Yerel Medyaya Destek Zamanı

793

Fox TV’nin sabah programı Çalar Saat’in sunucusu İsmail Küçükkaya yerel basının desteklenmesi amacıyla abone olma ve her gün bir yerel gazete alma kampanyası kamuoyunda karşılık bulurken, Trakya Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu da yerel basının yaşayabilmesi için destek olunması ve Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın kampanyasını önemsediklerini açıkladı.

Yerel basının son dönemde artan girdi maliyetleri nedeniyle zor günler geçirdiğini ifade eden Trakya Gazeteciler Derneği Genel Başkan Vekili Emre Sedef, “Okur-yazar oranının hayli yüksel olduğu Trakya bölgesinde maalesef yerel gazetelerimiz yeterince satın alınıyor ve okunmuyor. Tüm ülkede olduğu gibi Trakya’da da mahalli basın ölüm- kalım savaşı veriyor. Bu nedenle meslektaşımız Sn. İsmail Küçükkaya’ya başlattığı kampanya adına teşekkür ediyor, Trakya bölgesindeki kamu kurumları, STK’ları ve halkımızı bu kampanyaya destek olmaya çağırıyorum” dedi.

Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın kampanyasını önemsediklerini ifade eden Trakya Gazeteciler Derneği Genel Başkan Vekili Emre Sedef;

“Kampanya ile son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler nedeniyle dar boğaza giren yerel gazetelerin bir nebze olsun nefes alacağı inancındayız.

Ülkede yaşanılan ekonomik gelişmeler karşısında özellikle kağıt fiyatlarının artmasıyla birlikte yerel basın, tarihinde hiç görülmedik şekilde zorlanmaya başladı. Birçok gazete kapanma noktasına gelirken, gelir ve giderler arasındaki fark da gittikçe büyümeye devam ediyor.  Resmi ilan ve abone dışında geliri olmayan kentin sesi yerel basın, bir yandan günlük gelişmeleri aktarma çabası gösteriyor bir yandan da yayın hayatına devam edebilme adına çıkış yolu bulmaya çalışıyor.

Bu anlamda yerel basını sürekli desteklediğini ifade eden Fox TV’nin sabah programı Çalar Saat’in sunucusu İsmail Küçükkaya, bir kampanya başlattı. Yerel gazetelere abone olma ve her gün bir yerel gazete alma çağrısında bulunan Küçükkaya, gazetelerin ömürlerinin uzatılması ve haber okunması açısından bunun önemli olduğunu belirtti. Küçükkaya, “Her eve, her dükkana bir yerel gazete alalım. Abone olalım. Basın özgürlüğünü de demokrasiyi de yerelden canlandıralım” mesajını vererek yerel basını desteklemeye davet etti. Kampanya kapsamında siyasilerin, STK temsilcilerinin, iş adamlarının, esnafların ve vatandaşların bölgemizde yerel gazetelere abone olmalarını, bu süreçte desteklemelerini bekliyoruz” dedi.