Yeni trendler ve modeller geçici mi kalıcı mı?

649

Koronovirüs salgını nedeniyle bir çok yeni trend ve modeller ortaya çıkmaya başladı.

Evden çalışmaya başlayan yeni bir çalışan kesim bu modeli öğrenmeye ve ayak uydurmaya çalışıyor. Yıllarca sabah kalkıp işyerlerine/ofislerine gitmeye alışık olan bu kesim şimdi evde nasıl çalışmaları gerektiğini çözmeye çalışıyor. Sabah erken mi kalkmalılar yoksa güne daha mı geç başlamalılar? Yapmaları gereken işleri bir oturuşta mı bitirmeliler yoksa işleri güne yaysalar mı daha iyi? Tabi bunlar yapılan işe göre de değişir.

Öğrenciler uzaktan eğitim ile derslerini görmeye başladılar. Daha önce hiç denenmeyen bu yöntem eğitim hayatında ne gibi değişiklilere gebe bunu söylemek için henüz çok erken. İlerleyen zamanlarda uzaktan eğitim modeli klasik eğitimin önüne geçer mi yoksa klasik eğitimi destekleyecek bir modele mi dönüşecek?

Sokağa çıkma yasağı uygulaması nedeniyle evlere kapanan yaşlılar teknolojiyi de yakından tanımaya başladılar. Daha önce yüz yüze yapılan sohbetlerin yerini şimdi video görüşme veya telekonferans görüşmeleri aldı. E tabi doğal olarak bunları yapabilmek için teknoloji okur yazarlığı geliştirilmek zorunda. Aslında bu grup yavaş yavaş bu duruma geçiş yapmaya başlamıştı. Uzakta bulunan tanıdıkları, eşi dostu, çocuk-torunları ile görüşmek için bu teknolojileri öğrenmeye başlamışlardı. Ama bu kadar yoğun değil tabi ki…

Bu dönemde ortaya çıkan bu yeni trendler ve modeller x-y-z kuşakları arasındaki mesafeyi azaltacak gibi görünüyor. Bu yeni trendler ve modeller gelecekte hayatımızı nasıl etkileyecek, kalıcı mı yoksa geçici mi olacak bunu zamanla göreceğiz. Belki de eski ile yenin karışımı yeni bir dönem başlayacak.  Teknolojiyi anlamakta/kabullenmekte zorlanan grup ile teknolojinin içine doğan grup arasındaki farklılıklar bu dönemde azalacaktır. Klasik dönem dedeleri-nineleri teknolojiyi tanırken, yetişkin ve ergenler ise yoksunluğun, kısıtlılığın tadına bakacaklar, sınırsız özgürlüklerinin kıymetini bilecekler.

Hikmet Metin – 03/04/2020 Kırklareli