırklareli Üniversitesi Rektörlük binasının bulunduğu eski şehir mezarlığındadır. Diğer önemli kişilerin mezarları da halen oradadır. Naci Demokan’ın babası Hilmi Bey’i en iyi tanıyanlardan 1940-1950 li yıllarda Pınarhisar Nüfus Memuru (benim de şahsen tanıdığım) İsmail Bey’e göre, aile son derece dürüst insanlardır. Aile Türkiye’ye Balkanlardan, Yanya Kasabasından göçmen olarak gelmiştir. Cumhuriyetin ilk kadrolarını bunlar doldurmuşlardır.

Biz bu araştırmayı Sayın Naci Demokan’ın isteği üze-rine yaptık, kendilerini bilgilendirdik. Mektubu da araştırmadan sonra geldi. Naci Demokan, Kırklareli’ne geldiklerinde, kendi ifadesine göre, 81 yaşında idi. Yıl 1992 idi. Gelişinin üzerinden 25 yıl geçmiş bulunmaktadır. Böylece Kırklareli Mutasarrıfı Hilmi Bey’in aile bütünlüğü ile ilgili bilgileri Kırklareli tarihine kaydetmiş oluyoruz.