Araştırmacı Yazar Nazif Karaçam ile söyleşi

1899

Trakya’nın duayen gazeteci yazarlarından Araştırmacı-yazar Nazif Karaçam’ın bir röportaja sığmayacak kadar olan edebiyat hayatıyla ilgili bir röportaj yaptım ve bu röportaj daha önce yayınlanmış  “Ünlülerin ağzından kendileri” adlı röportaj kitabımda yer almaktadır. 70 Yıllık gazeteci olan Karaçam yakın geçmişte bir rahatsızlık geçirmiş olup çalışmalarına virgül koymuş ve hastalık sürecinde bir röportaj gerçekleştirdik.

1948 yılında Kepirtepe Köy Enstitüsünden mezun olan Karaçam Okuldayken 1947 yılında yerel Özdilek gazetesinde yazarlığa başladı. 1950’li yıllarda Türk Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Cumhuriyet, Milliyet, Hürriyet gibi ulusal basın dışında Trakya’da Yeşilyurt, Hürses, Yeni İstikbal, Kırklareli Önadım, Değişim, Gelişim, Edirne’de Edirne Haber, Keşan’da Saros, Şarköy’de Şarköyün sesi, Tekirdağ’da Yeni İnan, Doğuş, Çorlu 2000 gazetelerinde ve daha bir çok gazetede yazılar yazmıştır. Bir çok ödül, teşekkür ve takdir belgesi sahibi olan Karaçam 6 kitap sahibidir. “Atatürk Kırklareli’nde”, “Bütün yönleriyle Kırklareli ve ilçeleri”, “Ulusal Kurtuluş Savaşında Kırklareli-Bir mücadelenin perde arkası”,  Efsaneden Gerçeğe Kırklareli”,  Benim de içinde olduğum “Kırklareli’ni geçmişten geleceğe Taşıyanlar”,  kitaplarını yazmış ve bir kitabının genişletilmiş 2. Baskısı yapılmıştır.

Hatice Opak Bilgin : Hocam geçmiş olsun hastalık  size neler verdi, sizden neleri alıp götürdü?

Nazif Karaçam : Teşekkür ederim. Hastalık bir çok şeyi alıp götürdü.  Hastalıktan sonra neler yapacağımı henüz proje haline getiremedim. Günlük yazılarıma devam edebilecek miyim, edemeyecek miyim bilemiyorum.  Doktorumun vereceği rapora bağlı. Hastalık gürültülü geldi, inşallah sessiz sedasız gider. Daha henüz hastanedeyim. Hastalığımın seyrini Doktorum Hamza Uğur Bozbey takiple görevli. Bunun için şimdilik fazla bir şey söylemek mümkün değil. Bana elini uzatan Sayın Vali, Orhan Çiftçi, Vali Yardımcıları Sayın Bekir Sıtkı Beye, Saim Demir’e,Kırklareli Devler Hastanesi Başhekimi Sayın  Cemaaddin  Atam’a, Mahalli İdareler İl Müdürü Alaaddin İkican’a, Açık  Öğretim Kırklareli Temsilcisi Münür Saygın’a, Ramazan Bey’e, Hasan Tuna’ya, İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit’e, KIRKSADER başkanı Fuat Ertuğrul’a şair-yazar Firdevs Büyükateş’e,  tecrübeli ve ilgili yardımcım Hatice Kundakçı’ya, sosyal medya aracılığıyla ve telefonla şifa dileklerini ileten adlarını şu an zikredemediğim tüm dostlarıma teşekkür ederim.

Hatice Opak Bilgin : Ertelediğiniz ve keşke hastalanmadan önce yapsaydım dediğiniz bir şey var mı?

Nazif Karaçam : Türk insanı gelecek zamanı harcayan insandır. Ben de de bu hastalık vardı. Tabii bir çok proje yüzüstü kaldı. İlk aşamada “Ulusal Kurtuluş Savaşında Trakya-Bir mücadelenin perde arkası” kitabımı baskıya vereceğim. Ondan sonra mümkün olursa yarım kalan projelerimi gerçekleştirmeye çalışacağım. Hastalık fikir ve kültür hayatıma büyük bir darbe vurdu. Tabii bunun etkileri, olumsuzlukları görülecektir. İnsanlar bilmeli ki yollar hep düz değil, kıvrımlar var, yokuşlar var.  Köprülerin altından çok sular altı geçti. Böyleymiş yazı, yaptıklarımı asla yeterli görmüyorum. Kırklareli ve Trakya üzerine çok orijinal düşüncelerim var. Gerçekleştiremezsem, kimseye bir şey açıklamadan tesadüfe bırakırım.

Hatice Opak Bilgin : “Hastalanmadan sağlığın, ihtiyarlamadan gençliğin kıymetini bilmek gerek derler” sağlıklı ve genç insanlara neler söylemek istersiniz?

Nazif Karaçam : Bizim insanımız Asya kökenlidir, onun için kır insanıdır. Gençleşmeyi gerçekleştirememiştir. Sağlığına da önem vermiş değildir. Son zamanlarda  her alanda bir kıpırdama görüyorum. İnşallah olumlu sonuçlar verir. Sağlık çok önemli bir faktördür. Amerika’da doktor Onkoloji profesörü Bedi Ayyıldız diyor ki: İnsan vücudunda dört tane motor vardır. Beyin, kalp, mide ve ciğerler. Bunlardan birinin çeşitli nedenlerle aksar hale gelmesi saydığımız organları olumsuz etkiler. O bakımdan vücudumuzun her organının bir yaşama nedeni vardır. Sağlık kurallarına dikkat etmek lazım. Bilinçli olarak sağlığımıza baktığımızı söylemek mümkün değildir.

Hatice Opak Bilgin: Benim sormadığım sizin söylemek istediğiniz neler var?Tavsiye olabilir, öneri olabilir. Çok teşekkür eder, sağlıklı uzun ömür diliyorum.

Nazif Karaçam ; İddia etmiyorum ama çok seçkin dostlarım vardı ve halen var. Onların tavsiyelerime ihtiyaçları olduğunu zannetmiyorum. Amerika’lı ların çok tekrar ettiği bir söz var. “Öyle yaşayalım ki gelecek için sağlık stok etmiş olalım.” Kurallarla yaşamak bizi sıktığı için sağlığımız da olumsuz etkileniyor. Sigara ve içki gereksiz, bunları mümkün  mertebe kısıtlamak ve bırakmak gerekiyor. Hastaneden çıktığım zaman doktorum Hamza Uğur Bozbey bazı tavsiyelerde bulunacaktır. Uymak da boynumuzun borcudur. 6 kitabımı okurlarsa Kırklareli’ni tamamen, Trakyayı’da kısmen öğrenmiş olurlar. İnsanın bilgide ilerlemesi yerel araştırma ve kitapları okumakla başlar. Çevre bilgimiz zayıf. Dünya görüşümüz kısıtlı ama bu bir gün tersine dönecektir. İnsanlar her şeyi öğrenmeye el atacaklardır. Kendi kuşağıma okumayı tavsiye ediyorum.  Çok teşekkür eder, tüm okurlara saygılar sunuyorum.