TUNCELİ’ Lİ KAMER- DERSİM’Lİ KEMAL

KAMER GENÇ VE KEMAL KILIÇDAROĞLU

Siyaset Dünyamız ocak ayı içinde renkli bir siyasetçisini kaybetti. Uzun yıllar Tunceli Milletvekili olarak TBMM de görev yapan Kamer Genç siyasi çizgisi ve renkli sosyal yaşantısı ile yıllarca hep gündemde kalmayı başardı.

Siyaset dünyamız onu sosyal demokrat görüşlü, açık sözlü ve mücadeleci kişiliği ile bazen kızarak, bazen de takdir ederek ilgi ile izledi. Kamer GENÇ kendisini Tunceli Milletvekili olarak kabul etti ve ettirdi. Son zamanlarda moda olan Kürtçe isim oyununa gelmeden ısrarla Tunceli ismini kullandı. Tunceli’ ye Dersim denilmesi ve kendisinin Dersim milletvekili olarak tanınmasına ise şiddetle karşı çıktı. “ Devenin kamburu gibi bu tanımlamanın hiçbir doğru tarafı yoktur. Dersim bir bölgenin ismidir, Tunceli ise milletvekili olduğum şehrin ismidir. Tunceli modern Türkiye’ nin laik cumhuriyetin ismidir, Dersim ise orta çağda kalmış feodalizmin, ağalık, çıkar ve sömürü düzeninin ismidir. Ben Dersim’ li Kamer olarak kalsa idim şimdi bir milletvekili olarak değil, bir ağanın ırgatı olarak yaşamımı sürdürüyor olacaktım” diyerek Cumhuriyetin önemini vurguluyordu.

Bugün CHP Genel başkanlığını yapan Kemal Kılıçdaroğlu’ da Tunceli’ li bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Cumhuriyetin ona tanımış olduğu olanaklardan faydalanarak okumuş, belirli yerlere gelerek devlete yıllarca onuru ile dürüst bir çizgi izleyerek hizmet etmiştir. Bu başarılı yaşam ve çalışma hayatı onu Türkiye Cumhuriyetini yönetmeye aday bir partinin CHP’ nin Genel Başkanlığı ve milletvekilliğine kadar taşımıştır.

Kemal Kılıçdaroğlu bu imkanlara ve geldiği yere cumhuriyetin imkanları ile geldiğini çabuk unutup, kendisini populist akıma kaptırmıştır. Dersim ile Tunceli arasındaki farkı kavrayamamış olacak veya birileri tarafından yanlış yönlendirilmiş olacak ki, sırf güneydoğu seçmenlerinin oyunu alabilmek için “ BEN DERSİMLİ KEMALİM” sözleri ile karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu populist söylemler kendisine ve partisine güneydoğunun şartları dahilinde oy getirmeyeceğini bilmesi gerekirken PKK ve Kürtçülerin oyununa gelmiştir.

Kamer Genç 1987 yılında SHP Tunceli milletvekili olarak başladığı siyasi hayatını ölümüne dek Tunceli milletvekili Kamer Genç olarak devam ettirmiştir. Konuşmalarında daima Tunceli ile Dersim arasındaki farkı incelemiş ve cumhuriyetin öneminden bahsetmiştir. Güneydoğu’ nun ortak sorunu olan sömürüye dayalı feodal düzen, halkın okuma yazma bilmemesi ve öğrenmemesi için yapılan engellemeler, çıkar ve sömürü çevrelerine karşı, din ve ahlak yozlaşmalarına karşı büyük bir mücadele örneği vermiş olmasına rağmen Tunceli halkı onu bağrına basmış ve sorunlarının temsilcisi milletvekili seçmiştir. 1987-1991 ( 18.ve 19. Dönem) SHP milletvekilliği yapmıştır. Siyasetin kirli oyunları ona karşı komplo kurup parti adayı göstermek istemediğinde bir başka partiden, üstelik sağ partiden ( DYP ) 1996-1999 yılları ( 20,VE 21. DÖNEM) milletvekili seçilmiştir. 2007 seçimlerinde gücünü test etmek isteyenlere bağımsız milletvekili seçilerek gerekli cevabı vermiştir.

 

Kamer Genç ve Tunceli isimleri siyaset hayatımızda birbiri ile örtüşen ve tamamlayan isimler olarak daima anılacaktır. Ancak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Tunceli ismini kendisine layık görmemiş olacak ki DERSİM ismini kullanmayı tercih etmiştir. Kılıçdaroğlu kendisini Dersim’ den aday gösterse ve seçilebilse idi hadi neyse derdik. Ancak Kılıçdaroğlu çok sevdiği Dersim’ den değil İstanbul’ dan garanti aday olmayı tercih etmiştir.  Kılıçdaroğlu Dersim’ de kaldığı sürece Kamer Genç’ i çok arayacağız çok.

SARANTA HABER

Mustafa Karaca