Yerel yönetimde Kırklareli modeli olur mu?

961

Artık, klasik belediyecilik anlayışı sona erdi. Yol, su, temizlik, kanalizasyon gibi hizmetler, artık yerel yönetimlerin asli görevi. Vatandaşlar da artık bunu biliyor ve yerel yönetimlerden, bu klasik hizmetlerden daha fazlasını bekliyor. Halkın gözünde artık yol yapmak, sokakları temizlemek, temiz su getirdik demek artık çok bir anlam ifade etmiyor. Zira bu hizmetlerin içine doğmuş ve bunu hakkı sayan ve lütuf olarak görmeyen, oy verecek çoğunluk bir genç nüfus var.

Kırklareli modeli oluşturmak çok zor değil.

Daha önce yerel yönetimlerin yaptığı ve başarıyla uyguladığı, örnek alınabilecek birçok model ve proje var. Bunların başında, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da beğenilen, takip edilen ve örnek alınan “İzmir Modeli” var. İzmir Modeli’ni, tüm belediye ve yerel yönetim hizmeti verenlerin iyi okuyup, anlaması lazım. İzmir Modeli’ni Kırklareli’nin tamamı için örnek almak, uygulamak çok zor değil. Zira İzmir ile Kırklareli hem kültürel hem de üretim çeşitliliği bakımından birbirlerine çok yabancı değiller.

İzmir Belediyesi’nin sütle, meyvecilikle, çiçekçilikle, yaptığını Kırklareli; bunların yanı sıra, bağcılıkla (üzüm üreticiliği), arıcılıkla (bal ve arı ürünleri üreticiliği), çeşitli tarım ürünleri ile çok rahat yapılabilir. Bununla birlikte hep söylenen ama hayata bir türlü geçirilemeyen, “Kırklareli’nin lokomotif bir sektörü” de oluşturulabilir, hayata geçirilebilir.

Tüm dünya ile birlikte Türkiye ve dolayısıyla yerelde Kırklareli halkı da artık birinci meselenin siyasi, politik değil ekonomik olduğu konusunda hem fikir.

31 Mart Yerel Seçimlerinde belediyelere aday olan siyasilerin halkı, sokağı iyi okumaları gerekmektedir. Yerel yönetimlerde artık sadece partili, partici başkan çok da rağbet görmeyecektir. Çünkü halk klasik belediyecilik anlayışı değil; çağ atlatacak, çılgın projeler yapan ve bunu vatandaşla birlikte, sokağa ve dolayısıyla vatandaşın ekonomisine yansıtacak bir yerel yönetim anlayışı bekliyor.

Hikmet Metin – 11/12/2018 – Kırklareli