Kırklareli’nin Uçağı

1352

YAZIKLAR OLSUN KIRKLARELİ NE,

O UÇAĞA çirkin, hurda yığını diyerek o uçağı kaldıracak babayiğit arayanlara

O uçağın anlamını ve kimin tarafından neden Kırklareli’ ne armağan edildiğini bilmeden konuşanlar Kırklareli’ nin Kurtuluş Savaşı günlerindeki tarihini iyi okusunlar.

Sakarya’ da tarihin en kanlı ve şiddetli savaşı devam ederken Yunanlıların büyük bir askeri gücü Kırklareli civarında kalmak zorunda idi. Çünkü o günlerde Şevket Dingiloğlu ve arkadaşlarının başlattığı çete savaşları Yunan Ordusunun Anadolu’ya geçmesini engelliyordu.

Mustafa Kemal, Şevket Dingiloğlu’na çektiği telgrafta ” sizin orada direnmeniz sayesinde biz burada savaşabiliyoruz” diyordu.

İstanbul’ u işgal eden İngiliz kuvvetleri komutanı ise “Yunanlıları anlayamıyorum Sakarya’ da savaştıkları ordudan daha büyük bir kuvveti neden Trakya’ da tutuyorlar

Kurtuluş Savaşından sonra Mustafa Kemal’in ” İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” sözünün ilk uygulayıcısı Şevkete Dingiloğlu’nun torunu olan Şevket Dingiloğlu Hava Kuvvetlerimizin değerli bir savaş uçağı pilotu olarak yıllarca görev yapmıştır.

O uçak ise Şevket Dingiloğlu tarafından Kıbrıs Savaşı sırasında kullanılmıştır. Kırklareli’ye armağan edilmesinde büyük bir anlam vardır. O uçağa hurda yığını diyerek hakaret eden kişilere yazıklar olsun.

Öncelikle yaşadıkları şehrin ve ülkenin tarihini bilmelerini isterim. Binlerce kez yazıklar olsun.

Detaylı bilgileri Dr. Türkan Doğruöz’ün kitabından okusunlar.

Kırklareli Belediye Başkanlığı böyle bilgisiz kişilerin tahriklerine kapılıp yanlış bir karar vermez umuyorum. Kurtuluş Savaşından sonra Belediye Başkanlığı yapmış olan Şevket Dingiloğlu’ nun belediye salonunda asılı bulunan fotoğrafına iyi baksınlar, bilmeyenlere çok şey anlatıyordur.

Mustafa Karaca – Sarantalı Köylüm