Trakya Sivil Kırsal Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu Kırklareli’de toplandı

359

– Trakya Sivil Kırsal Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu, aralık ayı değerlendirme toplantısını Kırklareli Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda geniş bir katılımla gerçekleştirdi.

Ana amacı yerel kalkınmaya katkı sunacak Sivil Toplum Kuruluşları, kamu ve belediyeler ile iş birliği çerçevesinde Trakya’da Kırsal Kalkınma modelleri ve örnekleri oluşturup yaygınlaşmasını sağlamak olan platform, etkili sonuç alabilmek için bu amaca yönelik faaliyet gösteren etkili sivil toplum kuruluşlarının da platforma katılmalarını sağlamak üzere çalışmalarını sürdürdü.

Bölgenin ekonomik kalkınmasını desteklemenin yanında tarihi, doğal, çevresel ve kültürel zenginliklerini korumak ve geliştirmek amacıyla bu konular çerçevesinde faaliyet gösteren STK’ların belirlenmesi ve platforma davet edilmesi çalışmalarına devam edildi. Bu amaçla Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli illerinde amaca uygun sivil toplum kuruluşlarının iller bazında tespit edilmesi çalışmalarına devam edildiği paylaşıldı. Sivil platformun genişlemesi yanında Trakya’da kırsal kalkınmaya rol model olacak örneklerin tespit edilmesi ve bu deneyimlerin paylaşılmasına yönelik çalışmaların derinleştirilmesine karar verildi.
Bu tip çalışmaların kaynak sıkıntıları yanında örgütlenme problemleri, katılımın artırılmasının zorlukları, gençlerin süreçte yer almasının önemi tartışıldı. Zaman içerisinde hukuk kurulu ve bilim kurulu gibi destek oluşumların süreç için gerekliliği konusu da irdelendi.

Toplantıya Yürütme kurulunda yer alan Elmalı Köyü Gençlik ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Akçay, Kartopu Enez Gönüllüleri Derneği Başkanı İsmet Esengin, İpsala Toplumsal Kalkınma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Koşan, Tekirdağ Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Ahmet Kenar, Safalan Mahallesi Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mehmet Özmen, Kırklareli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Oral, Karamusul Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gürcan Kırım katıldı. Bunun yanında Pınarhisar Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gülcan Kutlu, Dayko’dan Nusret Türkkan, Kırklareli ZMO’dan Onur Melih Altınel, Kırklareli Kent Konseyi Çevre komisyonundan Göksal Çidem, Türkiye Ziraatçiler Derneği Kırklareli Temsilcisi Necdet Güç, Dokuzhöyük Tarımsal Kalkınma Kooperatifinden Mustafa Birlik, Karaabalar Ahlatlı köyü Tarım Kooperatifi Başkanı Ayhan Yakar, Hasan Yorulmaz, Sibel Çınar ve Kırklareli Üniversitesi’nden Esma Erdil, Firdevs Metintaş, Merve İskefiyet ve Dilara Yılmaz da katılarak katkı sundular. Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turhan Altıntel de hem toplantı salonunu vererek hem de bizzat toplantının bir bölümüne katılarak destek oldu.

Tüm katılımcılara katkılarından ötürü teşekkür edildi. Verimli bir toplantı gerçekleştiren Trakya Sivil Kırsal Kalkınma Platformu Yürütme Kurulu, Ocak 2020 toplantısını Tekirdağ’da yapmayı kararlaştırdı.