Beypınar Köyü Üreticileri

1685

Kırklareli İlinin şirin bir orman köyü olan Beypınar üreticileri yaptıkları özverili çalışmalar ile fark edilmeye başladı. Uzun yıllar işsizliğin etkisi ile neredeyse tamamen terk edilmiş bir köy manzarası gösteren Beypınar üretim çalışmaları ile yeniden hayat buluyor. Tek geçim kaynakları olan orman işçiliğinin sona ermesi ile boşalan köy çareyi kendi özverili çalışmalarında buldu.

Köyde başlayan alternatif üretim çalışmaları nihayet gelir getirici bir seviyeye gelmeye başladı. Bünyamin Çakır’ ın Sarantalı Köylüm Gazetesinde yazdığı köşesinde işlediği alternatif tarım ve üretim çalışmaları konularına ilgi gösteren Beypınar köylüleri fark yaratmaya başladı. “KAZ ÜRETİCİLİĞİ “ konulu çalışması ile Kırklareli İl birinciliği ve Türkiye birinciliği alan üretici Esra hanım kısa sürede Beypınar köyünü “ÖRNEK KAZ ÜRETİM KÖYÜ” olarak tanıtmaya başladı. İstanbul’ dan hafta sonları doğa tutkunları muhteşem manzaralı Beypınar köyünün doğa güzelliklerini tanıdıktan sonra Esra hanımın hazırladığı fırında kızarmış lezzetli kaz etini yiyerek yorgunluklarını gideriyorlar. Kaz üretimi konusunda Bünyamin Çakır’ ın hazırlamış olduğu kaz çiftliği ilk yavrularını vermeye başladı.

Umut ediyor ve inanıyorum ki İstanbul’ lu doğa severlerin yeni keşfetmeye başladığı Beypınar köyü ve kaz etini Kırklareli’ li doğa severlerde yakında tanıyacaktır.

Beypınar köyü Bal üretimi konusunda da hayli mesafe almaya başladı. Üretici Reşat Şahin’ in siyah meşe balı bir iksir, bir ilaç olarak aranmaya başladı. Bu balın özelliklerini öğrenenler İstanbul’ dan gelip bal siparişi vermeye başlamışlar. Reşat Şahin’ in önderliğinde bal üreticiliği gelişmeye başlamış. Beypınar köyündeki bu arıcılık potansiyelindeki artış Kırklareli Arı Üreticileri başkanlığının dikkatini çekmeye başladı. Birlik başkanı Rıdvan Uras bundan böyle sık sık Beypınar köyünü ziyaret edecek gibi.

Köyde bir başka alternatif üretim konusu SALEP yetiştiriciliği olacağa benziyor. Bünyamin Çakır’ ın hazırladığı 4 dönümlük tarla bu yıl ilk ürünlerini vermeye başladı. Kısa süre sonra Beypınar köyü SALEP ile anılmaya başlayacak

Bütün bu üretim çalışmaları devam ederken köy muhtarlığı da EKO TURİZM çalışmaları ile üreticilerine Pazar yaratmaya başlamış. Kırklareli Turizm Müdürlüğünün desteği ile Bulgaristan “ YEŞİL ISTIRANCA “ derneği partner ortak olarak geliştirdiği projeler ile Beypınar köyünü farklı bir çekim merkezi haline getiriyor.

Beypınar köyü üreticilerinden gelen önemli mesajı biz de okuyucularımıza iletelim.

Alternatif tarım üretimi, kaz üreticiliği, arıcılık, safran ve salep üreticiliği ve bütün bunların yerinde pazarlanma imkanını sunacak eko turizm çalışmaları ile bölge çok yakında örnek bir kalkınma modeli olacaktır.

Üreticilerimize, Beypınar Köyü muhtarlığına ve onlara bu çalışmalarında önderlik ve yardım eden İl Turizm Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü ve Kırklareli Valiliğine başarılar dileriz.

SARANTALI KÖYLÜM