Görme Engelliler Onların Kitap Okuyucusularıyla Buluştu

914

5 Haziran Cuma saat 14.00 te Görme Engelliler ve kitap okuyucuları Beyazıt Devlet Kütüphanesi Görme Engelliler bölümünde buluştu.

Beyazıt Devlet Kütüphanesi Müdürü Lütfü Uğuz’un açılış konuşmasını yaptığı toplantıda bir çok görme engelli ve kitap okuyucusu bulundu. Lütfü Uğuz “1992’den deri bu güzel mekanda, güzel insanlara güzel hizmetler veriliyor. Kabinlerde klima sistemi yenilendi, asansör yapıldı. Planlarımız içinde kitapları on-line olarak okuyucuya sunmak var. Bu tür etkinlikler bize manevi sorumluluklar yüklüyor. Bölümümüzün 300 üyesi var. Aktif olarak 30-40 okuyucusu mevcut ve 1800 CD bulunmaktadır. Ben zaman zaman okuyucuların okuduğu kitapları dinliyorum. Kitaplarımız kaliteli seslendiriliyor. Bundan mutlu oluyorum dedi. Toplantıya katılan okuyuculardan bazıları: Canan Ayıoğlu, Belkıs Dilmen Uçaroğlu, Sabahat Varol İnsel, Benzigül Alpugan, Şükran Eryurtlu, Nilüfer Batmanoğlu, Özlem Bağdatlı, Gazetemiz yazarlarından Hatice Opak Bilgin’dir.

Görme Engellilerden Barış Mutlu, Oğuz Taşdemir, Nuran Karadeniz, Kerim-Selim ikiz kardeşler katıldılar. Söz alan görme Engelli Nuran Karadeniz “Bize bu hizmeti sunan Beyazıt Devlet Kütüphanesi çalışanlarına ve bizler için kitap okuyan okuyuculara teşekkür ediyorum. Ben Marmara Üniversitesinde memur olarak çalışıyorum, evliyim, bir çocuğum var. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim. Başarımı buradan aldığım hizmete borçluyum.” Dedi.

Görme Engellilerden Hukuk Fakültesi mezunu, yazar, müzisyen, Dünya Satranç şampiyonu Kerim-Selim ikiz kardeşler “Burada olmaktan mutluyuz. Burası bizim ilk göz ağrımız ve 2. Adresimiz. Bizim gibi birçok görme engelli arkadaşımız Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kitap indirip okuyabiliyorlar. Biz sabah 4-5 den saat 7’ye kadar kitap okuyoruz. MP3 ile iş yaparken de kitap okuyoruz. Bir yılda 75 kitap okuyup birinci olmuştum. Görmeyen arkadaşlarımın şansı arttı. Sizler sayesinde bizim için okunacak çok kitap var. Robotik değil insan sesini tercih ediyoruz, Ders kitapları dijital de olsa dinliyoruz, edebi eserlerde tercihimiz insan sesi” dedi.

Okuyuculardan Sabahat Varol İnsel “1998’den beri 17 yıldır kitap okuyorum, Okuduğum kitap sayısı 661 oldu. Bu hizmeti severek yapıyorum, ömrüm yettiğince okumaya devam edeceğim” dedi. Gazetemiz yazarlarında Hatice Opak Bilgin “Beyazıt Devlet Kütüphanesinin bu bölümünde okuduğum kitaplardan görme engelli arkadaşlarımızın yararlanmasından bizler de çok mutlu oluyoruz, daha önce diksiyon eğitimi aldığım ve röportaj yaptığım, bu bölüme hizmeti çok olan rahmetli Show TV spor spikeri Orhan Şengürbüz ‘spiker arkadaşlarım var kütüphane’nin bu bölümü kapalı olduğu için kitap okuyamıyorlar, buna bir çözüm bulunursa seviniriz’ demişti. Halen hafta sonu kitap okunamıyor, bu çözülebilir mi? Dedi. Soru’ya Müdür Lütfü Oğuz “Bu konuyu daha kaliteli hizmet için çözebiliriz” cevabını verdi.

Bu toplantıların daha sık yapılarak fikir alışverişinde bulunabileceği söylenerek ve kütüphanenin diğer bölümleri de gezildi ve toplantı sonlandırıldı.