Yeni Mahalle Köyü – Anneler Günü Etkinliği

737

2017 yılı ANNELER GÜNÜ kutlamaları Yeni Mahalle Köyünde yapıldı. Yeni Mahalle Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çalışkan başkanı Gülsüm Güler Can ve yönetim kurulu üyeleri,  Muhtar Mustafa Paydak’ ın destek ve katılımı ile çok farklı bir Anneler Günü etkinliği düzenledi.

Göreve geldikleri günden bugüne Yeni Mahalle köyünde bir fark yaratan Gülsüm Güler Can ve yönetim Kurulu arkadaşları yaptıkları başarılı ve özverili çalışmalar ile Yeni Mahalle Köyünü İlimizde ve çevremizde tanıtmaya ve sevdirmeye başladı.

Yeni Mahalle köyünde güzel işler oluyor. Köylü toprağının değerini öğrenmiş, satmıyor kendi işliyor. Yeni Mahalle Köyünde sebze ve meyve üretimi önceki yıllara göre önemli artışlar kaydetmiş. Armut, Kayısı, Kiraz bahçeleri her geçen gün artıyor. Bitki Bilim Doktoru ve Kırklareli Üzüm Üreticileri yönetim kurulu üyesi OYA Gönen’in önderliğinde kurulan Babaeski Sebze ve Meyve Üreticileri birliği yaptığı çalışmalar ile meyveciliği teşvik ediyor.

Gülsüm Güler Can’ın çalışmaları ile büyük toptancı tüccarlar Yeni Mahalle Köyüne gelip üreticinin ayağından sebze ve meyvelerini almaya başlamış. Hem üretici kazanıyor, ürün değerleniyor, hem de tüketici sağlıklı besinler yiyebiliyor. Şimdi hedefleri ürünlerin daha uzun dayanabilmesi için köye bir soğuk hava deposu yaptırabilmek. Desteğe ihtiyaçları var, umarım her yaptıklarında olduğu bu işte de başarılı olurlar.

Gülsüm Güler Can ve ekibinin bu özverili çalışmalarına Yeni Mahalle Köyü kadınları da destek olmaya başlamış. Kadınlar evlerinde yaptıkları el işi ürünleri sergileyerek derneklerine katkıda bulunuyorlar. Rumeli mutfağının en güzel örnekleri açmalar, börekler, mantılar, tatlılar alıcılara farklı lezzetler sundular.

Gece kendi aralarında oyunlar, türküler ve sohbetler ile devam etti. Eğlenmek ve bir arada olmak için illa ki bir ünlüye para ödeyip, geçip karşısına dinleyerek olmuyor.

SARANTA HABER