Kırklareli’nin yıldızları parlayan “Yeşil Start-up”ları sessiz sedasız uçuşa geçiyor

785

Salgın döneminde değişen tüketici alışkanları nedeniyle gözler, yeni iş modellerine ve yeni ticaret arayışlarına döndü. Bu dönemde tarım ve gıda sektörünün öneminin anlaşılması ile geleceğe dönük yapılan yatırımlar dikkat çekmeye başladı. Bunun yanı sıra start-up’ların ulusal ve uluslararası çarpıcı başarıları da bu dönemde dikkat çekti. Kırklareli’de tarım ve gıda üzerine yeni nesil genç girişimcilerimizin kurduğu “Yeşil Start-up”lar sessiz sedasız bu güne kadar bir çok başarıya imza attılar. Kırklareli’nin geleceği için çok önemli olan bu “Yeşil Start-up”lar, daha şimdiden bölge sınırlarını aşıp, ulusal markalar olmaya başladılar. Bu girişimler tarım ve gıda sektöründe, yerel üretimi destekleyerek bölge ekonomisi için katma değer üretiyorlar, büyük oranda kadın istihdamı sağlıyorlar ve çevreci üretim yaklaşımı ile “Yeşil Start-up” örneği oluşturuyorlar. Kırklareli halkı olarak yapmamız gereken bu girişimcilerimize sahip çıkmak, destek olmak, arkalarında durmak ve başarılarını takdir etmek.


Makarna Lütfen! Kırklareli’den tüm Türkiye’ye sağlıklı ve organik gıda gönderiyor

Genç bir girişimci olan Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu, çocuğuna sağlıklı gıda yedirme gayreti ile çıktığı bu yolda, çok büyük bir başarı elde etti. Türkiye’nin her noktasına sağlıklı gıda ve organik ürünler pazarlayan Tuğba Bayburtluoğlu, yerel üreticiler ile işbirliği yaparak, bölgesel kalkınmaya çifte katkı sağlıyor. Aynı zamanda sosyal medyada bir fenomen haline gelen Tuğba Bayburtluoğlu, bugüne kadar hem girişimini hem de şehrimizi bir çok ulusal kanalda da tanıtma fırsatını yakaladı. Çocuk beslenmesi, doğal ve sağlıklı beslenme üzerine 2 adet kitap yazan Tuğba Bayburtluoğlu, aynı zamanda sosyal medya üzerinden de bu konularda yararlı bilgiler sunmaya devam ediyor.

 


Köysel, ar-ge ve inovasyon ile ulusal bir marka oldu

Ayhan Yakar, Kofçaz ilçemizde yeşil ceviz reçeli ile başladığı sağlıklı reçel üretimine bu gün 20-30 reçel çeşidi ile devam ediyor. Doğal ürünlerden ürettikleri katkısız reçellerin yanı sıra birçok özel üretim marmelat ve meyve suyu üretimi de gerçekleştiriyor. Aynı zamanda Ayhan Yakar ve ekibi, yaptıkları ar-ge çalışmaları ile bir çok inovasyon ürün de elde etmişler. Çam kozalağı reçeli, meşe palamudu reçeli, keçi sütü reçeli, yeşil ceviz reçeli, güvem suyu gibi ürünleri ürün gamlarına eklemeyi başarmışlar. Köysel markası bugün Kofçaz’dan tüm Türkiye’ye gönderiliyor. Ayhan Yakar ve ekibi hemen hemen tüm fuar ve organizasyonlara katılıp, hem şehrimizin hem de Köysel markasının adını duyuruyorlar. Üretimde kullandıkları tüm hammaddeleri yerel üreticilerden tedarik eden Köysel, ürün işleme aşamalarının tümünde de kadınları istihdam ediyor.


Trakyadanevinize.com, e-ticarette artık en önemli ulusal oyunculardan biri

Şehrimizin önemli üretici firmalarının yeni nesil genç girişimcileri Burak Süzülmüş ve Utku Kuru’nun kurduğu Dupnisa Çiftliği A.Ş.’ye ait “trakyadanevinize.com” markası ile 2017 yılında e-ticaret sektörüne giriş yaptı. Yerel üreticilerle yapılan işbirliği çalışmaları ile üretilen yöresel süt ürünleri, et ürünleri ve yöresel lezzetleri internet üzerinden tüm Türkiye’ye ulaştırmaya başladılar. Ulusal e-ticaret devleri ile yapılan tedarik anlaşmaları ile sektörde en önemli ulusal oyuncu olma basamaklarını birer birer çıktılar. “Trakyadan Evinize” markası ile yerel ürünleri ulusal pazara sokmayı başaran bu genç girişimciler, yakın tarihte ulusal çapta yatırım aldılar.


Aicha Lavanta, Kırklareli’de lavanta üretimini gerçekleştirdi

Genç girişimci, yeni nesil çiftçimiz Ayça Özer, 2018 yılında, Demircihalil köyündeki 82 dönümlük tarlasının 35 dönümlük kısmına 67.000 adet lavanta fidesi dikti. 2 yılın sonunda başarılı bir hasat gerçekleştiren Ayça Özer, bu başarısına Aicha Lavanta markası ile imza attı. Aicha Lavanta markasıyla Ayça Özer, atıl ve kıraç arazilerin değerlendirilebileceğini, ilimizde alternatif tarım ürünü yetiştiriciliği yapılabileceğini, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin, hem ekonomiye hem de kırsal turizmi canlandırmaya katkı sağlayacağını tüm ülkeye çok güzel bir girişim ile göstermiş oldu.

– Hikmet Metin (Sarantalı Köylüm Gazetesi)

1 Yorum

Comments are closed.