10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

814

Türk Basın tarihinde çalışan gazetecilerin sosyal hakları ilk defa 04 Ocak 1961 tarihinde yayınlanan 212 sayılı kanun ile güvence altına alınmıştır. Bu kanunun Resmi Gazetede yayınlaması ile 10 OCAK Günü, ”ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ”  olarak ilan edildi. 1961-1971 yılları arasında bu gün “ ÇALIŞAN GAZETECİLER BAYRAMI”  olarak kutlandı. Ancak 12 Mart 1971 Askeri Muhtırası ile başlayan süreçte çalışan gazetecilerin bazı sosyal hakları kısıtlandı. Gün bayram olmaktan çıkarak “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başladı.

10 Ocak 1961 tarihli 212 sayılı kanun ile çalışan gazetecilerin çalışma koşulları bir sözleşme ile düzenlenip, yapılması gereken işin mahiyeti, ücreti, çalışma koşulları gibi önemli konular sözleşmede güvence altına alınarak çalışanlar lehine sosyal ve maddi güvenceler içeriyordu. Ancak gazete patronları için önemli olan haber ve gazete sayfasına yansıması idi. Haberin hangi koşullarda elde edildiği, nasıl düzenlendiği ve halka nasıl, hangi emekler karşılığı sunulduğu önemli değildi.

Gazete patronları çalışan gazetecilere bu sosyal hakları çok gördüler ve yasayı tanımadılar.  Basın tarihimize  “ 9 PATRON OLAYI” olarak geçen olayda 9 büyük gazetenin patronu ortak bir bildiri yayınlayarak 3 günlük lokavt ilan ederek gazete çıkarmamaya karar verirler. Büyük gazeteler 3 gün kapatılır ve basın emekçileri kapı dışarı edilir. Patronların bu kararına basın emekçileri de karşı boykot ile cevap verip 11 Ocak 1971 tarihinden itibaren 3 gün boyunca  “BASIN” adlı bir gazete çıkarırlar. BASIN GAZETESİ 3 günlük boykot boyunca düzenli olarak yayınlanır ve büyük beğeni ile okunur. Bu olay üzerine patronlar geri adım atarlar ve uzlaşma sağlanır.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nün kısa hikayesi işte böyle bir seyir izler.

Tüm basın emekçilerine sosyal haklarının güvence altında olduğu, emeğinin ve çalışmasının karşılığını aldığı, özgür ve güvenli günler diliyoruz.

SARANTALI KÖYLÜM GAZETESİ