Bu salgından çıkaracağımız dersler (1)

681

Bildiğiniz gibi tüm dünya ile birlikte ülkemiz de koronovirüs salgınından muzdarip. Bu salgından sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ekonomik, siyasi, politik açıdan bu bir dönüm noktasıdır. Ülkeler bundan sonra politikalarını buna göre şekillendirecek.

İşin psikolojik, sosyal ve toplum üzerindeki etkilerini işin uzmanları zamanla değerlendireceklerdir.

Peki ülke olarak biz bu salgından nasıl ders çıkaracağız? Koronovirüs bize neler öğretti, neler hatırlattı?

1- Sosyal devlet olmanın önemi bir kez daha ortaya çıktı. Gelir dağılımından yeterince pay alamayan vatandaşlarımızın muhtaciyetleri bir kez daha gözler önüne serildi. Köylerde yaşayan, ayda bir kez şehir merkezine, üç kuruş maaşını çekmeye gelen, alışverişini yapıp tekrar o mütevazi yaşamlarına dönen yaşlılarımızı, köylülerimizi gördük. Varlıklarının farkına vardık. Bir avuç toprağında kendi ürünlerini yetiştirip, kendi kendine karnını doyurmaya çalışan köylülerimizi gördük.

2- Sağlık politikalarının ve sağlık yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu, siyaset üstü bir konu olduğunu acı bir şekilde öğrendik. Kendi aşımızı üretmenin, kendi araştırmalarımızı yapmanın önemini gördük. Bekledik ki birileri aşı üretsin de biz de almak için sıraya girelim. Aslında ülke olarak bu araştırmaları yapacak, bu aşıları üretecek potansiyelimiz var.

3- Kamu liderliğinin her konuda ne kadar önemli olduğunu, kamu denetlemesinin tüm sektörler için ne kadar elzem bir konu olduğunu öğrendik. Gıdadan tutun da enerjiye, sanayiden küçük üretime kadar tüm sektörlerde kamu liderliği olmadan bu süreçlerin raydan çıktığını ve koordineyi kaybettiğini gördük.

4- Kendi kendine yeten bir ülke olma zorunluluğunu bir kez daha anladık. Tüm dünyada sınırlar kapatıldığında, üretim durma noktasına geldiğinde çok basit ihtiyaçları bile (kolonya, alkol, maske gibi) karşılamada ne kadar zorluklarla karşılaştığımızı öğrendik.

5- Birbirini destekleyen üretim zincirlerinden bir halka koptuğunda/çıkarıldığında, bağlı üretim ve ürünlerde sıkıntı yaşadığımızı gördük. En basit örneği alkol oldu.

6- Tarım ve gıdanın aslında en önemli önceliğimiz olması gerektiğini öğrendik. Temiz ve sağlıklı gıdanın sadece bugün değil, gelecek için de en önemli ve öncelikli mesele olduğunu öğrendik. Tarım ve gıda kamunun kontrolünden çıkamayacak/çıkarılamayacak kadar mühim bir konu. Temiz ve sağlıklı gıdanın üretiminden başlayarak son tüketiciye ulaşmasına kadar olan süreçte koordineli üretimden, sevk zincirine, pazarlamasından fiyat politikasına kadar olan tüm süreçlerinde devlet hem organize edici, hem denetleyici, hem kontrolcü, hem de lokomotif görevlerini üstlenmelidir.

Üzerine düşünülünce bu salgından çıkaracağımız daha bir çok önemli dersler olacaktır.

Hikmet Metin – 25.03.2020 Kırklareli

1 Yorum

Comments are closed.