Fethullah Gülen’in entelektüel yanı

968

Türkiye Fetullah Gülen’ nin çeşitli özelliklerini biliyordu amma entelektüel yanını henüz tanımamıştı. Fethullah Gülen Türkiye’ de İlkokulu bitirememiş bir taşra vaizi, imam olamadan İl müftülüğü isteyen ancak Diyanet kayıtlarında “ dini bilgisi yetersiz bir vaiz” olarak biliniyordu. Fetullah Gülen ABD’ ye zorunlu seyahate çıktıktan sonra kim olduğunu öğrenmeye başladık.

02 Mayıs 2008 tarihli Zaman Gazetesi’ nin Mehmet Rıfat Yeğen imzalı yazısından Fetullah Gülen’ in Dünya’ da yaşayan en ünlü 100 Entelektüel arasında 1. Sırada olduğunu okuyoruz. Fetullah Gülen’ nin ne özellikleri varmış biz yeni öğreniyoruz.

Entelektüeller’i Foreign Policy ve İngiltere’de çıkan Prospect dergisi ile ortaklaşa belirledi. Dergilerin adayları seçerken kullandığı kriteri, “Alanlarında müstesna konuma sahip olup, kendi ülkelerinin sınırlarını aşarak daha geniş alanda tartışmayı etkileme kabiliyeti göstermek.” şeklinde özetleyen dergi, sıralamayı ise okurlara yaptırdı. Tabii burada internet kullanıcıları devreye girince işin seyri değişmiş oldu. Ne kadar tık, o kadar basamak çık. En çok tıklanan adaylar listenin üst sıralarına tırmanmaya başladı. Bu konuda cemaatin gücü ortaya çıkmış oluyordu.

Fethullah Gülen’i kimler destekledi de listenin başına çıktı. Derginin açıklamasına bakarsak eğer, haber Zaman Gazetesinde yayınlandıktan sonra internet tıklamalarında müthiş bir artış olmuş. Dergi yöneticileri bile bu artışa hem sevinmiş hem şaşırmış. Kimler desteklemiş Gülen’i. Ergun Poyraz’ ın “İNDEKİ VAİZ KİTABI” nın 182. Sayfasında destekçiler şöyle sıralanıyor.

1- Gülen Cemaat üyeleri – (elbette liderlerine böyle bir konuda destek olacaklar )

2- 2. Cumhuriyetçiler – (bu kişiler bize hiç yabancı gelmiyor )

3- Masonlar – (bu kişilerin Gülen’ i hangi sebeple desteklediği belli değil )

4- GAY Dernekleri – (böyle marjinal bir gurubun Gülen’ i neden desteklediği ve bu destek karşılığı ne beklediği daha sonra ortaya çıkacaktır)

Destekçileri inceleyince derginin ve yarışmanın hangi amaçla yapıldığı daha iyi anlaşılıyor. Ne işi var Dünya Gay Derneklerinin Fetullah Gülen hoca ile. İnsan bir gavur dergisinde liste başı olacak diye gaylere kendisini bu kadar tıklatır mı? Listeye beş kişi yazıldığı için bazı sürpriz isimler listenin üst sıralarına çıkıyor bu destekler sayesinde. Türkiye’ de Orhan Pamuk ve Fener Rum Patriği Bartholomeos. Orhan Pamuk hepimizce biliniyor. Yazdığı iki satırlık kitap ile “ Türkler bir buçuk milyon ermeni’ yi katletti “ Nobel edebiyat ödülü almıştı. Barholomeos ise hala Türkiye’ de yaşamasına rağmen EKÜMENİK talebi ve iddiasında bulunan, dini bir liderden ziyade politik bir lider gibi açıklamalar yapan meşhur patrik.

Derginin Türkiye’ ye ilgisi bu yarışmadan sonra daha çok artıyor. Anlaşılan iyi bir maddi kaynak ve çok sayıda internet tıklayıcısı ve Türkiye Cumhuriyetine düşmanlık duyan bir gurup buldular ki,  31 Mart 2011 tarihli Hürriyet Gazetesi dış haberler servisinde yayınlanan habere göre büyük bir terbiyesizlik yaparak Atatürk’ ü Hitler ve Franko ile birlikte faşist dünya liderleri olarak gösteriyordu. Başka bir ülkenin liderine laf edebilecek kadar terbiyesizleşen bu dergi yöneticileri, artık hayatta olmayan kişileri sayfalarına taşıyarak okur kazanmak çabasında bulunuyorlarsa eğer, o dergi veya gazete zaten bitmiş demektir. Ölüye saygı bizim kültürümüzde önem derecesi internet tıklayıcılarının oylarına gerek kalmadan en üst sıradadır.

Kaynak :
Ergun Poraz – İndeki Vaiz
Foreign policy dergisi 02.05.2008
Zaman Gazetesi –Mehmet Rıfat Yeğen
Akşam Gazetesi – Nagehan Alçı 16.05.2009
Hürriyet Gazetesi Dış Haberler 31.03.2011
Prospect Dergisi

Mustafa Karaca – SARANTALI KÖYLÜM


Yeni Akit Gazetesi’ nin 1.Temmuz.2015 tarihli haberini yorumsuz olarak sunuyoruz.

Today’s Zaman’dan eşcinsellere destek

Boston Gay Men’s Chorus isimli yalnızca eşcinsellerden oluşan grup pazar akşamı Boğaziçi Üniversitesi’nde konser verdi. Grubun konseriyle ilk kez Müslüman bir ülkede eşcinseller konser gerçekleştirdi. Paralel yapılanmasının yayın organlarından Today’s Zaman bu eşcinsellere destek verdi.

KONSER ÜNİVERSİTENİN LGBTİ ÇALIŞMALARI KULÜBÜ’NÜN

Sadece eşcinsel erkeklerden oluşan Boston Gay Men’s Chorus (Boston Eşcinsel Erkekler Korosu)’nun, 110 kişilik ekibiyle Ramazan ayının 10. Gününde Zorlu Center’da vereceği konser, yoğun tepkiler üzerine iptal edilmiş ve Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacağı duyurulmuştu.

Üniversitenin LGBTİ Çalışmaları Kulübü’nün faaliyeti olarak yapılan konserin ücretsiz olarak gerçekleşmesi, konserin kimin sponsorluğunda gerçekleştirildiği sorusunu akıllara getirdi.

Ortadoğu turu kapsamınca önce İsrail’i, ardından da Türkiye’yi ziyaret eden koronun şefi, İstanbul’daki konserle ilgili yaptığı açıklamada, “Müslüman bir ülkeye yaptığımız ilk tur olacağı için çok önem veriyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

ABD İSTANBUL BAŞKONSOLOSU DA KATILDI

Sosyal medyada büyük tepki çeken organizasyona kendisi de eşcinsel olan ABD İstanbul Başkonsolosu Charles F. Hunter’ın da katıldığı açıklandı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ YÖNETİMİ TABİİ Kİ DEMİŞ!

Grupta yer alan isimlerden Reynolds, “Biz bir şey yapmak zorunda kalmadık. Onlar bize geldi ve bizi sunmaktan onur duyacaklarını söylediler. Üniversite yönetimi de ‘Tabii ki’ dedi” diye anlatmıştı.

PARALEL DESTEK

Paralel devlet yapılanmasının lideri olduğu ifade edilen Fetullah Gülen ve Grubu’nun İngilizce yayın organı Today’s Zaman da, “Şov devam etmeli” başlığıyla eşcinsel gruba destek vererek, Türkiye’de konser yapmasının önemli olduğunu iddia etmişti.