Kırklareli Kaz Üreticileri Üretim ve Pazarlama Yöntemleri Geliştirme Toplantısı yaptılar

340

Kırklareli ilinde aile işletmesi nitelikli Kaz Üreticileri ölçek ekonomisi oluşturmak amacıyla eşgüdümlü üretim ve pazarlama organizasyonu oluşturdular.

Kaz Üreticileri birliği 17 Ocak 2016 günü Kırklareli Beypınar Köyünde toplantı yaparak davet ettikleri kişi ve kuruluşlara ürün potansiyelleri ve pazarlama yöntemleri konularında bilgi sundular.

Toplantıya; Beypınar Köy Muhtarlığı Heyeti, Köy Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri, Kırklareli Ekoturizm Koordinatörü Öğretim Görevlisi Ali Çakır, Yücay Tur Genel Müdürü Yücel Dallı ve altı üretici katıldı.

Üreticiler yıllık 20.000 adet kasaplık kazdan üreterek, yaklaşık 80.000 kg kaz eti, 6.000 kg kaz ciğeri, 6.000 kg kaz taşlığı, 9.000 kg kaz yağı üretme potansiyellerinin olduğunu, bunların satışa hazırlanma yöntemlerini fotoğraf görüntülü bir sunumla katılımcılara ifade ettiler.

Katılımcılar ise, kasaplık kaz üreticili-ğinin bölgede gelir getirici ve istihdam artırıcı etkisinin olacağını, ekoturizmi geliştireceğini ifade ettiler.

Üretici birliğinin fiyatlandırma, paketleme, dağıtım ve pazarlama süreçlerini tektipleştirilip, kurumsallıştırarak devamlı ulaşılabilir bir e-satış ve iletişim sistemi oluşturmalarının yararlı olacağını ifade ettiler.

2015 Türkiye Kadın Çiftçiler Proje birincisi Esra Özdin’in Beypınar Köyündeki kaz çiftliğinin gezilmesi ile toplantı sona erdi.