Trakya Etnoloji Müzesi- Dedeağaç

17 Ağustos 2016 – Çarşamba

 

ALEXANDROUPOLİS ( DEDEAĞAÇ) – Trakya Etnoloji Müzesi

 

Gezimizin son gününde Bleçan ( Ahlatia) köyünden erken saatlerde yola çıkmak istiyoruz. Ancak Zisis ve eşi Kirgaki ( kiki ) bizden önce kalakıp kahvaltıyı hazırlamışlar bile. “ önce kahvaltı edeyruk, sonra Türkiye “ diyerek kahvaltı masasına davet ediyorlar. Sabah kahvaltıda çay sevdiğimizi bildikleri için kibarlık gösterip bahçede bulunan ıhlamur ağacından topladıkları ıhlamur ile mis gibi bir orman çayı demlemişler. Yüz yıl önce veda eden dedeler gibi duygusal bir vedalaşmadan sonra yola devam ediyoruz.

Gazetemiz yazarlarından Hatice Opak Bilgin’ in İstanbul’ da müzeler ile ilgili çalışmaları nedeniyle bizde Dedeağaç’ ta müze var mı diye merak ediyoruz ve ilk amacımız müze olmak üzere Dedeağaç’ a rotamızı çeviriyoruz.

 

Dedeağaç gelişen turizm potansiyeli sayesinde küçük bir balıkçı kasabası konumundan çıkıp modern bir tatil cenneti olmuş. Uygun fiyatları ile otel ve lokantalar Türk müşteriler ile dolu. Günü birlik gelenler olduğu gibi hafta sonu tatilini geçirmek için İstanbul’ dan gelenler çoğunlukta. Dedeağaç’ ta en güzel balık lokantası veya en uygun otel nerede derseniz hemen herkes biliyor ama müzeyi kolay kolay bulamadık. Üç defa şehir turu atıp, on kişiye sorduktan sonra ancak bulabildik.  Sorduğumuz bir taksici bile otel aradığımızı zannederek “ Müze otel diye bir otel yok “ dedi.

 

 

 

TRAKYA ETNOLOJİ MÜZESİ  veya

Trakya Aggeliki Giannakidou Etnoloji Müzesi

 

 

 

 

 

 

 

 

Müzeye girip kendimizi tanıtınca sıcak bir ilgi ile karşılaşıyoruz. Gazetemizin amacının her ay değişik bir müzeyi tanıtmak olduğunu söyleyip gazetemizi de sununca yazılan müzeler ilgilerini çekiyor ve bize müzeyi tanıtan kitap ve broşür hediye ediyorlar. Müzeyi eylül sayımızda daha geniş çaplı tanıtacağız ama yine de bir ön bilgi verelim.

Müze binası Dedeağaçlı bir iş adamı olan Altılmazi’ ye ait taş bir bina. Önceleri yazlık olarak kullanılmış. Binayı 1937 yılında Hatzikonstanti adında bir iş adamı satın almış. 1948-49 yıllarında Yunanistan Deniz Ticaret Bakanlığı yapan Grigorio Xrisostomou ile evlenen torunu Hrysoula Vasilou’ ya düğün hediyesi olarak verilmiş.  1998 yılından itibaren de Giannakidi ailesi tarafından restore edilerek müzeye dönüşmüş.

Aggeliki Giannakidou binanın bir etnoloji müzesine dönüşmesi için büyük uğraşlar vermiş. Bu çabalarının karşılığı müze onun ismi ile anılmaktadır. İşte emeğe duyulan saygının bir başka şekli.

Müzede Trakya yöresi ile ilgili ilginç örnekler var. Edirne, Kırklareli ve civar köylerin giysileri, kullanılan günlük eşyaları, müzik ensturumanları müzenin bir başka zenginliği.

 

 

 

 

 

Müzeye gelir getirmesi amacı ile çok uygun fiyatlarla hizmet veren kafe ve hediyelik eşya bölümü ise müzenin bir başka güzelliği.

Türkiye’ den gelen dostlara tavsiyemiz, otel, restoran, bar ve eğlence yerlerine ayrılan zamandan biraz kısıntı yaparak bu müzeyi gezmeleri. İnanıyorum ilgilerini çekecek çok şey bulacaklar. Müzeler ortak tarih ve yaşamımızın bugüne yansıyan aynasıdır. Bu kültürel parçalar bizi bir başka zaman diliminden alıp bir kültür seyahatine çıkaran ilginç kültür mekanlarıdır.

 

 

 

 

Kısaca Dedeağaç’ tan bahsedecek olursak, karşımıza ilgin olaylar çıkıyor. 14-15 yy. da Türklerin Rumeli fetihleri ile bölgeye gelmeye başlayan Bektaşi babaları ve kurulan Bektaşi tekkeleri yaşam koşulları ve insana saygıyı ön plana alan uygulamaları ile bölgede saygı görmüştür. Dedeağaç’ ta bulunan Bektaşi Dergahının dedesi her gün akşama kadar bir ağacın altında oturup gelenlerle sohbet edermiş. Dedenin anısına o yıllardan bugüne köyün ismi Dedeağaç olarak anılır olmuş.

İkinci Balkan Savaşında Bulgaristan’ a bırakılan Dedeağaç, 1919 yılında Birinci Dünya Savaşının sona ermesi işle tekrar Yunanistan’ a verilmiş. Bu antlaşmaya imza atan isimlerden biri olan dönemin Yunan Kralı Aleksandrapolis’in ismi kentin yeni ismi haline gelmiş.

İşte böyle kısa bir tarih ve kültür turu yaptıktan sonra Keşan üzerinden Kırklareli’ ne evimize dönüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa Karaca

17.08.2016 Dedeağaç Trakya Etnoloji Müzesi