Kırklareli Doğa Sporları Kulübü Korsan Koyu Gezisi

1792

Kırklareli Istranca Gençlik Doğa Sporları Kulübü, 25-26 Ağustos tarihleri arasında Geleneksel Korsan Koyu , Yaz gezisini maceralı bir yolculuktan sonra, mutlu bir sonla gerçekleştirdi.

Korsan Koyu 80 li yılların silah-sigara ve insan kaçakçılığının yapıldığı söylenen şehir efsanelerine konu olmuş keşfedilmemiş bir Karadeniz Koyu dur. Çok az insanın görme şansı elde edebildiği bu koya ulaşmak gerçekten zor. Istranca Gençlik Doğa Sporu yöneticileri ve rehberleri her yıl yapılan bu gezinin her geçen gün zorlaştığını belirterek “ bu tür gezilere katılacak doğaseverlerin tam donanımlı olarak katılmaları gerektiğini” dile getirdiler.

Bu yıl 50 yi aşkın doğaseverin katıldığı etkinlik çok zor koşullarda gerçekleşti. 2007 yılında yaşanan sel felaketi nedeniyle bozulan yollar bu yıl daha bozulmuş olarak organizasyonu olumsuz etkiledi. Saatlerce sürsen zorlu yolculuk Karadeniz’ in iyot kokan rüzgarı ve muhteşem görüntüsüyle ortadan kalktı.

Korsan Koyu İl merkezine 100 km, Saray İlçesi’ ne 50, Yalıköy’ e 25 km mesafede Çatalca İlçe sınırları içinde bulunan, insanın uğramadığı, daha doğrusu uğrayamadığı güzel bir doğa harikası.

Kamp yeri 30 çadırın sığabildiği dar ve bozulmuş bir alan. Tüm zorluklara karşı, etrafı yalçın kayalıklarla çevrili. bu şirin, egzotik, bakir, sessiz ve de kimsesiz yerin konukları olarak kendimiz Dünya’ nın en şanslı insanları olarak görmeliyiz.

Karadeniz’ e kıyı ülkelerden (Rusya- Ukrayna- Bulgaristan vs.) dalgalarla sürüklenerek gelen evsel ve plastik atıklar 50 yi aşkın doğaseverin katkılarıyla temizlendi. Yakılacaklar yakıldı, bazıları gömülerek imha edildi. Korsan Koyu tarihinde ilk defa böyle kapsamlı temizlendi.

Kamp ateşi etrafında toplanan, günün yorgunluğunu denize girerek nispeten azaltan, şarkılarla Türkülerle geceyi neşe içinde geçiren kamp sakinleri, sabahın ilk ışıklarıyla Güneş’ in Karadeniz’ de oluşturduğu renk cümbüşüne tanıklık ettiler.

Zorlu yolculuk 2 gün 1 gece sürdü ve arkasında tatlı bir yorgunluk ve mutluluk bırakarak, 29,30 Eylül 2012 tarihinde İğneada-Avcılar Köy’ü, Zindan Deresi Rezve Kampı ile, 28 Ekim 2012 Büyük Mahya Cumhuriyet etkinliklerinde buluşmak üzere sözleşerek, neşe içinde sona erdi.