Vatan Partisi Kırklareli İl Başkanlığınca düzenlenen Çalıştay

 

 

Vatan Partisi Kırklareli İl Başkanlığınca düzenlenen Çalıştay’ a katılan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin önümüzdeki genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri için mali ve propaganda çalışmaları için görüş alış verişinde bulunduklarını belirterek çalıştay sırasındaki basın açıklamasını kamuoyuyla paylaştı.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bedri Gültekin

Çözüm : Batı Asya Birliği

Sorunlar, çözümleri de dayatıyor.

ABD ve İsrail, Barzani’ yi ileri sürerek yaptırdıkları sözde referandumla Türkiye başta olmak üzere Bölge ülkelerine yönelttiği tehdit, çıkış yolunu da herkesin önüne koymuş bulunuyor. Çıkış yolu, Bölge ülkelerinin ortak tehdide karşı birleşmesidir. Son bir ay içinde sıklaşan görüşmeler, Türkiye, İran ,Irak Genelkurmay Başkanlarının karşılıklı ziyaretleri, 2. İsrail’e girişimine karşı Türkiye , İran ve Irak’ın ortak yaptırımlara başvurması, orduların ortak tatbikatlar yapması ; bölgemizde yeni bir durumun ortaya çıktığını gösteriyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan Erzurum’ da yaptığı konuşmada, Türkiye , İran , Irak Merkezi Hükümeti ve Suriye’ nin Kuzey Irak konusunda görüştüğünü ve beraber hareket ettiğini söyledi. “bir musibet bin nasihattan iyidir” derler. “2. İsrail musibeti” Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerine doğru yolu göstermiştir.

 

 

Ekonomik , toplumsal ve askeri sorunlar

Türkiye , İran , Irak , Suriye ve Azerbaycan ‘ın oluşturduğu Batı Asya Birliği, yüz yüze olduğumuz bütün sorunları çözmenin biricik yoludur. Sözünü ettiğimiz ülkelerin hepsi ABD ve müttefiklerin kaynaklanan dış tehdidin hedefidirler. Toprak bütünlükleri tehlikededir. Emperyalist ülkelerin destekledikleri terör örgütleri, bütün bölge ülkeleri için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Türkiye ve komşuları emperyalizmin körüklediği etnik ve dinsel bölücülüklerle boğuşuyor. ABD’ nin bölgemizde 27 yıldan bu yana yürüttüğü savaş , Irak ve Suriye’ yi ekonomik bakımdan yıkıma uğratmıştır. İran ABD’nin ekonomik ablukasından dolayı ekonomik sıkıntılar içindedir. Türkiye ise, emperyalist merkezlerin dayattığı neoliberal politikaların sonucu olarak ağır bir borç yükünün altındadır, üretim ekonomisi tasfiye edilmiştir, derin bir ekonomik krizin pençesindedir.

 

Birlik, Kardeşlik , Refah ve Huzura giden yol

Bütün bu sorunların çözümü, Bölge ülkeleri arasında ilişkilerin daha geliştirilmesinden geçmektedir. Kuzey Irak’ tan Türkiye’ ye, Irak’ a ve diğer bölge ülkelerine yöneltilen silahlı tehdide, bu saatten sonra ancak silahla karşı konulabilir. Güney sınırımız boyunca ABD’ nin PKK arayıcılığıyla kurmaya çalıştığı “kanton” da Türkiye’ nin toprak bütünlüğüne yönelik bir başka tehditdir. Çözüm netleşmiştir. Vatan Partisinin yıllardır söylediği ve gerçekleşmesi için büyük gayret gösterdiği “Batı Asya Birliği” artık herkesin görüş ufku içine girmiştir. Bu konuda, eski hataların ayak bağı olması, önyargıların yol açtığı dar görüşlülükler ve tereddütler, sonuçta ülke ve millet olarak ödeyeceğimiz bedeli büyütmektedir. AKP iktidarı Tahran ve Bağdat’ la olduğu gibi Şam’ la da derhal el sıkışmaya ve dört ülkenin ordularının birlikte ortak tehdide karşı gereken adımları atması yolunda sorumluluklarının gereğini yapmaya çağırıyoruz. “Batı Asya Birliği”. ABD başta bütün yabancı güçleri bölgeden ellerini çekmelerini sağlayacak, kardeşlik , birlik, refah ve huzura giden kapıyı açacaktır.

 

Servet Şenyiğit