Gazetemizin 4. Yıl Etkinliği (Sarantalı Köylüm Gazetesi 4 yaşında)

926

İlk sayısı 10 Mart 2011 tarihinde yayınlanan “SARANTALI KÖYLÜM” gazetesi 37. sayısı ile 3. yılını tamamlayıp 4. yayın yılına girmiş oldu.

İlk sayımızda belirtmiş olduğumuz gibi köylerimizin ve köylümüzün sesi olarak yayın hayatımız devam ettirdik. Her ay bir köyümüzü ziyaret ederek, köyün dünü ve bugünü hakkında bilgiler aldık ve sizlere ulaştırdık. Köylerimiz hakkında bilinmeyenleri veya bazı yanlış bilgileri güncelleyip hataları düzelterek doğru bilgilerin köyü bilen ve yaşayanların anlattıklarını yazdık.

İlk köy gezilerimizi Emekli Öğretmen Rafet Seçkin’in öğretmenlik yaptığı köylerden başladık. Gazetemiz ilgi çekmeye başladıkça gönüllülerden oluşan yazar kadromuz güçlenmeye başladı. Ankara’dan Nurullah Aydın,Denizli’den Mehmet Halil Arık, Antalya’dan Aşkan Deniz Öztürk ilginç yazıları ile okuyucularımızla buluşmaya başladılar.

Hatice Opak Bilgin, müzeler konusunda yaptığı müze ziyaretleri ile Türkiye çapında ilgi çekmeye başladı. Kültür Bakanlığı’nın desteği ile çıkarmış olduğu kitabı Türkiye’de bir ilk oldu. Müzelere sevgi ve ilginin artmasına katkısı olduğu için okurlarımız tarafından yılın öne çıkanları onur listesine layık görüldü.

Kırklareli’nin “Gönüllü Turizm Elçisi” şair Alaeddin İkican, yurt içi ve yurt dışında katıldığı etkinliklerde Kırklareli’nin tanıtımında en az Turizm Müdürlüğü kadar etkili oldu ve ilgi çekti. Şairimizin yaptığı bu çalışmalar okurlarımız tarafından ilgi ile izlenmektedir. Alaeddin İkican okurlarımız tarafından “Gönüllü Turizm Elçisi” olarak ödüle layık görülmüştür.

Kırklareli Muhtarları, 2013 yılında yapmış oldukları Kıbrıs ve Orta Avrupa Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Çek Cumhuriyeti gezilerinde örnek davranışları ile takdir topladı ve ilgi çektiler. Bu gezilerin masraflarını kendi ceplerinden karşılamaları ise başka ve takdir edilecek bir örnek davranış idi. Muhtarlarımızın bu güzel davranışları okurlarımız tarafından “Yılın Olayı” olarak takdir edildi.

Öğretmen Soner Polat, 2013 yılında Kırklareli’nin “Yılın Öğretmeni” seçilmesinden önce okurlarımız tarafından sporda başarının ve çalışkanlığının simgesi olarak takdir edildi. Masa tenisi gibi, Türkiye’de az bilinen ve hele ilimiz Kırklareli’nde hiç olmayan bir spor dalında özverili çalışmaları ile harikalar yarattı. Yaptığı çalışmaları yerel basın ile her zaman paylaştı. Masa tenisinde milli takıma sporcular verdi. Bugün masa tenisinde hiçbir ilde olmayan bir sporcu ordusu ile çalışmaktadır. Soner Polat’ın bu özverili çalışmaları Lüleburgaz İlçe SporMüdürü olarak spor camiasında da takdir ile karşılandı ve layık olduğu makama geldi. Başarılı çalışmalarını Lüleburgaz İlçe Spor Müdürü olarak devam ettirmektedir.

Engelli sporcuların spor yapabilmesi için yıllardır büyük bir özveri ile çalışan Erol Gökçe bu çalışmalarının karşılığını Engelli Basketbol Takımının önce 2. Basketbol Ligine çıkması, daha sonra şampiyonluk kupasını kazanarak 1. lige çıkması taçlandırmış oldu. Basketbol gibi zor bir spor dalının engelli sporculara yaptırılması ve onlara şampiyonluk yaşatması her insanın başarabileceği bir iş değildir, insanda mangal gibi bir yürek olmalı ve o yüreğin içinin de tamamen sevgi dolu olması gerekmektedir. O sevgi dolu yüreğin sahibi Erol Gökçe okurlarımız tarafından özel onur ödülüne layık görüldü.

Yazar kadromuza katılan Bünyamin Çakır, Kırklareli’nin tarım potansiyeli ve köylerimizde alternatif tarım ürünleri ile ilgili çalışmaları ile büyük bir beğeni kazanmakta ve ilgi ile izlenmektedir.

Emekli öğretmen Nihat Özge, Kırklareli’nin büyük bir özlemini araştırarak “Spor ve Nostalji“ köşesi ile okurlarımızın ilgisini çekmeye başlamıştır. Kırklareli’nin böyle bir nostaljiye gerçekten ihtiyacı varmış. Topladığı yüzlerce resim ile şimdiden Kırklareli’nin spor tarihi ile ilgili büyük bir arşiv oluşturmuştur.

İşte biz böyle bir gönüllü ordusu ile hiç bir maddi karşılık beklemeden siz okurlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Sizler de bizlerin bu çalışmalarını okumakla onurlandırmış oluyorsunuz. Emeği geçen herkese sonsuz sevgi ve saygılarımızı gönderiyoruz.

Alaeddin İkican, Mustafa Karaca, Vedat Dengiz, Hatice Opak Bilgin, Erol Gökçe

Hikmet Metin, Hatice Opak Bilgin, Nurettin Nişikli, Mustafa Karaca, Rafet Seçkin