Atatürk Kırklareli’ye Neden Geldi?

1047

( 20-21 Aralık 1930 )

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün yurt içinde yaptığı geziler önemli devrimlerin haber verildiği ve uygulanmaya başladığı geziler olarak önemlidir. Atatürk 20-24 Aralık 1930 tarihlerinde Trakya gezisi kapsamında Kırklareli ve Edirne illerini ziyaret etmiştir. Atatürk’ ün Kırklareli ziyareti sırasında en önemli devrimlerden biri sayılan “ KÜLTÜR DEVRİMİ” nin Kırklareli’ de başlaması çok önemlidir. Neden İstanbul veya Edirne veya başka bir İl değil Kırklareli ?

Bu konu il ilgili Ali Riza Dursunkaya’ nın yazıları ve Araştırmacı yazar Nazif Karaçam’ ın kitabından başka yazılı kaynak yok gibidir. Ancak basında yazılan haberler ve tarihi kayıtlar bugüne kadar yeterince incelenmemiş ve bazı ilginç sorular cevapsız kalmıştır. Atatürk’ün Kırklareli’ e geldiği sırada söylediği yerel içeceğimiz HARDALİYE için “ Hardaliyenizi çok beğendim. Bu içeceği milli içecek haline getiriniz.” Bu söz üzerine takılıp kalmışız 86 yıldır. Yılda bir bardak dahi hardaliye içmeyen, ancak bedava ikram edilirse çok güzel diye geçiştiren insanlar hala 86 yıldır ayni teraneyi tekrar edip duruyor. Atatürk’ ü ne kadar anladıkları belli oluyor.

Emekli öğretmen MACİT SABIR, Atatürk’ ün Kırklareli’ e gelişi ile ilgili önemli bazı soruları gündeme getirip, cevaplarını da içeren yazıları ile gazetemizin konuğu olacak.

Macit Sabır’ ın sorduğu ve cevap bekleyen soruları :

1- Atatürk Kırklareli’ ne neden geldi. Atatürk her gittiği yerde bir konuta kalırken, Kırklareli’ de neden Beyaz Vagon’ da kaldı. ?   Halkı dinledikten sonra neden il yönetimini uyardı ?

2- Atatürk Türk Ocaklarını kapatma ve HALK EVLERİ’ ni açma kararını neden Kırklareli’ de verdi.?

3- Atatürk “ YERLİ MALI KULLANMA HAFTASI” nı neden Kırklareli’ de başlattı.

4- 23 Aralık 1930 tarihinde Devrim Şehidi KUBİLAY’ ın başı kesilerek Menemen’ de şeriat ve hilafet isteyen tarikatçılar tarafından halkın gözü önünde şehit edilmesinin sebepleri nelerdi ?

5- Suçluların adalet karşısına çıkarılmasını ve cezalandırılmasını sağlayan Mustafa Muğlalı neden suçlanmak istedi ve Van Özalp İlçesinde bulunan Org.Muğlalı Kışlası neden kapatıldı ?

Kırklareli halkı bu soruların cevaplarını düşünmeli, araştırmalı ve gerçeklere ulaşmalıdır. “ 20-21 Aralık 1930 tarihinde Atatürk Kırklareli’ ne geldi “ olarak nedensiz ve içi boş söylemlerle kutlanmamalıdır.

SARANTA HABER