Halkın adayı Emine Ülker Tarhan, Umay Ana olabilir mi?

1084

HALKIN ADAYI EMİNE ÜLKER TARHAN
Emine Ülker Tarhan, UMAY ANA olabilir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP seçmenleri adına, MHP ile anlaşıp, sürpriz bir şekilde Ekmeleddin İhsanoğlu’ nu aday gösterince, gerek adayın geçmişi, gerek sunuş şekli hiç içimize sinmemişti. Tek korkulu rüyaları Recep Tayyip Erdoğan’ ın oy oranı idi. Recep Tayyip Erdoğan’ nın kazanmaması üzerine kurgulanmış bir emperyalist oyun.

Bu korku senaryosu üzerine kurgulanmış oyun Türk halkını içinden çıkılmaz bir ikileme sürüklemeye başladı. Ancak tercih şekli “KIRK KATIR”- “KIRK SATIR” tercihini andırıyordu ki bu hepimizi rahatsız ediyordu. Bir üçüncü yol niye düşünülmez anlamak mümkün değil. Recep’ i Recep’ in silahı ile vurma fikri birilerine dahiyane gelmiş olmalı idi. Dini silah olarak kullanmak isteyene karşı yine dini silah olarak kullanma yanlışlığı. Halbuki bizim Cumhuriyetin temeli olan özgür ve tam bağımsızlık, laik, kadın ve insan haklarına saygılı bir öğretimiz vardı.

Kurtuluş Savaşı sırasında daha kötü durumda idik. Memleketin dört tarafı düşman ordularının işgali altında idi. Aklı selim kişiler iki yol önermeye başladı. Amerikan Mandacıları ve İngiliz Severler kıyasıya yarışıyordu. Her iki taraf tuttukları tarafın iyi yönlerini anlatmaya çalışıyordu. Bir üçüncü yolu düşünmeye cesaret etmek bile vatan hainliği sayılıyordu. Bütün bu olanlar yönetilecek olan halka hiç sorulmuyordu. 600 yıldır Padişah fermanları ile yönetilmeye, yönetilmek değil ezilmek diyelim, alıştırılmış Türk halkı ne anlardı ince devlet işlerinden.

Ancak Mustafa Kemal denilen bir vatansever çıktı ve “Özgür ve tam bağımsız bir ülkeden” bahsetmeye başladı. En zor koşullar altında kazanılan Kurtuluş Savaşı destanı Türk Halkının bağımsızlık ve özgürlük destanıdır.

Şimdi yine korku senaryoları ile halkımız yönlendirilmeye çalışılıyor. Niye cesaretle olayların üzerine gitmiyor da korku senaryoları ile adına çözüm denilen aslında bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz üzerine oynanan bu kirli oyunu bozmaya çalışmıyoruz.

Bir üçüncü yol, bir üçüncü aday CHP içinden mutlaka çıkmalıdır ve o isim de EMİNE ÜLKER TARHAN olmalıdır. İlahi bir işaret midir, tarihi bir tekrar mıdır bilemem ama Emine Ülker Tarhan bu işareti vermiştir, tıpkı Türklerin tarihte çok zor durumlara düşüp korku çemberi ile sarıldığı günlerde kadınların ve çocukların koruyucusu Türk miteloji kahramanı UMAY ANA gibi. Emine Ülker Tarhan TBMM sinde şöyle haykırmıştır. “NE SİZ ZANNETTİĞİNİZ KADAR ÇOKSUNUZ, NE DE BİZ ZANNETTİĞİNİZ KADAR AZ’ ız”.

Kelimeler tam olmasa bile düşünce ayni, bize korkmamayı öneriyor. Çözümsüzlük değil çözümün içimizdeki cesarette olduğunu söylüyor.

Umay Ana o zor günlerde “Tanrı, Umay kutsal yer, sular (bizim için onlara) gaflet verdi. Neye kaçarız.(Onlar) çok diye niye korkarız. Az[ız] diye niye basılalım. Taarruz edelim dedim. Taarruz ettik, perişan ettik. “ diyerek Türk boylarına cesaret vermiş ve savaşın kazanılmasını sağlamıştır.

İstiklal Marşımızın ilk sözleri “KORKMA, SÖNMEZ BU ŞAFAKLARDA…” diye başlıyorsa ve bize çocukluğumuzdan beri bu marş ezberletildi ise biz neden korku çemberinin içine hapis olmayı kabul edebiliyoruz.?

İnsanın en zayıf anı korktuğu andır ve korkanlar hep kaybetmiştir.

Tanrıça veya dişi ruh olarak da ifade edebileceğimiz Umay daha çok kadın ve çocukları koruyan tanrıça olarak bilinmektedir. Çocuk uykusunda gülüyorsa rüyasında Umay’ı gördüğüne, ağlıyorsa Umay’ın gittiğine yorulur. Umay çocuğu uzun süreli yalnız bırakırsa çocuğun hasta olduğuna inanılır. Bu durumla karşılaşıldığında kam/şaman çağrılır ve törenle Umay’ın çocuğu sahiplenmesi sağlanırdı. Divân-ı Lûgat-it Türk’te de “Umayka tabınsa oğul bolur” (Umay’a tapıldığında erkek çocuk olur) demektedir.

Mustafa Karaca