13-18 Mart Beyin Haftası

1027

(13-18 Mart) Beyin Haftası olarak kutlandı. Kafamızı daha iyi nasıl çalıştırabileceğimiz üzerine kafa yorma haftası!

Birçoğumuz farkında bile olmadan geçirdik bu haftayı. Peki, beynimiz bu kayıtsızlığımızı kabul edebilir mi? İşte bu konuyu şimdiye kadar çözen yok.

Beyin, insan vücudunun %2’si ağırlığında olmasına rağmen, geriye kalan %98’i yönetiyor. Vücudumuzun en üst noktasında o duruyor. Kemikten bir kaleyle korunuyor. Baktığımız zaman kendisi korunmaya muhtaç bir organ iken, bize nasıl hükmeder. Demokrasi tanımlamalarına da hiç uymuyor. % 2 nin %98 i yönetmesi.

Hayatımızda yaşadığımız her olayın başı beyin.  Başarının da, mutluluğun da kaynağı beyin. Öğrenirken, düşünürken, konuşurken onu kullanıyoruz. Ancak çoğumuz kafamızı daha iyi nasıl çalıştırabileceğimiz üzerine fazla kafa yormuyoruz!

Artık Türkiye’de  “beyin haftası” kutluyoruz. Amaç içimizdeki beyin gücüne dikkat çekmek ve kamuoyunu ‘beyni etkili kullanma’ hakkında bilinçlendirmek.

Yalnız acil bir uyarıda bulunmak gerekir. Beyin haftası denilince sakın sakadat olarak yediğimiz “BEYİN SALATASI” aklınıza gelmesin.

Dünyada beyin haftası nasıl kutlanıyor?

Dünyada 65 ülkede mart ayının bir haftası “beyin haftası” olarak kutlanıyor. Bazı ülkeler ve global şirketler ise kurumsal karar alarak bir yılı beyin yılı ilan ediyor.

Örnekleri sıralayalım.

  • ABD parlamentosu aldığı bir karar ile 1990-2000 yılı arasını beyin yılı ilan etti.
  • Avusturya hükümeti 1999 yılını beyin yılı ilan etti .
  • İsveç 1998 yılını beyin yılı ilan etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin de, önümüzdeki yılı “beyin yılı” ilan etmesinin, Türkiye’nin bozuk ruh iklimini biraz iyileştirecek gibi geliyor. Çünkü çoğumuzun “kafası bozuk”

Kafamızı daha iyi çalıştırmak üzerine kafa yorma haftası

Bir ülkede beyin gücüne ne kadar değer verilirse, insanlar da beyinlerine o kadar değer verirler. Bu çerçevede beyne değer veren kamu politikaları oluşturmak çok önemli.

Meclis kararı ile Türkiye’de bir yılın “beyin yılı” ilan edilmesi “beyin merkezli kamu politikaları” oluşturulmasının başlangıcı olabilir.

Konunun kamusal boyutlarının yanında, bireysel düzeyde neler yapabilecekleriz. Beynini daha iyi kullanmak isteyenler bu hafta neler yapabilir?

Uzmanların görüşlerine göre :  Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürüyerek almanız önerilir.

Beyni çalıştırmak için açık hava ve bol yürüyüş. İş yine ayaklara düşüyor. Beynin çalışması için ayaklarında çalışması gerekiyor.

BAŞARI

Başarı kelimesine hiç dikkat ettiniz mi?

Başarı “baş” ve “arı” kelimelerinden oluşur. Yani başının içinde arı gibi bir beyin varsa, başarırsın!

Hani büyüklerimiz hep derler : “Aklını başına al, arı gibi çalış vs.” demek bir bildikleri varmış.

Konu ile ilgili internet yayınlarından topladığımız bilgilerle kısa bir beyin fırtınası yapalım.

ABD Beyin Aktivite Haftası

Amerika tarihin en kapsamlı beyin araştırmaları projesini başlatma kararı aldı.Genom projesinin bir benzerini beyin için yapmak isteyen bilim adamları farklı disiplinlerden oluşan dev bir takımla 2013 yılının sonunda çalışmalara başlıdı. Proje FBI, CIA gibi kurumlarla sinirbilimciler ve nanobilimcileri bir araya getirecek. İnsan Beyin Projesi, hem sinir hücrelerine hem de algı ve bilinç süreçlerine derin bir bakış açısı sağlayacak. Beyin Aktivite Haritası olarak da adlandırılan projenin milyarlarca dolara mal olması bekleniyor. Barack Obama’nın yaptığı açıklamada ABD Hükümeti’nin projeye 10 yıl için tam 3 milyar dolar bağış yapacağı duyuruldu.

Türkiye’de konunun uzmanı Mümin Sekman’ın kitabı “HER ŞEY BEYİNDE BAŞLAR”

Mümin Sekman Her Şey Beyinde Başlar adlı kitabında, neden Türkiye’de Beyin Haftası kutlamalarını başlattıklarını şöyle anlattı: “Beyin haftası projemizin bireysel, kurumsal ve toplumsal boyutları var. Bireysel boyutta amacımız, bu hafta aracılığıyla çok sayıda insanın beyninin nasıl çalıştığını öğrenmesi ve beynini daha verimli kullanmaya başlamasını sağlamak. Kurumsal boyutta amacımız, kurumların çalışanlarını beynin doğru kullanımı konusunda bilinçlendirmesini sağlamak. Kamu kurumları, okullar ve şirketler çok sayıda insanı hızla bir araya toplama imkânına sahipler. Bu gücü o insanların iyiliğine olan bir amaç için kullanabilirler. Öğretmenler, İK müdürleri ve eğitim sorumluları kurumlarında beyin hakkında bilinçlendirici etkinlikler yapabilirler…

Daha çok insanın Beyin Haftası’ndan haberdar olmasını sağlamak için yapabileceğiniz birçok şey olabilir. “Bu kampanyayı daha önce bilseydim, katkıda bulunmak isterdim” diyorsanız, her yıl yapacağımız çalışmalar için kendinizi tanıtan ve yapabilecekleriniz anlatan bir mail ile başvurabilirsiniz. Başvuruda bulunanlardan uygun ve yeterli olanlar bir araya getirilerek, Türkiye Beyin Haftası’nın Beyin Elçileri oluşturulacaktır.

BEYİN HAFTASI ELÇİLERİ OLMAK İSTEYENLER İÇİN FIRSAT

Biz bu konunun neresindeyiz diye merak edersenişz işte cevabı basın bülteni ile;

MEMORIAD HAFIZA OLİMPİYATLARI BASIN BÜLTENİ

TÜRKİYE BEYİN HAFTASI

DÜNYA-AVRUPA-TÜRKİYE MENTAL SPORLAR

REKOR DENEMELERİ

16 Mart 2018 Cuma günü, 09:30-17:00 saatleri arasında, MEMORİAD™ Türkiye Merkezi – Ankara’da, Hafıza ve Zihinsel Matematik kategorilerinde düzenlenecek denemelere, Hafıza Kategorisinde Dünya Bayanlar Rekortmenleri  Zülal Özdemir ve Türkiye Rekortmeni Selim Aydın gibi başarılı dört beyin sporcusu katılacaktır. Toplamda üç farklı kategoride rekor denemeleri yapılacaktır.

Memoriad tarafından tescil edilecek olan rekorlar İngiltere’de basılmakta olan “Alternatif Rekorlar (Alternative Record Holders)” kitabı ile dünyaca ünlü “Guinness Dünya Rekorları” kitaplarında yer almaları için gönderilecektir.

Dünya Memoriad Hafıza Olimpiyatları Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye Memoriad Başkanı Melik Duyar, etkinlik ile Türkiye’ deki beyin sağlığı ve zihinsel gelişim konularına dikkat çekmek istediklerini belirtirken, rekor denemeleri yapan bu beyin sporcularının 2018 yılında Hindistan’da düzenlenecek olan “Memoriad Dünya Hafıza Olimpiyatları”nda Türkiye’yi temsil etmek için hazırlandıklarını söyledi.

Kamuoyuna duyurmanızı saygıyla rica ederiz.

Soner Polat
MEMORIAD Yürütme Kurulu
Basın Sözcüsü
Bilgi İçin Müracaat :
Tel: 0312-417-3330 (Soner Polat)
E-Posta: [email protected]

SARANTA HABER