Trakya’da ilk salep ekimi Kırklareli’de yapıldı

2857

Trakya’da ilk Salep Ekimi Kırklareli’ de Yapıldı. Yedi ayrı bölgede toplam Yedi dekar alanda 50 kg salep orkidesi ekildi.

Sarantalı Köylüm Gazetesi’nin Kırklareli bölgesinde tarımsal ürün çeşitliliğini arttırmaya, yeni gelir ve istihdam alanları yaratmaya yönelik çalışmalarının bir ürünü olarak Kırklareli’de ilk salep ekimi yapıldı.

Salep üreticileri Hikmet Metin ve Şefik Benzet, Istıranca orman köylerinde doğal şartlarda iyi kalite salep orkidesi yetiştiğini fark edince Kültüre alınmış salep üretmeye karar verdi.

En Kaliteli Salep Istranca’da Yetişiyor:

Kırklareli orman köylerinde (Yıldız Dağları’nda) doğal şartlarda salep bitkisi yetişmektedir. İklim, toprak, ekosistem salep yetişmesine son derece elverişlidir. Bölge halkının “keleme” ve “buzağılık” olarak adlandırdığı orman açık alanları, çayır ve su kenarlarında yetişmektedir.

Yerleşik halk tarafından bu orkidelerin korunmasına özen gösterilmektedir. Ama en iyi kalite saleplerin Kırklareli’de yetiştiğini bilen korsan toplayıcılar 2014 yılı fiyatları ile Kg 30 liradan alıcı bulan salep orkidelerini korsan-kaçak toplayıcılarına karşı korumak mümkün olmuyordu. En iyi koruma yönteminin Kültür Salebi üretmek olduğunu düşünen üreticiler Hikmet Metin ve Şefik Benzet, 2014 yılı Ekim ayı içerisinde Kırklareli’nin yedi farklı bölgesinde olmak üzere yedi dekar salep ekimi yaptı.

Geleneksel Ürünlere göre 20 Kat daha karlı

Dekardan 14.000 liralık üretim yapılabilen salep bitkisi buğday, mısır, ayçiçeği gibi geleneksel ürünlere göre 20 kat daha karlı. Özellikle küçük parçalı arazileri bulunan orman köylerinde salep yetiştiriciliğinin yaygılaşması Kırklareli’de küçük arazi parçalarının değerlendirilmesini, yeni gelir ve istihdam yaratan bir sektör olacağı değerlendirilmektedir.

Salep Nedir;

Yumrularından gıda ve ilaç hammaddesi elde edilmektedir. İyi kalite salep orkidelerinin en yaygın bulunduğu bölgelerden biri Kırklareli topraklarıdır. Kastamonu, Muğla, Antalya, Silifke, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Van, Mus, Bitlis gibi  illerinde de yetişir.

Salep; gıda ve ilaç hammaddesi olarak kullanılır. Salep; içeriğinde müsilaj, (suda şişerek pelteleşen)  nişasta, glikoz, uçucu yağlar barındırır. Yumruları kremsi (patates) rengindedir. Çiçekleri pembe – mor renkli salkım veya başak şeklinde 70 cm kadar boylu otsu bir bitkidir. Mayıs ayında çiçek açar ve aynı ay yumruları oluşur.  Yumruları ikili veya üçlü çatal  ve ovaldir. Anadolu’da (Halk hekimliğinde); sıtma, kireçlenme, dizanteri, öksürük, baş ağrısı ve yaralara karşı tedavi edici ve isal önleyici  olarak kullanılmıştır. Yiyecek sektöründe dondurma ve salep (sıcak içecek) yapımında kullanılır.

Toplanan oğul salepler yıkanıp, suyla veya sütle haşlandıktan sonra kurutulur.  Kurutulan salep yumruları öğütülerek toz haline getirilir ve kullanıma hazır edilir.

Türkiye’de yetişen salep orkidesi yumrularından elde edilen salep uzun yıllar hem yurt içinde kullanılmış hem de ihraç edilmiştir. Ancak salep orkidesinin yetişme alanlardaki tahribatın yüksek olması nedeniyle 1974 yılında Tarım Bakanlığı ihracatı yasaklamıştır.

1 Yorum

Comments are closed.