28. Sabahattin Ali Kültür Günleri – 26 Mayıs 2018

1073

Bu yıl 28. Defa düzenlenen Sabahattin Ali Kültür günleri etkinliğinin konukları Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan yardımcısı GÜLSÜN KAYA ve Yazar ATİLLA BİRKİYE oldular.

Etkinliğe Kırklareli Belediye Başkanlığının katkıları ile, Kırklareli Kent Konseyi, ÇYDD, Kırklareli Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ve Kırkseder (Kırklareli şair ve Edebiyatçılar Derneği) müşterek organizasyonu ile gerçekleşti.

Önceki yıllara oranla çok geniş katılımlı ve yoğun bir program ile kutlanan etkinlik bu yıl Ülkemizin ve şehrimizin seçim ortamına erken girmesi ve Mayıs ayı içinde Kırklareli’nin yoğun kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasından dolayı büyük bir yorgunluk ve doyum yaşandığından daha az misafir ve katılımcı ile, sade bir şekilde gerçekleşti. Mayıs ayının yoğun etkinlik programına rağmen Sabahattin Ali Kırklareli’nin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Kolay değil 28 yıldır devam eden bir kültürel etkinlik.

1990 yılında bir grup Sabahattin Ali severin başlattığı ilk kültürel etkinlik her geçen yıl olgunlaşarak Türkiye’nin en değerli şair-yazar ve edebiyatçılarının katılımı ile Türkiye kültürel etkinliklerinin arasında önemli yere sahip oldu. 1987 seçimleri ile başlayan özgürlük rüzgarları Sabahattin Ali şiir ve türkülerini yeniden Türkiye Gündemine taşıdı Zülfü Livaneli’nin Sabahattin Ali şiirlerinden derlediği türküler toplumsal bir marşa dönüştü. “Başın öne eğilmesin-Aldırma gönül aldırma). Nükhet Duru’nun seslendirdiği” MELENKOLİ”, Sezen Aksu’nun Çocuklar gibi.

“Bende hiç tükenmez bir hayat vardı
Kırlara yayılan ilkbahar gibi
Kalbim hiç durmadan hızla çarpardı”

etkinliklerin en önemli ve en çok okunan türküsü oldu. Sabahattin Ali ölümünün üzerinde (1948) 42 yıl sonra yeniden Türkiye’nin gündemine taşınıyordu.

Sabahattin Ali şiir, hikaye ve romanlarında işlediği konular aslında Türkiye’nin ve toplumun yıllardır devam eden ve hala devam etmekte olan adaletsizlik, eşitsizlik, sömürü, çıkar uğruna yapılan haksızlıklar, özgürlük ve kişinin onuru her insanın ortak olduğu ve hayatının bir bölümünde karşısına çıkan müşterek sorunlardı. Sabahattin Ali işte bu sorunları tespit edip mücadele etmemiz gerektiğini bize öğütlediği için egemen çevrelerin saldırısına uğradı. Sorunlar sadece şikayet ederek çözülmez, sorun varsa çözümünün de insan kişiliğinde ve mücadeleci ruhunda olması gerektiğini savunduğu ve toplumsal bir uyanışa davet ettiği için başına gelmedik kalmadı. En sonunda 1948 yılının bir bahar sabahı Kırklareli’nin Istıranca Ormanlarında bir kayanın dibinde öldürüldüğü güne kadar sürdüğü onurlu mücadelenin onu ortadan kaldırmakla sona ereceğine inanalar bir müddet sonra yanıldıklarını anladılar. Istırancalar’ ın deli rüzgarları onun türkülerini kulaklara fısıldamaya başladı.

ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı Gülsün Kaya Sabahattin Ali gibi bir öğretmen. Kaya “Sabahattin Ali benim meslektaşım.” Diyor ve onun mesleki yaşam ve tecrübelerini örnek alarak meslek yaşamını sürdürmüş. Gençler Sabahattin Ali’yi neden sever diye merak etmiş ve konu hakkında inceleme ve gözlemler yapmış. Sabahattin Ali insanda bulunan özgün ve yaratıcı ruhu ortaya çıkardığı için gençler tarafında sevilmektedir. Her gencin özlemi değimli dir özgün ve yaratıcı işler yapmak ve bunun içinde adil bir fırsat eşitliği ile bu hedefine ulaşmak ? Gülsün Kaya” bir gence Sabahattin Ali’nin “Kürk Mantolu Madonna” kitabını okumak için verirseniz o kitap yıl boyu geri gelmez. Geldiğinde de eskimiş ve yaprakları yırtılmıştır. Her yıl kitabı yeniden satın almak zorunda kalırsınız. Çünkü kitabı okuyan genç bir arkadaşına tavsiye eder, o bir başka arkadaşına.” Kitapta geçen aşk hikayesi ve karşılarına çıkan haksızlıklar bugün hala devam ediyor aşıkların hayatında.

Yazar Atilla Birkiye 30 yıldır devam eden Sabahattin Ali üzerinde ki inceleme ve derlemelerini bir kitapta toplamış. Kolay değil Sabahattin Ali gibi bir yazar-şair-romancı kişiliği anlatmak ve yorumlamak. 30 yıldır devam eden çalışmalar çeşitli defalar süzgeçten geçmiş ve olgunlaşmış olarak okurlara sunulmuş.

Sabahattin Ali’nin hikaye ve romanlarında geçen olayları ve kahramanların yaşadıklarını bir farklı bakış açısı ile yorumlamak ve topluma sevdirmek.

Bugün yine ve yeniden Sabahattin Ali’nin okunması, şiir ve türkülerinin dinlenmesi zamanıdır diyen Kırkseder şairleri ve ÇYDD gençleri Sabahattin Ali şiirleri ve türkülerinden oluşan mini bir konser ile Sabahattin Ali severlerine güzel bir sunum sundular.

MUSTAFA KARACA – SARANTALI KÖYLÜM