Kırklareli dünyada konuşuldu

739

Kırklareli Tarihi İstanbul’da Tanıtıldı. Kırklareli Aşağıpınar’da bulunan kadın heykelciği, Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’nin tanıtım logosu olarak seçildi.

Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi 10-14 Eylül tarihlerinde İTÜ Taşkışla Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Avrupa Konseyi tarafından resmen Danışman Kurul olarak tanınan ve 60 ülkeden 11 bin üyesi bulunan birliğin her yıl düzenlediği kongreler, bilim dünyasında oldukça önemli bir yere sahip. İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 20’ncisi düzenlenen kongrede arkeoloji, kültürel miras, müzecilik ve arkeometri ile ilgili 138 seksiyon altında 1949 bildiri ve 269 poster sunumu yapıldı. Dünya’dan 76 ülkeden, yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı kongre yalnız Türkiye’de değil Avrupa’da da son 40 yılda yapılan en kapsamlı toplantılardan biri olarak değerlendirildi.

Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’ne Kırklareli Belediyesi Kent Konseyi’de katılarak, Kırklareli’nin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımını gerçekleştirdi.

Özellikle Kırklareli Aşağıpınar ve Kanlı Geçit kazıları ile katılımcılara bilgiler verildi.

Bunun yanı sıra slayt, el ilanı ve broşürler ile Kırklareli2nin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Kırklareli Aşağıpınar’da bulunan kadın heykelciği, Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’nin tanıtım logosu olarak seçildi.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Mehmet Özdoğan başkanlığında Kırklareli’nin Pınar Mahallesi Aşağı Pınar mevkiinde yapılan kazıda 2 yıl önce bulunan, 15 cm yüksekliğinde 5 cm enindeki kilden yapılma olan ve ana tanrıçayı simgelediğine inanılan kadın heykelciği  İstanbul’da yapılan Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’nin tanıtım logosu olarak seçildi.

Kırklareli’nde 21 yıldır Aşağıpınar ve Kanlıgeçit kazı alanlarında süren arkeolojik çalışmalarda M.Ö. 4500 yılından sonra insan oğlunun tarım yaşantısı ve tarım alanında yaptıkları, kullandıkları eşyalar gün yüzüne çıkarıldı.

Prof.Dr. Mehmet Özdoğan; ”10-14 Eylül 2014 yılında İstanbul’da yapılan Avrupa Arkeologlar Birliği Kongresi’ne 2 bin 600 kişinin katıldı. Kongrenin logosu olarak kadın heykelciği seçildi. Bu logo hem bizim için bir şeref, hem de Kırklareli’nin tanıtımı için hayırlı olacak. Bu güne kadar bu büyüklükte bir arkeoloji toplantısı hiçbir ülkede yapılmadı. Kongre vesilesi ile turlarla buraya ziyaretçiler getireceğiz. Kırklareli’nin tanıtımı daha da etkili olacak.” dedi.