Kırklareli’de ilk safran ekimi Beypınar Köyü’nde yapıldı

1418

Kırklareli Istranca ormanları yabani safranların doğal olarak yetiştiği alanlardır. 2013 yılında yabani safran çiçeklerini toplayıp baharat çıkaran safran meraklıları, Kırklareli Merkez Beypınar Köyünde Bünyamin Çakır ‘ın koordinatörlüğünde safran ekimi yaptılar.

2014 yılı Temmuz ayında Safranbolu’dan Safran tohumları getirerek Eylül ayı ilk haftasına kadar tohumları odun talaşı içerisinde sakladılar. (kızışma olmaması ve  tohumlarn zedelenmemesi için) Eylül ayı ilk haftasında  yarım dönüm alana ekim yaptılar.

Soğanlar balıksırtı şeklinde kabartılarak biçim verilen dikim yataklarına 12-15 cm derinliğe, sıralar arası 70 cm ve  sıra üzeri 8 cm esası ile ekildi.

Deneme üretimi başarılı olursa Ekim ayı sonunda çiçekler hasat edilmeye başlanacak.

SAFRAN NEDİR:

Safran Ülkemizde çok eskiden beri yetiştirilen önemli ilaç, baharat ve boya bitkisidir.

Safran, süsengiller (Iridaceae) familyasından, sonbaharda çiçek açan, 20–30 cm boyunda, çiğdem (Crocus) cinsinden soğanlı bir kültür bitkisidir. Dünyada safranın 70 cinsine rastlanmaktadır.

Kuzey yarıkürede yetişir. Daha çok İtalya, İspanya, Yunanistan, Fas, Mısır, İsrail, Türkiye gibi Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde ve Japonya, Çin, Hindistan, Pakistan, İran ve Azerbaycan’da yetiştirilir.

Türkiye’de kültür safranı Safranbolu’da üretilmektedir.

Safran Bitkisinde  Çiçeklenme, Ekim ayının üçüncü veya dördüncü haftasından başlayarak 15 Kasım’a kadar sürmektedir. Her bir bitkiden ortalama 7-8 adet çiçek alınmaktadır.

Safranın bileşiminde; şekerler, organik asitler, krosin ve 150 den fazla uçucu yağlar vardır.

Bir kilogram safran 150.000 çiçekten çıkarılabilir. Kendi ağırlığının 100.000 katı suyu sarı renge boyar.

Safran baharatının keskin bir tadı ve saman benzeri bir kokusu vardır. Bunların sebebi bileşiminde bulunan  pikrokrosin ve safranal maddeleridir. İçine konduğu yemeklere altın sarısı renk katan,  krosin adı verilen boyarmaddedir. Bu özellikler safranı dünya çapında çok aranan bir baharat yapar. Ayrıca tıpta da kullanılır.

Safran meraklıları safran baharatını nasıl değerlendirmeyi planlıyorlar?

– Safran Çayı Şeklinde Tüketiyorlar;

– Tıbbi amaçlar için çay şeklinde kullanılabilir. Kaynayan bir bardak suya 5-6 tane safran parçası atılıp karıştırılır. İçilebilecek sıcaklığa geldiğinde ya da soğuk içilir. İdeal kullanım miktarı günde yarım ya da bir bardaktır.

– Safranlı Yoğurt ve Safranlı Peynir Yapıyorlar;

– Ekoturizm Kapsamında Botanik Değer Olarak Değerlendirmek İçin yeni uygulamalar üzerinde çalışıyorlar.