Bir Fikrim Var Yarışmasında Edirne Finali Yapıldı

736
Trakya Kalkınma Ajansı, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlükleri işbirliğinde gerçekleştirilen Bir Fikrim Var Proje Yarışması’nın finallerinin ilki Edirne’de gerçekleştirildi ve yarışmada ilk üçe giren okul ve projeler belli oldu.

Edirne TSO Konferans Salonu’nda yapılan yarışma finaline Edirne TSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Yarışmanın açılışında bir konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yarışmanın Trakya’da proje kültürünün gelişmesine önemli faydası olduğunu söyledi. Şahin konuşmasında şunlara değindi:”   Fikirlerin gelecek kuşaklara aktarılması için gayret gösteriyoruz ve Ajans olarak her türlü desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Bu projeyi daha evvel Tekirdağ’da uyguladık. Gördük ki destek verildiğinde gençlerimizden oldukça parlak fikir ve projeler ortaya çıkıyor. Bu yılda projeyi Trakya geneline yaymaya karar verdik. Bu kapsamda da Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüklerimiz ile protokoller imzaladık. ‘’Bir Fikrim Var’’ Projesi Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli illerinde ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerimizi kapsıyor. Bölgemizde ortaöğrenim kurumlarının yeni proje fikirlerini hayata geçirecek ve proje kültürünün oluşmasını sağlayacak böylesine anlamlı bir organizasyona destek vermekten ötürü Ajans olarak çok mutluyuz. Ben projenin tüm süreçlerinde emeği geçen herkese teşekkür ediyor ve Bölgemize hayırlı olmasını diliyorum .”

Ortaöğrenim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda edindikleri bilgi, beceri ve kazanımları kullanarak; girişimcilik, yaratıcı zeka, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırmaya yöneltilmesi ve teşvik edilmesinin hedeflendiği yarışmaya toplam 173 proje başvurdu. Ön elemede proje sayısı ilk olarak 103’e, daha sonraki elemede 50’ye, üçüncü elemede ise 8’e düşürüldü.

Finale kalan 8 projenin sıralaması ise şöyle oldu. Güneş Enerjisi İle Çalışan İnternetten Kontrollü Evcil Hayvan Kulübesi projesiyle birinci olan Edirne Süleymen Demirel Fen Lisesi’ne 5000 TL Proje Geliştirme Desteği, akıllı telefon ve başarı belgesi, Atık Deyip Geçme projesiyle ikinci olan aynı okuldan öğrencilere 3000 TL Proje Geliştirme Desteği, akıllı telefon ve başarı belgesi, Yaşam Kafesi projesiyle üçüncü olan Edirne Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’ne 2000 TL Proje Geliştirme Desteği, akıllı telefon ve başarı belgesi verildi. Yarışmada dördüncü olan okuldan itibaren son beş okula 1000 TL Proje Geliştirme Desteği ve başarı belgesi verildi.