Özgür tavuklar ülkesi

1146

Ahmetler Köyü çeşitli sosyal ve ekonomik sebeplerle yavaş yavaş nüfus kaybederken köye gelen bir kişi köyün kaderini değiştirecek bir yatırıma başlar.

Bu çiftlikte tavuklar organik yumurta için gıdaklıyor.

Dilek Aydınlık – GIDAK YUMURTACILIK  ünvanı ile köyde bir tavuk çiftliği kurmaya karar verir. Tavuk çiftliği için ulaşım açısından şehre daha yakın ve ekonomik yerler olmasına rağmen Ahmetler Köyü tercih edilir. Önceleri birçok zorluk yaşanır. Kuruluş aşaması zaten zordur ama, en ufak bir ihtiyaç ve malzeme alımı için 45 km yol gidip gelmenin zorluk ve maliyeti ortadadır. Zorluklar aşılır ve çiftlik bir müddet sonra tavuk sesleri ile şenlenmeye başlar.

Doğal ve sitresten uzak ortamda serbestçe gezip dolaşan tavukların organik yumurtaları da bir müddet sonra farklarını hissettirmeye başlar. Yörede taze ve organik yumurta yemenin lezzeti bir başka olur.

Çiftliği gezip tavukların arasında dolaşınca serbestçe dolaşabilme özgürlüğünün hayvanlar üzerinde bile ne kadar etkili olduğunu yaşayarak hissedebilmeniz için orada tavuklar ile birkaç saat yaşamanız gerekebilir. Taze yumurta almak için ise tavuklara bir gün öncesinden sipariş vermeniz gerekebilir. Zira özgür tavuklar, yumurtalarını ancak  onların değerini bilenler için yumurtlamaktadır.

GIDAK YUMURTACILIK Organik yumurta çiftliği bir müddet sonra Kırklareli’ nin görmeğe değer önemli bir yeri olur dileğimizle başarılar diliyoruz.