Hitit Buğdayı “Siyez Buğdayı” Kırklareli’de hasat edildi

1664

Siyez Buğdayı, Türkiye’nin ve dünyanın genetiği değişmemiş, Hititler ve Kaşka uygarlığından bu yana Kastamonu bölgesinde geleneksel olarak yetiştirilen antik değeri olan 10 bin yıllık bir ürün.

Siyez (Tiriticum Monococcum) İnsanlık tarihinde İlk ıslah edilen buğday olarak bilinmektedir. Kabulca veya kaplıca diye de biliniyor.  Buğdayın atasıdır. Antik çağlardan bu yana bozulmadan korunmuş bir tohumdan üretiliyor. Kromozon sayısının 14 olması bu tezin bir dayanağı. (Buğdayda kromozon sayısı 42) Bilinen 10 bin yıllık geçmişi var.

180 çeşit ekmek yaptıkları bilinen Hititler döneminde bu buğdayın tarımı yapılmış. Zaten siyez adını da Hititçeden almıştır. Hitit Tanrısı Tarhuna  bir elinde üzüm salkımı, bir elinde Siyez buğday başağı ile resmedilmiştir.

10 Aralık günü  dünyada “Terra Madre Day” yani “Toprak Ana Günü” olarak kutlanıyor. Bu günde dünyanın bozulmamış ürünleri gündeme taşınıp tanıtılıyor. Hasadı bile geleneksel yöntemlerle yapılan Siyez Buğdayı Türkiye’nin ve Dünyanın  genetiği değişmemiş, Hititler ve Kaşka uygarlığından bu yana Kastamonu bölgesinde geleneksel olarak yetiştirilen antik değeri olan bir ürün.

Siyez Buğdayı  karbonhidrat (şeker) oranı düşük, protein oranı yüksek (% 20), bütün B grubu vitaminleri, E vitamini, K2 vitamini, çinko, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum, sodyum, nişasta, zengin lif ve enzimlere  sahiptir.

Kastamonu İhsangazi ilçesi Ziraat Odası Başkanı Nemci Aladağ dan alınan 100 kilo siyez damızlığı Bünyamin Çakır tarafından kargo ile getirtilip Kırklareli Beypınar Köyü‘nde beş dekar alana  Örnek çiftçi Recai Keskin marifeti ile ekildi. 15 Kasım 2013 günü ekilen buğday için gübre ve ilaç kullanılmadı. 240 günde olgunlaşan buğday 27 Temmuz 2014 günü Biçerdöğer operatörü Erdem Duran tarafından biçildi. Her türlü arazi koşullarında ve iklimde gübresiz ve ilaçsız yetişebilme yeteneği olan siyez buğdayında dekara 150 kilo ürün alındı.

Kastamonu bölgesinde ağırlıklı olarak hayvan yemi olarak kullanılmakta iken besin ögeleri keşfedilince esmer bulgur yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Bölgede yıllık 3000 ton Siyez Buğdayı üretilmektedir. Ürünler Profesyonel Bulgur imalatçıların tarafından bulgur üretiminde kullanılıp pazarlanmaktadır. Kastamonu yerel pazarlarında da siyez bulguru adı altında satılmaktadır.

Siyez klasik değirmenlerde kabuğu ile öğütüldükten sonra elenerek kabuğundan ayrılıyor. Kastamonulu siyez üreticileri bu tahılı işleme yöntemlerini çok iyi biliyorlar. (Bünyamin Çakır)

Buğdayın atası – Onbin Yıllık Hitit Buğdayı – Siyez > haberi için tıklayınız

1 Yorum

Comments are closed.