Hrand Dink ve Haydar Meriç Cinayetleri

762

1- HRANT DİNK CİNAYETİ :

Agos Gazetesi yayın yönetmeni Harnt Dink’ in öldürülmesinin üzerinden ( 19 Ocak 2007) 7 uzun yıl geçti. Suikast ve cinayet üzerine o kadar çok konuşuldu ve yazıldı, ki bugün hala devam ediyor, cinayet çözülüp failler cezalandırılmasına rağmen konu kapanmadı.

Yargılama şeklini beğenelim veya beğenmeyelim, eksik bulalım veya eleştirelim, neticede Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde görev yapan bağımsız yargı eldeki delillere dayanarak bir karar verdi. Bazı Ermeni’ den çok Ermeniciler sokaklara dökülüp “ HEPİMİZ ERMENİYİZ-HEPİMİZ HARANT’ ız “ gibi maksat ve amacı aşan sözler yazılı pankartlar taşıyarak gösteri yaptılar.

Ermeniler kararı beğenmese de hukuksal mücadelelerini yasalara saygı çerçevesinde yürütmelerine rağmen, bazı ermeni sevdalıları hala susmadılar. En son olarak 22 Aralık 2015 tarihinde CNN Türk TV kanalında Gazeteci-Yazar Nedim Şener’ in başrol oyuncusu olarak katıldığı bir programda konu yine haddini aşar ölçüde gündeme geldi. Nedim Şener’in internet bilgilerinde ise şöyle yazıyor “ Türk gazeteci-yazar “. Bu arkadaş sanki şimdiye kadar Türk değildi de, Türklüğü yeni birilerinin aklına geldi.

İnsanların dini, siyasi, etnik köken gibi yapay sebeplerle cinayete kurban gitmesine elbette karşıyız. Hiç kimse her ne sebeple olursa olsun,” savaş haricinde”, ve hatta savaşlarda bile insanoğlunun yaptığı yapay silahlarla öldürülmesin. Ancak emperyalizmin çıkarlarına uygun olarak konuların kullanılıp, ölümler ve cinayetler üzerinden istismar edilerek ticari ve siyasi çıkarlar elde edilmesine karşıyız. Biz çarşı değiliz, her şeye karşı olalım ama, karşı olduğumuz konularda da haklıyız.

Emperyalizmin Adalet anlayışı :

Bizim Türk Gazeteci ve yazarlara haddim olmayarak sormak istiyorum “ Bu cinayet Ermenistan’ da veya ABD’ de işlense, bir Türk yazar Ermeniler tarafından öldürülse,“ kaç ermeni sokaklara dökülüp “ Hepimiz Türk’ üz diye sokaklarda yürüyüş yapardı? Böyle cinayetler ABD! de bir ara sıkça işlendi. Avrupa ve ABD’ de Türk diplomat ve Konsolosluk görevlilerine haince saldırılar yapıldı ve kırk üzerinde diplomatımız şehit edildi. O yıllarda bu Türk Gazeteci ve yazarlar yaşamıyor muydu ?

ABD Konsolosumuz bundan kırk yıl önce Los Angeles şehrinde birkaç ermeni katil tarafından öldürüldüğünde adalet tarihine ibretle geçecek bir Amerikan mahkemesi örneği sergilenmişti. Katiller belli olmasına rağmen cinayet 72 yaşında bir ermeni’ ye pas edilmiş ve o yaşından dolayı tahliye olmuştu. Mahkemeyi izlemeye gelen konsolosumuz ise güvenlik sebebiyle Ermenilerin yoğun olduğu bu bölgeye sokulmamıştı. Bütün bu tarihi yaşananları görmek istemeyen emperyalizmin satılık tetikçi kalemleri bıkmadan usanmadan ayni konuyu işleyip adalet sistemine ve son zamanlarda güvenlik güçlerimize saldırılar yapıyorlar.

Yukarıda belirtmiştik, biz kimsenin etnik, dini ve siyasi kimliği tarafından katledilmesini tasvip edemeyiz. Faili meçhul cinayetler de aydınlansın, katiller bulunup cezalandırılsın.

2- HAYDAR MERİÇ CİNAYETİ

2011 yılı mayıs ayında “RUMELİ 39 GAZETESİ “ kurucu ve yazarı HAYDAR MERİÇ faili meçhul bir şekilde ortadan kayboldu. Olaydan 20 gün sonra cesedi Kırklareli’ den 500 km uzakta Karadeniz sahillerinde balıkçılar tarafından bulunduğunda hepimiz kaygılanmış ve üzülmüştük. Türk emniyetinin olayı kısa süre içinde olmasa da çözeceğinden emindik. Fakat bugüne kadar olmadı, çözülemedi ve faili meçhul olarak kaldı. Haydar Meriç’ te en az Hrant Dink kadar önemli bir gazeteci idi. Tek eksiği vardı ermeni değildi. Hiçbir TV kanalı veya gazeteci abimiz TV programlarına çıkıp güvenlik güçlerinden hesap sormadı. Nedim Şener gibi “ SİZ o gün neredeydiniz, ne yapıyordunuz ? “ demedi. Hrant Dink İstanbul’ da 20-30 bin ermeni’ye hitap eden etnik yönü ağır basan bir gazete çıkarıyorken Haydar Meriç Trakya’ da 2 milyon insan hitap eden ve etnik milliyetçilik yapmayan bir gazeteye imza atıyordu. Neden bu ağır ağabeyler, Türk emniyet güçlerine hakarete varan uslupla hesap soran şovmen gazeteciler Haydar Meriç öldürülürken neredeydiniz diye sorma ihtiyacı duymuyorlar. Çünkü hitap edecekleri kitleden ileride nemalanmak gibi bir ihtimal göremiyorlar.

3- HABLEMİTOĞLU CİNAYETİ

18 Aralık 2002 tarihinde “SOL GÜZÜNDEN VURULARAK “ öldürülen Dr.Necip Hablemitoğlu  cinayeti hala faili meçhul olarak duruyor. Ancak basınımızın duayen Ermenicileri bu konuda da sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Hrant Dink 17 Ocak 2007 tarihinde öldürülmüştü. CNN Programı için seçilen tarih 22 Aralık 2015, ortada bir tarih. Yıldönümü, anma etkinliği falan desek zamanı değil henüz. Necip Hablemitoğlu’ nun öldürülmesinin üzerinden 4 gün geçtiği bir program eğer amaç gazetecilerin hakkını savunmak ise bu programın adı “ HABLEMİTOĞLU NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ “ olmalıydı. Fakat o gün bile varsa yoksa Hrant Dink. 17 Ocak 2016 tarihinde bu beyler belki de tekrar ekranlarda görünmek için antreman yapıyorlar.

Amaç öldürülen gazeteciler veya faili meçhul cinayetler ise Nedim Şener’ i Kırklareli’ ne bekleriz. Soruşturulacak çok önemli detaylar ve ipuçları var. O engin araştırmacı ve şüpheci kimliği ile bazı kişileri oldukça sıkıştırabilir. Belki de çok önemli ipuçları yakalar ve bu faili meçhulü çözer artık.

Mustafa Karaca – SARANTA HABER