Yılın Öğretmeni; “SONER POLAT”

972

Her yıl Atatürk’ ün Millet Mektepleri açılışı olan 24 Kasım Atatürk’ ün 100. Ölüm yıldönümünde 24 Kasım 1981’ den beri Öğretmenler günü olarak kullanılmaktadır.

Her 24 Kasım’ da her ili temsilen seçilen öğretmenler Ankara’ da Milli Eğitim Bakanlığınca davet edilerek ağırlanmaktadır. Son 2 yıldır Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce bu seçimlere kriter getirilmiş olup illerinde farkındalık oluşturan ve bunu belgelendirip  özgeçmiş ve Cd ile teslim eden, ilin seçtiği 5 öğretmen içerisinden seçeceğini duyurmuştur. Bu yeni seçim şekli yılın öğretmenlerini daha da değerli hale getirdi.

2013 yılı başvurularında yapılan değerlendirmelerde Kırklareli İlini temsil etmek üzere Merkez Mesleki Eğitim Merkezi Ahşap Teknolojisi Öğretmeni Soner Polat Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından Kırklareli İlini temsil etmek üzere seçilmiş ve 22-25 Kasım tarihlerinde Ankara’ ya davet edilmiştir. Kırklareli’de Yılın Öğretmeni seçilen Soner Polat bundan sonraki yaşananları şöyle anlattı:

– 81 ilden seçilen tüm öğretmenlerimizin 81 ayrı başarı öyküleri var ki gerçekten dinlemeye değerdi. Ben bunların toplanıp bir dergi şeklinde tüm illere dağıtılmasını isterim o zaman illerdeki diğer öğretmenlere de çok daha büyük bir teşvik olacak ve yaptıkları çalışmaları belgelendirerek daha çok çalışarak bu seçimlere başvuracaklardır. Ben 24 yıldır Kırklareli ilinde Mesleki Eğitim Merkezinde Görev yapıyorum. 2000 Yılından beri Kırklareli Masa Tenisi İl Temsilciliği, İl Antrenörlüğü ve Ulusal hakem olarak ta görev yapmaktayım. Son yıllarda Okul dışında sporla da ilgili çalışmalar yapmaya başladım. Sportif çalışmalarda önceliği Bedensel ve Zihinsel engeli sporcularıma verdim Bedensel Engellilerde Yağız Engin 2008 den beri aralıksız Klâsında Türkiye Şampiyonu oldu Ahmet Birkan Karaçam ise 2011, 2012, Türkiye Şampiyonu 2013 Türkiye 2. Olarak Milli takımlara davet edildiler ve ilimizi Ülkemizi Temsil ettiler. Yine Özel sporcularla (Zihinsen Engelli) ilgili çalışmalara devam ederek 2013 Yılında 22+ Down Sendromlu Sporcum Erman Çetiner Önce Marmara Bölge sonra Türkiye Şampiyonluğunu elde etti. Aynı Yarışmada 8-11 Yaş Down Sendromlular Kategorisinde Nisa Almina Uçan da Türkiye Şampiyonluğunu elde etti. Normal Sporcularım önce okullarda 2007-2008, 2008 – 2009, Sezonunda İlkokullar da Türkiye Şampiyonu 2009 – 2010   Sezonunda İlkokullarda Türkiye 2. 2010 -2011 Sezonunda Ortaokullar (Yıldızlar) Türkiye Şampiyonu oldular. Ayrıca Kulüplerde 2009 – 2010 Sezonunda Takımlar Türkiye Şampiyonluğu, Ferdi ve Çift Türkiye 2. olduk.  Devamında kendi alt yapı sporcularımla önce terfi ligi sonra 2. Lig ve devamında 1. Ligde dereceler yaparak Türkiye Masa Tenisi Süper ligine yükseldik. Bu arada Milli Takıma Verdiğim öğrencim Damla Üzel ile birlikte 2012 Yılın da Bende Yıldız Milli Takım Antrenörü olarak Milli takıma davet edildim. 2012 Yılında önce Balkan Şampiyonasında Bulgaristan (Gabrovo) Yıldızlar Karışık Çiftlerde Balkan Şampiyonu takımlar Balkan2. Çift bayanlar Balkan 2. Liği devamında yapılan Avrupa Şampiyonasında (Avusturya Schwechat) şehrinde yıllar sonra ilk kez Bayrağımızı göndere çektirdik. Karışık çiftlerde Avrupa 3. Olarak ülkemize döndük. 2008 yılında Mesleki Okullar arası Proje yarışmasında yapmış olduğumuz Masa Tenisi Top Toplayıcısı Önce il Sonra Bölge birincisi olarak Ankara’ daki finallere katılmaya hak kazanıp burada Mansiyon ödülüne layık görüldük. Sonrasında okul ve sporla ilgili çalışmalarım devam etti.

Ben bizleri Ankara’da ağırlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e, Başbakan Yardımcımız Sayın Beşir Atalay’ a, Meclis Başkanımız Sayın Cemil Çiçek’e ve tabiî ki de Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nabi Avcı ve Müsteşarlarımız Yusuf Tekin ile Ömer Balıbey’e bizlere göstermiş oldukları Müthiş ilgi alaka ve nezaketten dolayı müteşekkir olduğumu belirtiyor saygılarımı sunuyorum.