Trakya Tanıtım Günleri, Ankara’yı Salladı

845

19-22 Nisan 2018 tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “1. Trakya Tanıtım Günleri” etkinliği Ankara’da büyük ilgi ile karşılandı.  İlk defa gerçekleştirilen ve Edirne-Tekirdağ-Kırklareli illerinin katıldığı büyük çaplı organizasyon herkesin takdirini topladı.

Dört gün boyunca doyumsuz eğlence eşliğinde, Trakya’nın değerleri ile tanışan Ankara halkı, etkinliği büyük bir beğeni ile karşıladı. Edirne Bando Gösterisi, Kırkpınar yağlı güreş gösterisi, Kırklareli Cumhuriyet Kadınları Korosu, Süleymanpaşa Folklor Ekibi, Tekirdağ Roman Halk Dansları Topluluğu, Ergene Deliorman Türkü Ekibi,  Edirne Halk Dansları Toplululuğu’nun gösterileriyle görkemli bir açılış yapan Trakya Tanıtım günleri dört gün boyunca kesintisiz olarak Ankaralıları eğlenceye doyurdu.

Açılış Konuşmasını Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu Yaptı

Açılış törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Edirne Valisi Günay Özdemir, CHP Genel Başkan Yrd. Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Kırklareli Milletvekili Sn Selahattin Minsolmaz, Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Edirne Milletvekili Rafet Sezen, Tekirdağ Milletvekili Metin Akgün, Tekirdağ Milletvekilimiz Mustafa Yel, Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli Ticaret Sanayi Odaları ve Borsa Başkanları, kaymakamlar ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Açılışta Trakyalılar Vakfı Başkanı Gökhan Özgöç, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun konuşmalarının ardından açılış kurdelesi kesildi.

Trakya Kültürü ve Tarihi ile Tanıtıldı.

Diğer yandan Trakya’nın tarihi ve kültürel tanıtımının da yapıldığı organizasyonda Trakya kültürünün zenginliği Ankaralılar ile buluştu. Tüm belediyeleri, kaymakamlıkları ile Ankara’ya akın eden Trakya, kültürünü ve değerlerini Ankara halkına tanıttı.

Ankaralılar Ciğere ve Köfteye Doydu.

İlk defa Trakya ile buluşan Ankaralılar Trakya’nın lezzetlerine doyamadı. Etkinlik süresince 1,5 ton Edirne ciğeri ve 3 ton Uzunköprü ve Tekirdağ köftesi tüketildi. Ciğer ve köftenin yanı sıra Trakya süt ürünleri, kavala kurabiyesi, peynir helvası gibi lezzetlerde büyük ilgi gördü.

Kırkpınar Güreşçileri Büyük İlgi ile Karşılandı.

657 yıllık tarihi ile Osmanlı’dan günümüzde kalan en büyük kültürel miraslardan biri olan Kırkpınar Yağlı Güreşleri ilk defa Ankara’da sergilendi. Profesyonel güreş ekibinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde hazırlanan özel alanda yapılan güreş gösterisi, tüm konukların büyük takdirini topladı.

Trakyamız İçin Büyük Bir Adımdır.

Etkinliği düzenleyen Trakyalılar Vakfı Başkanı Gökhan Özgöç “Bu etkinliği gerçekleştirebilmek için vakıf yönetimi olarak çok fazla mücadele ettik. Başarabildiğimiz için gururluyuz. Bölgemizin bir araya gelmesi, tanıtımını yapılması ve kalkınması için çok önemli bir adım olan bu etkinlik büyük bir başlangıç olmuştur. Her yıl tekrarını gerçekleştirmek istediğimiz bu etkinliğimiz gelecek yıllarda çok daha büyük ve çok daha güzel olacaktır. Trakyalılar Vakfı olarak tek amacımız bölgemizin kalkınmasına, gelişimine destek olmak, hemşerilerimizi bir araya getirmek, gönül birliğimizi sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirirken vakıf olarak siyaset üstü bir kurum olduğumuzun bilinciyle her görüşe sahip çıkma, her kesimden vatandaşımızı bir araya getirme, bölgemiz için birleştirici güç olma mücadelesi veriyoruz. Bunun için öncelikli amacımız Ankara’mıza tüm hemşerilerimizi kucaklayacak bir Trakya Kültür Evi inşa etmek istiyoruz. Daha büyük çaplı organizasyonlar ve daha büyük etkinlikler ile çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ederek bu amacımıza da ulaşacağımızı umuyorum. Bu yolda bizden desteğini esirgemeyen öncelikle tüm vakıf üyelerimize, ardından tüm valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, Trakya Kalkınma Ajansımıza, kaymakamlarımıza, ticaret ve sanayi odaları ile borsalarımıza çok teşekkür ederiz” açıklamalarında bulundu.