Yeni Türk Ticaret Kanunu ve İş Adamları

İş hayatında devrim niteliğinde yenilikler getirerek hayatımıza giren yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), uygulanmaya başlayacak olan para ve özellikle hapis cezaları ile işverenleri yakından ilgilendirmektedir.

İş adamları zamanlarının bir bölümünü TTK hakkında bilgi edinmek amacıyla düzenlenen seminer ve toplantılarda geçirmeye başladılar. Acaba hapis cezası ile ilgili çarpıcı maddeler olmasa idi bu toplantılara ayni ilgi gösterilir miydi?

Yeni TTK hızla gelişmekte olan bilgi ve teknoloji çağına iş hayatını entegre edebilmek ve biraz daha kontrol altına alabilmek için yapılan önemli değişiklikler olmasına rağmen ilk günlerde fazla ilgi çekmedi. Ne zaman ki hapis ile ilgili maddeler ön plana çıkmaya başladı işte o zaman durum değişti. Şimdi işini ciddiye alan iş adamları bütün dikkatleri ile yeni TTK’yı izlemeye başladı.

İş adamının günlüğünde, vergi ödemeleri, maaş ödemeleri, sigorta ödemeleri, kredi ödemeleri vs. kadar yenilikleri izlemek de önemli bir yer almaya başladı. Hayatın boyu biriktirdiğin ve bir işe yatırdığın birikimlerini kollamak, ayakta tutmak, yeniliklere uyum sağlayabilmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri izlemenin yanında bir de yeni TTK izlenmesi konusu, hayırlı olsun.

Model olarak aldığımız Avrupa ticaret ve yasaları biraz daha gelişmiş bir kayıt düzeni olan yerlerde rahat uygulanabilir. Kayıt dışı ekonominin kayıtlı ekonomiden daha fazla olduğu ülkemizde yeni yasalar ancak kayıtlı düzendekilere uygulanır. Bu haksız rekabet ortamında ticaret yapmaya çalışan iş adamları ise zaten zorlukla taşıdıkları yükümlülüklerine bir yenisini daha ekleyerek hayata tutunmaya çalışacaklar.

Yeni yasada bir iş yeri artık o işyerini kuran patronun mutlak hakimiyetinden çıkıp, başka paydaşların da söz sahibi olduğu yeni bir düzene doğru gidiyor. En büyük ortak konumundaki Devlet, işletmenin oluşumuna hiçbir katkısı olmamasına rağmen aslan payını almaya devam edecek. Üstelik ceza uygulamalarını daha çok arttırarak. İşletmede mesleki konularda bilgi sahibi olan profesyoneller, bilgilerini ilgilendiren alanlarda söz sahibi ve pay sahibi olmaya başlayacak. Kısaca adına işletme dediğimiz “Davul”, yine işverenin boynuna asılacak fakat tokmağı sırasıyla ritme göre başkaları çalmaya başlayacak.

Böyle hızlı teknoloji ve bilgi gelişimin olduğu bir ortamda iş adamlarını ciddi sorumluluklar beklemektedir. Patron eskisi gibi istediği zaman işletmeden para çekerek sekreteri ile iş gezisine çıkamayacak. Ancak patrona da eşi ve ailesi ile birlikte daha çok zaman geçirmesi için fırsat kalacak.

Kısaca işveren düzenli, planlı, tasarruflu, düzgün bir aile yaşamı ölçüsünde işinde başarılı olabilecek, ailesini ve işini ancak böyle kontrollü bir düzen içinde geliştirebilecektir.

Başka bakış açıları ile ticaret hayatı zorlanmakta, yeni gelişen teknolojiler işverenleri yeni teknolojik yatırımlara zorlamaktadır. İş hayatının bu yeni kurallarını yıllardır uygulayan düzenli işletmeler ise yeni yatırımlarını daha kolaylıkla yapabilmekte ve bu gelişmeleri ailesi ile birlikte paylaşıp yaşamaktadır.

Bu yeni türe örnek işletmelerden biri olan “Yıldırımlar” işyerlerindeki düzen, devlete karşı kayıtlı ve düzenli ödeme sistemleri ile çoktan yeni TTK’nın istediği işletme tipini yakalamış ve yeni yatırımlara devam etmektedir.

Zafer Yıldırım ve eşi Güler Yıldırım’ın ortak olduğu YIL-KA PLASTİK AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Torbalı’daki yeni üretim tesisinin temellerini 04.05.2012 tarihinde aile fertlerinin ve çalışanların katıldığı bir törenle atmış oldu. Ticaret hayatının bütün zorluklarına rağmen Türk ekonomisine böyle güzel işyerleri kazandıran işadamlarına başarılar diler, çalışanları, teknik ve idari kadroları ve aile fertleri ile birlikte sağlıklı huzurlu bir çalışma hayatı temenni ederiz.