TİYATRO ŞENLİĞİ 4.GECE’- CYRANO DE BERGERİC

 

TİYATRO ŞENLİĞ 4.GECE’ de sahnede yine profesyoneller vardı. “TİYATRO AKLA KARA” gurubunun EDMOND ROSTAND’ ın ölümsüz eseri “CYRANO DE BERGERİC “ sahnede idi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cyrano de Bergerac, 17. yüzyılda yaşamış Parisli şair, oyun yazarı ve silahşör Savinien Cyrano de Bergerac’ın gerçek hayat öyküsünden esinlenilerek Fransız şair ve oyun yazarı Edmond Rostand tarafından yazılmış ünlü bir sahne eseridir. İlk dört sahne 1640’da, beşinci sahne ise 1655’de geçer. Birçok kez sinemaya aktarılmış olan oyun, 1936 yılında bir kez de operaya uyarlanmıştır. 1897’de kaleme alınmış olan bu manzum oyun, Türkçeye ilk kez 1942 yılında Sabri Esat Siyavuşgil tarafından kazandırılmıştır.

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzeni Roxane’a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu endişe yüzünden dile getirememiştir

Cyrano’ nun gizli aşkını anlatan oyunun sürükleyici ve heyecanlı bir aşk hikayesi ile izleyenlerin güzel dakikalar yaşamasını sağladı. Ancak Cyrano’ nun uzun burnu yılar sonra da olsa peşini bırakmaz ve burnu ünlü Padişahımız 2. Abdülhamit’e benzediği için Türkiye’ de o yıllarda yasaklanır.

Tiyatroya, özellikle de alafranga oyunlara çok sıcak bakan padişah II. Abdülhamid zamanında Sarah Bernhardt ve Coquein Cadet’e bile Yıldız Sarayı’nda temsiller verdirildiği halde Edmond Rostand’ın ölümsüz eseri “Cyrano de Bergerac” yasaklanmıştı. Söylentilere göre bunun nedenlerinden biri de Cyrano de Bergerac’ın uzun burnunun II. Abdülhamid’e benzemesi olduğu tahmin ediliyor.

 

 

 

TİYATARO AKLA KARA ile DİREN SANAT Dergisi yazarı  SABİT DOĞAN’ ın röportajında tiyatro gurubu detaylı olarak anlatılıyor.

www.dirensanat.com

 

 

Tiyatro Ak’la Kara kısa zamanda İstanbul’un önde gelen tiyatroları arasında yerini buldu. Değişik tarzda oyunlarıyla bir repertuar tiyatrosu oluşturan topluluk bir yandan Cyrano de Bergerac’ı bir yandan da Woody Allen’in ‘Tanrı’sını, Ahmet Ümit’in ‘Aşk Köpekliktir’ini sahneliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

SARANTA HABER