Vino Dessera – Doğaya gönül verenlerin şarabı

Duayen bir hukukçu olan Avukat Yetkin Dönmez, İstanbul’da ki yoğun iş temposuna rağmen çocuk yaşlarında doğayla kurduğu bağı yitirmeden, her insanın doğaya borçlu olduğunu her fırsatta dile getirdi.

Hem bu borcunu ödemek, hem de eski bir Anadolu geleneğini hayata geçirmek için ilk kız torunu dünyaya geldiğinde “çeyiz olsun“ diye 600 ceviz ağacı dikerek bugünkü “Bağ’ dan Bahçeden Tarımcılık” temellerini attı.

Cevizle başlayan Vino Dessera’nın hikayesi bağcılıkla devam etti. Şarap yapımına gönül veren Dönmez Ailesi, bugün VİNO DESSERA markasıyla, özenle baktığı, kumlu, çakıllı yamaç Trakya topraklarından çıkan bu kaliteli şarabı tüm Dünya ile buluşturuyor ve diyor ki “Şarap bir gönül işidir, emek ister, bağda iz ister; bağda izi olanın hasatta sözü olur. İşte Vino Dessera bizim sözümüz, bizim emeğimiz, bizim sevgimizdir”

İşte böyle diyor Av. Yetkin Dönmez. Bağcılık bir gönül işidir. Emek ve sevgi ister, sabır ister. Kırklareli etrafı bağ için elverişli topraklarla çevrilmiş küçük bir Trakya kasabasıdır. Makus talihini kırmak ve atılımlar yapmak için çok çabalar verilmiştir. Peynir kenti olma sevdamız süt üreticilerinin sorunları yüzünden biraz aksar gibi olsa da devam ettirilmek isteniyor. Bir ara sanayi kenti olmak istedik, Üniversitenin gelişi ile birlikte kültür şehri olmak istedik, heveslerimiz hep yarım kaldı. Halbuki Kırklareli etrafı binlerce dönüm bağ ile çevrili bir “Bağ Şehri” idi. Şarap’a karşı olan dinsel tavrımız nedeniyle binlerce dönüm bağ alanı talan edilerek, buğday ve ayçiçeği tarımında kullanıldı. Doğa kendisine yapılan haksızlığı ve saygısızlığı affetmiyor. Bağ alanlarında başka tarım olmuyor. Bu hatanın geç de olsa farkına varmaya başladık. 1960’lı yıllarda Hasan Kıranşa önderliğinde başlayan bağcılık hareketi az da olsa bir hareketlenme yaratmıştı. Ancak pazarlama sorunları ve bağ alanlarının küçük parseller olup ancak aile içi ihtiyacı karşılayacak boyutlarda olması ekonomik kazanç getirecek bir bağcılık faaliyetine engel oldu.

1976 yıllarında başlayan ikinci bağcılık hareketi yeni bir canlılık getirdi. Üsküp ve Kızılcıkdere civarlarında yeni bağ alanları ekildi. Hardaliye üretiminin başlaması ile pazar bulmaya başlayan üreticiler yeniden bağcılığa yöneldi. Kurulan Bağcılar Derneği yaptığı çalışmalar ile bağcılığın önemini anlatarak bağ ekimini teşvik etti. Tarım  İl Müdürlüğü destekleme çalışmaları ile bağcılarımıza destek oldu.

Bütün bu çalışmaların neticesi Organize Sanayi Bölgesinde kurulan Hardaliye Üretim tesislerin faaliyete geçmesi ile bağcılık yeniden ekonomik olarak köylünün gözdesi olmaya başladı. Av.Yetkin Dönmez gibi, kendini doğaya borçlu hisseden idealistlerin de gelmesi ile Kırklareli bağcılığı yeniden o görkemli günlerine dönmeye başladı. Hani Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yazdığı gibi “Etrafı binlerce dönüm bağ ile çevrili bağ kasabası”

Dönmez Çiftliği’nin bağlarında üretilen üzümleri işlemek amacı ile kurulan Butik Şarap İmalathanesi Bu yıl katıldığı DECANTER DÜNYA ŞARAP ÖDÜLLERİ Yarışması’nda 86 puanla “Tavsiye edilen Şarap” kategorisine girmiş, Uluslararası Şarap Yarışmasında ise Cabarnet-Merlot kupajıyla BRONZ ÖDÜLE layık görülmüştür.

Dönmez Ailesini bu başarılarından ve Kırklareli Bağcılığına kazandırdıkları yeni ivmeden dolayı kutluyoruz. Kırklareli bu başarıyı kutlamak ve Dönmez ailesinin haklı sevincine ortak olmak için, tam kadro Ahmetçe Köy’ü Dönmez Çiftliği’nde buluştu.

25 Mayıs 2013 Pazar günü Kırklareli bağcılığı için önemli bir gün olacaktır. O gün orada bulunan herkesi kutluyorum.